Jump to content

Upgrade intercooler e90 320d


Recommended Posts

Salutare,

 

Am observat ca mi-a crapat si mie intercoolerul, tocmai ce l-a inlocuit un alt coleg saptamana trecuta parca

Masina nu mai tragea cum trebuie si nu-mi explicam ce are, erori zero

 

Asadar masina este 320d PRE LCI M47 163 cp

 

Vreau sa-i pun un intercooler mai mare cu ocazia asta si as vrea sa stiu ce pot pune sa fie plug & play,

sa se potriveeasca la prinderi si la furtune

M-am documentat si cel de 325d / 330d se potriveste la iesire, la furtun si mufa, dar intrarea este pe alt diametru, deci pica varianta asta

 

Am vazut ca intercoolerul meu s-a mai pus pe LCI pe 318d si 316d dar nu si pe 320d

320d are alt intercooler pe versiunea de 177 si 184 cp, acelasi care este si pe 123d si pe X1 23d, deci teoretic ar trebui sa fie mai mare

 

Stiti daca se potriveste cel de 320d LCI la mine, la PRE LCI ?

Edited by razzzzvan
Link to comment
Share on other sites

probabil ca ai vazut postul meu, inca nu l-am inlocuit, trebuie sa-mi ajunga..eu nu m-am complicat si l-am luat fix pe acelasi, eu cred ca un intercooler mai mare nu inseamna neaparat putere mai mare ci doar ca se face o racire mai buna asupra aerului care iese din turbina, daca modifici si alti parametrii probabil ca vei obtine o putere usor marita..
Link to comment
Share on other sites

Mi-am dat seama ca e spart ca acum vreo 3 luni am schimbat o-ringurile de la intercooler si era lacrima de curat, nu era pic de ulei

si cand ma uit ieri, ditamai pata de ulei sub teava care vine de la turbina,

Are un por pe fata si e plin de ulei dinspre fata spre spate

 

Vreau sa pun intercooler mai mare deoarece o sa urmeze turbina hibrid

si daca tot a picat acum am zis sa iau direct mai mare

 

Deci se potriveste intercoolerul de e90 LCI 320d pe e90 PRE LCI ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Asta intreb si eu...la mine nu mai trage la fel in ultimul timp.Am observat ca trage bine cand e rece afara,cand se incalzeste trage mai slab.Poate o fi si la mine problema la intercooler...

Salut! Ai rezolvat problema? Și eu am aceasta problema, trage bine doar când e rece, dar nu am vĂŁzut urme/pete de ulei pe intercooler

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.