Jump to content

Achizitie Bmw E46/E90/E92


The Shocker

Recommended Posts

Am inteles. Si asta inseamna ca daca ma duc la reprezentanta cu orice "problema" inventata, imi citeste cheia, ma razgandesc, plec, sanatate, e inregistrat totul? Sa tot cumperi de la samsari...

 

 

Iti inregistreaza intrarea (dealer visit), data, ora si nr de km care ii are masina in acel moment. Daca o duci la revizie o incadreaza la maintenance jobs si cand repari ceva la ea, vreo defectiune = repair jobs.

Link to comment
Share on other sites

Iti inregistreaza intrarea (dealer visit), data, ora si nr de km care ii are masina in acel moment. Daca o duci la revizie o incadreaza la maintenance jobs si cand repari ceva la ea, vreo defectiune = repair jobs.

Da, am inteles. Parca nu mi se pare corect totusi, e ca si cum as minti eventualul cumparator cand as vinde-o. Dar pe de alta parte romanii vor sa fie mintiti, desi in cazul asta nu ar fi efectiv o minciuna. Eh, oi vedea..

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Astazi am fost sa vad masina de la Pitesti(320i e92 facelift la 11150 de euro). Am mers cu ea...motorul merge bine si nici nu am sesizat alte probleme in mers. Din pacate eram in graba si am uitat sa ii cer VIN-ul, de asemenea nu am avut timp nici sa ma duc sa o ridic pe un elevator, insa imi propun acest lucru in weekend. Singurele probleme observate de mine rapid au fost faptul ca bara spate este un pic atinsa, oglinda din stanga este crapata si abtipildul de pe stalp/prag unde sunt inscrise datele masinii este deslipit la un colt. Referitor la VIN, i-am dat mesaj vanzatorului si se pare ca nu mai este in Pitesti pana sambata.... deci nu are cum sa imi dea vin-ul pana atunci.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

probabil ma bag ca musca in lapte dar... esti chitit pe 4 cilindri?

 

daca e masina de weekend eu as cauta un 330ci e46 (ma rog, ne auzim in 5 luni, ca atata o sa stai sa cauti daca te hotarasti la modelu' asta) sau macar un 325ci si diferenta pana la 10.000 de euro as pastra-o pentru impozit cativa ani si pentru mai multe perechi de cauciucuri spate :p la modu' serios, problemele comune la e46 coupe sunt extra-cunoscute si documentate, mie cel mai frica mi-ar fi de arhicunoscutele "subframe mounts" mai ales fiind vorba de un model care produce ceva cuplu.

 

nu neg in niciun fel calitatea 2.0-urilor moderne BMW, fie ele diesel sau benzina, sunt niste motoare foarte bune si imping fara probleme cotetu', dar consider ca daca consumul nu e un impediment major, in putinu' timp din weekend cand o sa mergi cu ea te va bucura mai mult un 6cyl cu cutie manuala.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Singurele probleme observate de mine rapid au fost faptul ca bara spate este un pic atinsa, oglinda din stanga este crapata si abtipildul de pe stalp/prag unde sunt inscrise datele masinii este deslipit la un colt.

Alea nu sunt probleme :)

Pe mine ma pun pe gânduri mașinile fĂŁrĂŁ nicio zgârieturĂŁ.

Dar neapĂŁrat sa verifici istoricul și sa o duci ĂŽn service.

Link to comment
Share on other sites

pai incercati sa convingeti un om sa nu caute chilipirul din orice masina, dar se uita la cea cu cel mai mic pret de pe piata.

cred ca cei care stiu cum merge piata auto din Romania si explica negru pe alb "defectele" sistemului, se pisa contra vantului.

in plus, daca toti am cauta masina buna si nu pretul bun, topicurile din aria "probleme" ar fi cel putin reduse la jumatate.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

daca iti permiti diferenta dintre a plati pe masina 5000 si a plati 9000 in cazul asta nu pot intelege de ce te-ai mai uita la e46. e mult prea depasit, mult prea vechi ca sa il aducem in calcul.

 

in rest e90 vs e92 e diferenta iar de pret. dar e si chestie de gust. daca iti e de ajuns 2 usi si iti permiti din nou diferenta de bani as merge clar pe 2 usi.

despre motorizari e chestie de feeling, cand dai atatia bani pe masina nu lua care zic eu ca e mai bun, ia cu ce motor te simti tu mai bine (vbesc despre diesel/benzina aspirat/benzina turbo)

Link to comment
Share on other sites

din punctul meu de vedere, tu trebuie sa iei decizia corecta raportandu-te la nevoile si posibilitatile tale!

