Jump to content

info senzori presiune F30


Ov1diu

Recommended Posts

Va salut,

 

Am o nelamurire cu privire la senzorii de presiune roti si sper ca acolo unde doua reprezentante nu au idee, apelez la cunostintele voastre.

 

Am un F30 2014 si conform realoem, masina nu apare ca ar avea senzori de presiune, acelasi lucru imi spun si doua reprezentante (Sibiu si Brasov). Eu pe masina am jante cu senzori de presiune si presiunea este citita, asa mi-a fost livrata masina de Bavaria. Am cumparat un set de jante 390 si nu au senzorul de presiune.

 

Aveti idee cum se citeste presiunea pe F30? Strict de pe senzorii de 433 mhz sau este un senzor pe ABS care citeste presiunea? Domnul de la care am cumparat jantele sustine F30-ul lui (din 2013) citeste presiunea pe roti.

 

Sigur ca pot face un test sa montez cele 4 roti si sa vad cum reactioneaza, insa consider ca o informare inainte nu ar strica.

 

Va multumesc!

 

Am incercat sa aflu un pret pentru senzori de la Bavauto si am primit urmatorul raspuns:

 

Din pacate nu am gasit in catalogiul de piese BMW ETK un senzor de

presiune roata compatibil cu acest autoturism.

 

--

O zi buna,

BavAUTO - Piese originale Bmw

Edited by Ov1diu
Link to comment
Share on other sites

exista 2 sisteme de "citire" a presiunii:

 

- activ - cu senzori de presiune instalati pe fiecare roata

 

- pasiv - bazat pe rotatiile masurate de senzorii ABS

 

 

Multumesc, oare singura varianta sa imi dau seama ce sistem am este sa montez rotile fara senzor si sa vad daca citeste pe modelul pasiv? Toata documentatia online (cautare masina dupa serie sasiu pe real oem indica modelul pasiv intrucat nu exista senzori de presiune afisati in sectiunea "roti" si cautand dupa codul senzorului F30 nu apare afisat in lista de modele compatibile. Probabil ca voi testa asa, cu un montaj.

 

Iti apare pe display presiunea pe fiecare roata in parte?

 

Da, apare pentru fiecare roata in parte.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sugestii, ar mai fi o idee pe care am primit-o de la cineva din departamentul tehnic de la Bavaria sa merg cu masina la service si ei sa citeasca pe computerul masinii sa vada de unde este citita presiunea, din ABS sau din senzori. Daca se citeste de pe ABS atunci nu mai am nevoie de senzori.
Link to comment
Share on other sites

Senzorii ABS nu citesc nicio presiune.

 

1. Presiunea din anvelopa nu poate fi citita de un senzor ce se afla langa discul de frana (senzor ABS). Este evident ca un senzor de presiune pentru anvelopa trebuie sa se afle in interiorul anvelopei, in spatiul dintre anvelopa si janta.

 

2. Sistemul pasiv de semnalizare a unei pene, cel bazat pe senzorii ABS, monitorizeaza turatia fiecarei roti. Cand o roata pierde presiune, diametrul ei se miscoreaza si in consecinta se invarte mai repede decat restul rotilor. Asta e principiul de functionare. Nu iti indica nicio presiune, ci doar roata care are probleme.

 

3. Faptul ca ai indicatie in bord pentru presiune pe fiecare roata iti spune clar faptul ca ai senzori de presiune montati pe fiecare janta.

 

Ai nevoie sa identifici modelul senzorilor, pentru a putea cumpara inca 4 similari.

Edited by CatalinP
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Senzorii ABS nu citesc nicio presiune.

 

1. Presiunea din anvelopa nu poate fi citita de un senzor ce se afla langa discul de frana (senzor ABS). Este evident ca un senzor de presiune pentru anvelopa trebuie sa se afle in interiorul anvelopei, in spatiul dintre anvelopa si janta.

 

2. Sistemul pasiv de semnalizare a unei pene, cel bazat pe senzorii ABS, monitorizeaza turatia fiecarei roti. Cand o roata pierde presiune, diametrul ei se miscoreaza si in consecinta se invarte mai repede decat restul rotilor. Asta e principiul de functionare. Nu iti indica nicio presiune, ci doar roata care are probleme.

 

3. Faptul ca ai indicatie in bord pentru presiune pe fiecare roata iti spune clar faptul ca ai senzori de presiune montati pe fiecare janta.

 

Ai nevoie sa identifici modelul senzorilor, pentru a putea cumpara inca 4 similari.

 

Multumesc pentru explicatii si ajutor. Topic-ul poate fi inchis din punctul meu de vedere. O zi cat mai placuta tuturor !

Link to comment
Share on other sites

E lipit pe interiorul jantei. Nu o sa reziste prea mult daca il tot muti.

 

Nu este lipit senzorul, ci este prins cu ajutorul valvei, care este metalica. Pe principiul surub si piulita, nu stiu cum sa explic altfel.

 

F30 LCI are standard sistemul de monitorizare a presiunii si temperaturii. Pe nFL s-a pus doar optional.

 

A.

Link to comment
Share on other sites

am 4 senzori pe 433 proveniti de pe f01 daca esti aproape de mine ti-i dau imprumut ca sa le faci proba sa vezi daca sunt ce trebuie sau nu

Multumesc frumos, o sa merg sa desfac una dintre roti sa vad daca are senzor desi dupa cum se vede in poza, e doar o valva simpla de cauciuc. Revin cu informatii.

https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/v/t35.0-12/22450610_1576459255710130_495763785_o.png?oh=eb0ad58b46602c7969880ee22df14f16&oe=59E261A3

Link to comment
Share on other sites

Vehicle Identification Number WBA3D310X0J558642

Type 3D31

Model 320d - EUR

Development Code F30

Chassis LIM

Steering LL

Doors 4

Engine N47T

Displacement 2.00

Power 135

Drivetrain HECK

Transmission AUT

Color Glaciersilber Metallic - A83

Upholstery Stoff Move/anthrazit - BDAT

Production Plant REGENSBURG

Production Date 2014-02-27

 

 

2VB Tyre Pressure Indicator Reifendruckanzeige

 

 

masina are sistem cu senzori de presiune in roti

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tocmai am comandat si eu acest set de 4 senzori. Cauciucurile Continental run-flat, de iarna, au venit fara senzori. Din cate m-am documentat, se pot monta senzori TPMS si pe cauciucuri run-flat, desi exista controverse pe tema asta.

 

https://www.ebay.com/itm/252975291652

 

In 2 saptamani, revin cu feedback, daca le-am putut monta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

In cele din urma am montat rotile de iarna cu un set de senzori, cei din poza si rezultatul a fost ca nu este citita presiunea. Credeti ca acesti senzori sunt pentru modelele de F30 produse inainte de 2014?

 

https://ibb.co/cqsz7b

https://ibb.co/nP7XSb

 

Multumesc,

 

Salut,

Ai rezolvat cumva problema? Am montat recent senzori OEM pe jantele de iarna si ĂŽnțeleg ca trebuie initializati/calibrați (nu din meniul idrive ci cu o interfața). Mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.