Jump to content

Recomandare navigatie bmw e46


Recommended Posts

Are doar suport software la nivel de drivere via BT. Din ce vad vine cu aplicatia Torque preinstalata (cel mai probabil versiunea lite - care este free).

Trebuie cumparata separat o interfata hardware ODB2 - ES350 si s-ar putea ca trebuiasca si aplicatia Torque Pro cumparata (in google play este pe bani).

Link to comment
Share on other sites

Daniel popa- stiu ca trebuie tras un cablu video de la camera la navigatie, daca iau un cablu sa duc fir de alimentare in bord unde ma leg cu el?

 

Daca te uiti la poza cu dimensiunile din linkul tau cu navigatia ERISIN, o sa observi un cablu marcat cu 14-Reverse Control Cable.

Cel mai probabil - 99% sigur - acea iesire se activeaza cand introduci maneta de viteza in marsarier (primeste semnal via CAN prin mufa neagra 18 si da 12v pe firul 14) Poti face un test simplu cu un voltmetru, bagi in marsarier si vezi faca da 12V pe acel fir. In repaus ar trebui sa fie 0V.

 

Acolo ar trebui sa legi acel fir care vine in teaca cablului RCA - intrarea (7-Rear View Camera Input).

Edited by daniel popa
Link to comment
Share on other sites

Daca te uiti la poza cu dimensiunile din linkul tau cu navigatia ERISIN, o sa observi un cablu marcat cu 14-Reverse Control Cable.

Cel mai probabil - 99% sigur - acea iesire se activeaza cand introduci maneta de viteza in marsarier (primeste semnal via CAN prin mufa neagra 18 si da 12v pe firul 14) Poti face un test simplu cu un voltmetru, bagi in marsarier si vezi faca da 12V pe acel fir. In repaus ar trebui sa fie 0V.

 

Acolo ar trebui sa legi acel fir care vine in teaca cablului RCA - intrarea (7-Rear View Camera Input).

 

Ar fi super asa, niciodata nu mi au placut improvizatiile. Ia aratami si mie un model de camera cu infrarosu de care ai zis tu. M am uitat pe ebay cam toate sunt 13-15euro si sunt aceleasi. Mai sunt unele pe la 40-50euro dar nu dau atat pe o camera

Link to comment
Share on other sites

Ar fi super asa, niciodata nu mi au placut improvizatiile. Ia aratami si mie un model de camera cu infrarosu de care ai zis tu. M am uitat pe ebay cam toate sunt 13-15euro si sunt aceleasi. Mai sunt unele pe la 40-50euro dar nu dau atat pe o camera

 

Ceva de genul acesta: http://g-p-s.ro/accesorii-auto-gps/camere-auto-marsarier/camera-bmw-led-detail

Ai si un video pe timp de noapte ca sa iti faci o idee:

Link to comment
Share on other sites

Pare OK. Cred ca are senzor de imagine built-in care permite captarea video in luminia slaba (fara ajutorul ledurilor in infrarosu externe).

Am comandat o de atunci. Acum consola pt clima si sunt cam derutat. Am vazut ca sunt pe ebay second pe la 20 euro , ele par ca sunt ce imi trebuie, dar cand ma uit la detalii scrie acolo ca e data jos dupa o masina cu radio cd.

Link to comment
Share on other sites

Ca veni vorba... mai trebuie o rama de relocare a panoului de clima/AC. Astea sunt mai greu de gasit decât navigatorul Însusi :)))

 

Si daca tot faceti o treaba, ca sa va mearga Torque (si ar fi pacat sa nu-l instalati, la ce scula o sa va bagati ĂŽn bord ;) ), va trebuie un adaptor OBD2 cu cip ELM327 (sau compatibil).

Link to comment
Share on other sites

Daca te uiti la poza cu dimensiunile din linkul tau cu navigatia ERISIN, o sa observi un cablu marcat cu 14-Reverse Control Cable.

Cel mai probabil - 99% sigur - acea iesire se activeaza cand introduci maneta de viteza in marsarier (primeste semnal via CAN prin mufa neagra 18 si da 12v pe firul 14) Poti face un test simplu cu un voltmetru, bagi in marsarier si vezi faca da 12V pe acel fir. In repaus ar trebui sa fie 0V.

 

Acolo ar trebui sa legi acel fir care vine in teaca cablului RCA - intrarea (7-Rear View Camera Input).

 

m-am mai interesat putin pe forum , cred ca nu asa functioneaza, cu toate ca poate daca este model nou , o fi ceva.

Din cate am citit , camera trebuie legata la firele becurilor de la marsarier ( + si - ) , iar prin firul rosu dupa cablul rca ar trebui sa duc curect la navigatie in firul 14- reverse control ( pentru a comunta navigatia pe camera cand masina este in marsarier). Daca stie cineva sigur poate imi spune si mie.