 

trebuie sa te gandesti daca merita sa platesti pentru E92 (in comparatie cu E90), iar ca sa gasesti un E92 dotat si nu foarte vechi (pentru ca e deja si asta un model deja vechi) trebuie sa platesti mai mult decat 10-11 k euro.

 

eu unul sunt multumit de e92-ul meu, Am varianta de 2 litri diesel LCI fabricatie 12, 2011 - 184 HP. Daca ar fi sa aleg din nou, as alege 6 cilindri instant vs 4 pe care ii am acum, dar atunci cand am luat-o, asta a fost minusul. Nu regret, este masina mea de suflet si va ramane probabil in continuare mult timp de-acum in colo. E46 coupe a fost o varianta si pentru mine, imi place fff mult modelul, dar, asa cum s-a mai scris si anterior, este totusi o masina destul de veche si sa gasesti una in stare buna, ei bine, aceea cred va costa si cred ca se va apropia de pret de un e90 mai putin dotat (sa ma contraziceti daca ma insel).

 

 

PS: daca vrei sa iei un E92 mai chel (si implicit mai ieftin) pentru ca pe viitor sa ii faci retrofituri, trebuie sa iei in calcul si cheltuielile pentru viitor. Eu am ales sa iau una cat mai dotata de fabrica, ca sa nu mai umblu la ea.

 

Este clar ca va trebui sa faci compromisuri la bugetul respectiv si sper sa iei deciziile corecte!

 

Spor si bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Baieti, ma ajutati ft tare, merci.

 

Tipul care a testat acel BMW e92 din Pitesti este un alt membru, sunt curios ce ne spune Cosminnn93 dupa vizita de sambata.

 

Eu caut in continuare, nu am de gand sa ma grabesc, voi lua decizia probabil la sfarsit de februarie, pana atunci ma sfatuiesc cu voi, sunt atent la ce iese pe piata si citesc pe forumuri despre ele.

 

Am inceput sa inteleg ca imi va fi foarte greu sa gasesc un E92 in acesti bani, asa ca ma uit acum si la e90, as vrea dupa 2010(visez din nou?), posibil.

 

Astept cu interes si parerile altor utilizatori de e90/e92 de pe forum.

Edited by The Shocker
Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat anul trecut in februarie e90 318d 2010 din germania de la persoana fizica cu roti aliaj vara si iarna 105000km la pretul de 12500euro (initial ceruse 13900 si dupa aprox 1 luna de stat pe net a lasat la pret)

pachet lumini manere usi si numar albe,navi business,scaune incalzite,trapa electrica,oglinzi electrice pentru pliere,bixenon adaptiv.

din punctul meu de vedere a fost un targ corect

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va salut!

 

As vrea sa incep prin a mentiona ca nu am detinut pana acum un autoturism BMW, am in plan sa achizitionez unul din modelele mentionate in titlu.

Momentan am renuntat la masina personala, atat eu cat si viitoare sotie detinem masini de firma(Hyundai I20 1.1diesel eu si Skoda Rapid 1.6 diesel ea, avem si combustibilul asigurat).

Am posibilitatea sa apelez la un un buget intre 5000 si 10000euro, singura bariera ar fi viitoarea sotie(Olteanca), "Ce iti trebuie masina, cand ai de la firma?".

Bun, gata cu povestile, posibile modele:

1. E46 coupe, ultima generatie, imi place pachetul M, navigatia si motorul 2.0 diesel. Ingrijorari: vechimea, starea motorului, ma uit pe net de 1 saptamana(observ N anunturi cu fraza" pentru pretentiosi", nu sunt sigur ca pot sa gasesc o masina intretinuta, cu KM reali, istoric service, in care sa nu investesc prea mult in perioada urmatoare).

2. E90, 2010-2011, acelasi motor 2.0diesel, nu stiu foarte multe despre acest model, speram sa ma ajutati voi.

3. E92 coupe 2008-2011, acelasi motor, aspectul este impresionant, insa, dupa cum spuneam, sunt nou in "ale BMW".

 

Cred ca e ultima sansa pentru o alegere buna/proasta, am 27 de ani, nu avem copii, spatiul nu ar fi o problema, avem garaj la casa, poate fi tinuta acolo.

Masina ar fi folosita la drumuri mai lungi si in weekend cel mult.

 

Sunt constient ca alegerea este a mea, insa un sfat de la cei care folosesc aceste masini cu recurenta zilnica, m-ar ajuta sa ma orientez in perioada urmatoare.

