Jump to content

BMW 320 benzina e46 motorul se oprește in mers


Recommended Posts

Salutare posesori de bwm, sunt proaspĂŁt posesor de bwm 320 benzina e46 am 2004 in doua usi și deja am o problema.

Atuncea când merg cu ea și am o viteza mai mar, o las pe liber ĂŽncetinesc se oprește motorul! Care ar putea sa fie cauza. Mulțumesc !

 

Poate fi senzoru de pe arborele cotit. Nu ai facut o diagnoza?

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc mult pentru rĂŁspuns. Atunci când am cumpĂŁrat mașina vânzĂŁtorul mi-a spus ca trebuie schimbat o priesa de lângĂŁ motor deoarece câteodatĂŁ acul de la turometru oscileazĂŁ nu mai știu exact cum o zis deodarece eram prea entuziasmat de cum aratĂŁ mașina 😢 Dar dupĂŁ cum am cĂŁutat acuma cred ca senzorul de arbore cotit este vorba
Link to comment
Share on other sites

Inainte de a-l schimba mai intai curata-l foarte bine sa nu aibe span pe el.si apoi cu un osciloscop se poate verifica daca scoate semnal la iesire de cel putin 1VV,

nu te grabi doar sa-l schimbi pur si simplu.

Impreuna si cu senzorul de rotatie axa came calculatorul masinii trimite impulsuri catre bobinele pentru bujii.

Deci la fel de bine poate fi si senzorul axa came.

La fel poate sa-ti faca figura vre-un furtun crapat intre debitmetrul de aer si galeria de admmisie, sau pur si simplu sa ai un colier desfacut.

Dar mai sunt si alte elemente ce pot duce la oprirea motorului in mers.

Cel mai bine turezi motorul pe loc , musai cu temperatura motorului la 90C, si daca nu se opreste incearca sa tragi de orice furtun, chiar daca te frige.

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

Foarte posibil sa fie de la orice ,de la senzorul cu pricina pana la diferente mari de compresie intre pistoane.Vanzatorul a dat doar cu presupusul.

Toti fac la fel pentru a ascunde deficientele motorului.

In general reparatia motorului costa mai mult decat daca ar fi sa vopsesti toata masina.

Stii cum se spune: afara vopsit gardul inauntru.....te las pe tine sa descoperi continuarea.

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

Foarte posibil sa fie de la orice ,de la senzorul cu pricina pana la diferente mari de compresie intre pistoane.Vanzatorul a dat doar cu presupusul.

Toti fac la fel pentru a ascunde deficientele motorului.

In general reparatia motorului costa mai mult decat daca ar fi sa vopsesti toata masina.

Stii cum se spune: afara vopsit gardul inauntru.....te las pe tine sa descoperi continuarea.

Motorul nu bate, nu face zgomot. Maine am sa merg la un service poate aflu care este cazua si am sa revin cu noi informatii

Edited by Bmw32046
Link to comment
Share on other sites

Salutare posesori de bmw am fost astĂŁzi la un service cu mașina i-am explicat bĂŁiatului problema mea și i-am arĂŁtat piesa care mi-a spus vânzĂŁtorul sa o schim, piesa fiind "Potențiometrul de accelerație" a spus ca aceasta ar putea fi problema. Am lĂŁsat mașina acolo și o sa merg tot azi sa ii facem un tester deoarece acuma era foarte Full și nu avea timp. Am sa revin cu noi informații. Mulțumesc !
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.