 

Iar antena gps unde ar fi mai bine sa o pozitionez ? am vazut pe youtube intr-un DIY ca cineva a pus-o pe bord in coltul parbrizului. Cred ca acolo ar avea cel mai bun semnal , dar ma gandesc ca o sa bata soarele in ea si o sa o topeasca.

Link to comment
Share on other sites

a venit navigatia , astazi am instalat-o. Antena GPS am lasat-o in spatele casetofonul prinsa pe o bara de fier ( are magnet) , si are semnal foarte bun. Cat mai jucat eu pe el 30min sunt multumit pana acum. O mica dezamagire. Nu se incadreaza perfect in bord , iese inafara sa zic 5mm , dar se vede destul de urat. Cred ca fiind model nou este facut gresit. Mufele sunt foarte bine asezate in spate , am incercat si fara ele , si tot nu se incadreaza perfect , loveste in plasticul din spatele lui. Ce variante ar fi ?
Link to comment
Share on other sites

a mai intalnit cineva problema asta ? am vazut doare pe fanatic forum ca la mai multi sa intamplat asa si au decupat plasticul din spate. Intrebarea mea este ce se afla in spatele pasticului acolo ? as incerca sa incalzesc cu un feon suflant si sa imping plasticul 1cm. Curios este ca nu am vazut pe nimeni sa se planga pe forum ca nu are loc. sa nu fi facut eu ceva bine ?

http://s32.postimg.org/rkx1ffuo5/20160426_192306.jpg

bild hochladen

 

http://s32.postimg.org/bajhjzwn5/20160426_192247.jpg

http://s32.postimg.org/n4fc5fz0h/20160426_191400.jpg

 

http://s32.postimg.org/jt6rh3jt1/IMG_20160426_WA0002.jpg

Edited by mihaitza123
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

 

salut,

 

Cum ai rezolvat cu incadrarea? si mai important esti multumit de ea pana in prezent?Fiabilitate, calitate sunet, bug-uri?

vreau sa-mi pun si eu navigatie , m-am orientat spre erisin insa am gasit multe review-uri negative referitoare la firma asta.

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

Cum ai rezolvat cu incadrarea? si mai important esti multumit de ea pana in prezent?Fiabilitate, calitate sunet, bug-uri?

vreau sa-mi pun si eu navigatie , m-am orientat spre erisin insa am gasit multe review-uri negative referitoare la firma asta.

 

In spatele navigatiei este un perete de platic. Am incalzit putin cu un feon cu aer cald si am impins putin plasticul. M-am documentat dupa site-urile din strainatate. Acum se incadreaza perfect.

 

Sunt foarte multumit. Navigatia igo face toti banii. Pe mine asta ma interesa foarte mult , sa numai stau cu navigatorul lipit in geam.

Sunetul de aude super fata de radio cd-ul stock.

 

Singurul bug care l-am descoperit: Am montat o camera DVR cu intrare pe usb. In momentul in care camera inregistreaza , nu mai am sunet la muzica redata dupa sd / usb. Decat radio-ul se aude. Am inteles ca este un bug de la erisin , si se rezolva prin update de software. Le-am dat email , astept sa raspunda.

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

In spatele navigatiei este un perete de platic. Am incalzit putin cu un feon cu aer cald si am impins putin plasticul. M-am documentat dupa site-urile din strainatate. Acum se incadreaza perfect.

 

Sunt foarte multumit. Navigatia igo face toti banii. Pe mine asta ma interesa foarte mult , sa numai stau cu navigatorul lipit in geam.

Sunetul de aude super fata de radio cd-ul stock.

 

Singurul bug care l-am descoperit: Am montat o camera DVR cu intrare pe usb. In momentul in care camera inregistreaza , nu mai am sunet la muzica redata dupa sd / usb. Decat radio-ul se aude. Am inteles ca este un bug de la erisin , si se rezolva prin update de software. Le-am dat email , astept sa raspunda.

Salut si Paște Fericit!

 

Am un 325xi din 2002 iar ecranul lcd de la navigația oem mare are acum pixeli morți. Am un multimedia player legat printr-o interfațĂŁ aux la el si merge bine deși sunt mici interferențe inițiale cu ecranul.

Tot caut de mai mult timp sa schimb oem cu aftermarket. Cu instalarea nu ma pricep deloc, deci trebuie sa gasesc un service care sa faca montajul. Cum se mai prezintĂŁ Erisin-ul tau acum?

 

Ai probleme cu descĂŁrcarea bateriei de la masina? Netul de pe telefon functioneaza ok? Gps-ul fata de cel din telefon este ok?

Bluetooth-ul merge bine? Totul este ok in rest?

 

Mulțam fain.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.