 

Va multumesc!

Parerea mea sa o iei pe aia care iti place mai mult. O sa iesi din casa in fiecare dimineata si o sa vezi masina inainte de a te urca in ea. In continuare depinde de tine...te urci in ea cu zambetul pe buze (cel putin o perioada) sau te urci indiferent (din cauza compromisurilor pe care le-ai facut). E46 este sensibil mai ieftin la intretinere decat celelalte 2 variante, plus ca nu ceea ce este mai nou automat este si mai bun.

Link to comment
Share on other sites

La sfarsit de saptamana vin cu vesti.

Am gasit un e90 "atragator", azi l-am contactat pe vanzator, avea veleitatile unui cartof fiert. Am intrebat despre istoric service: Mi-a raspuns: Ce istoric? Masina are 10ani...; Am intrebat despre starea tehnica a masinii, mi-a raspuns: merge ft bine.

Am realizat ca nu am cu cine sa detaliez, am intrebat daca accepta test, a fost de acord dar sa fie la BMW( gand la gand). S-a grabit sa imi spuna si ultimul pret: 7800, am vrut sa merg maine sa vad masina, insa nu este disponibil pana saptamana viitoare.

 

Uite si linkul catre masina:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320d-163cp-2006-m-paket-taxa-platita-si-nerecuperata-ID7GjXtX.html#contact_form#xtor=SEC-81

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea sa o iei pe aia care iti place mai mult. O sa iesi din casa in fiecare dimineata si o sa vezi masina inainte de a te urca in ea. In continuare depinde de tine...te urci in ea cu zambetul pe buze (cel putin o perioada) sau te urci indiferent (din cauza compromisurilor pe care le-ai facut). E46 este sensibil mai ieftin la intretinere decat celelalte 2 variante, plus ca nu ceea ce este mai nou automat este si mai bun.

 

 

Referitor la ce spuneai " aia care iti place mai mult"...."plus ca nu ceea ce este mai nou automat este si mai bun"; sunt de acord, sincer sa iti spun cel mai mult imi place:

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-cd-facelift-automat-m-sportpaket-ii-ID7GikMB.html#9c369d13d2

 

Sunt constient ca faci rabat de la multe optiuni moderne, risti si datorita varstei acestei masini.

Daca masina respectiva era in zona de 5000-5500euro, o luam. Pretul asta imi pare exagerat, tu/voi ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

este un e46 din anul 2005 cu destul de multe optiuni la 7000E. e90 de mai sus e din 2006 si e la 7800. de ce e exagerat pretul la e46? ti-am recomandat si eu si, daca nu ma insel, inca vreo 2 persoane pe acest topic, sa te orientezi spre o masina din afara si sa constientizezi ca o masina buna nu o vei lua la pretul pe care il vezi pe autovit la samsari.

daca vrei sa fii prostit de samsari orice masina e buna.

 

Linie audio logic septe :)))

Mumu...ai dracu prosti..daca mint, cel putin sa minta cu cap :))

Edit:

Si pe tine te dor ochii, Cristi?!?! :)) suntem pe aceasi frecventa

Si multe altele...

Nu cred ca si-ar da seama multa lume ca are sau nu logic 7. doar cineva care stie despre ce e vorba sau cere VIN sa se uite in lista de dotari isi va da seama. asa baga zeci de dotari doar cu numele, ca nu ii doare mana

Link to comment
Share on other sites

este un e46 din anul 2005 cu destul de multe optiuni la 7000E. e90 de mai sus e din 2006 si e la 7800. de ce e exagerat pretul la e46? ti-am recomandat si eu si, daca nu ma insel, inca vreo 2 persoane pe acest topic, sa te orientezi spre o masina din afara si sa constientizezi ca o masina buna nu o vei lua la pretul pe care il vezi pe autovit la samsari.

daca vrei sa fii prostit de samsari orice masina e buna.

 

 

Nu cred ca si-ar da seama multa lume ca are sau nu logic 7. doar cineva care stie despre ce e vorba sau cere VIN sa se uite in lista de dotari isi va da seama. asa baga zeci de dotari doar cu numele, ca nu ii doare mana

 

Ok, nu ma feresc de o achizitie din afara tarii, cum se procedeaza de obicei? Fac un drum in Germania, insa nu cunosc limba, am nevoie de ceva timp pentru deplasare.

Din acest motiv, mi-ar fi mai lejer sa achizitionez de aici, intradevar cu greu gasesti ceva bun pe piata noastra.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.