Jump to content

High beam assist retrofit


Atomykatt

Recommended Posts

Salutare,

 

Avand in vedere ca merg mai mult noaptea, si in afara orasului, m-am gandit sa fac retrofit la sistemul de asistenta din titlu. Masina mea are ca optiuni:

 

Steering wheel heater

Rain sensor

Lane departure warning

Lane change warning

Driving Assistant

 

Acum vin intrebarile:

 

SZL-ul cu cod 61319351146 contine cele de mai sus, dar mai exista inca un cod (61319351145) care nu are decat rain sensor si high beam assist (adica butoanele fizice pe cele doua manete exista, dar probabil nu contine restul cablajului pentru celelalte optiuni). Cum pot diferentia intre cele doua? sau mai bine zis, cum ma pot asigura ca am cumparat ce trebuie inainte de a demonta masina.

 

In alta ordine de idei, citisem pe undeva ca s-ar putea activa functia de asistenta si fara a schimba SZL-ul. A incercat cineva asta?

 

A.

Edited by Atomykatt
Link to comment
Share on other sites

Cum pot diferentia intre cele doua? sau mai bine zis, cum ma pot asigura ca am cumparat ce trebuie inainte de a demonta masina.

 

Fara butoanele fizice nu vad cum ai putea sa activezi functia. Posibil sa schimbi doar maneta? Stiu ca la unele modele puteai sa schimbi doar manetele, nu stiu daca este cazul si la seria 3.

 

Tie iti trebuie unul din urmatoarele: 61319351146, 61319253752, 61319242280

Ultimul este foarte vechi, a fost produs pana in 2012.

 

 

P.S. Daca schimbi SZL-ul sa pastrezi pe cel vechi pentru ca altfel nu vei mai putea face update la masina. Atunci cand o sa vrei sa faci update va trebui sa pui SZL-ul vechi la loc.

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Fara butoanele fizice nu vad cum ai putea sa activezi functia. Posibil sa schimbi doar maneta? Stiu ca la unele modele puteai sa schimbi doar manetele, nu stiu daca este cazul si la seria 3.

 

Tie iti trebuie unul din urmatoarele: 61319351146, 61319253752, 61319242280

Ultimul este foarte vechi, a fost produs pana in 2012.

 

 

P.S. Daca schimbi SZL-ul sa pastrezi pe cel vechi pentru ca altfel nu vei mai putea face update la masina. Atunci cand o sa vrei sa faci update va trebui sa pui SZL-ul vechi la loc.

 

cine ti a spus prostia asta?

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

cine ti a spus prostia asta?

Am facut retrofit la volan incalzit schimband si szl-ul. Cand am vrut luna trecuta sa fac update la masina mi-au spus ca nu se poate pentru ca am o eroare, si anuma ca part number-ului szl-ului nu e cel cu care a venit masina si ca pana nu rezolv nu se poate face update!

 

Discutand cu cel care mi-a facut retrofit-ul mi-a spus ca fara szl vechi nu se poate ...

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Avand in vedere ca merg mai mult noaptea, si in afara orasului, m-am gandit sa fac retrofit la sistemul de asistenta din titlu. Masina mea are ca optiuni:

 

Steering wheel heater

Rain sensor

Lane departure warning

Lane change warning

Driving Assistant

 

Acum vin intrebarile:

 

SZL-ul cu cod 61319351146 contine cele de mai sus, dar mai exista inca un cod (61319351145) care nu are decat rain sensor si high beam assist (adica butoanele fizice pe cele doua manete exista, dar probabil nu contine restul cablajului pentru celelalte optiuni). Cum pot diferentia intre cele doua? sau mai bine zis, cum ma pot asigura ca am cumparat ce trebuie inainte de a demonta masina.

 

In alta ordine de idei, citisem pe undeva ca s-ar putea activa functia de asistenta si fara a schimba SZL-ul. A incercat cineva asta?

 

A.

 

la F30 trebuie sch SZL pt HBA obligatoriu, codezi si merge, uita teoria cu maneta...nu e e46

 

Discutand cu cel care mi-a facut retrofit-ul mi-a spus ca fara szl vechi nu se poate ...

 

schimba mesterul rofl.png

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

se putea si fara. ai montat szl sh si nu nou....corect?

 

Szl nou ...

 

schimba mesteru

 

Mesterul este chiar cineva renumit de pe forum ... cu care am discutat inainte de a face retrofit-ul si tocmai de aceea am ales sa schimb szl-ul cu unul nou si tot ce mai era nevoie, ca sa nu am probleme dinastea ... aparent ... na

 

Oricum intentia mea nu e sa arat cu degetu :) aveam mai multe chestii care vroiam sa le fac dar dupa ce am avut doua experiente proaste cu el ... m-am lasat de retrofituri :))

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

[...]

P.S. Daca schimbi SZL-ul sa pastrezi pe cel vechi pentru ca altfel nu vei mai putea face update la masina. [...]

se putea si fara. ai montat szl sh si nu nou....corect?

 

SZL am gasit intre timp prin Cehia. Cehul are si VIN-ul masinii de pe care a fost luat, si din toate optiunile mele lipseste volanul incalzit, dar am vazut ca e acelasi cod de piesa cu sau fara volan incalzit, deci ma gandesc ca nu ar trebui sa fie probleme.

 

la F30 trebuie sch SZL pt HBA obligatoriu, codezi si merge, uita teoria cu maneta...nu e e46

 

Nu ma gandeam sa schimb doar maneta (nici nu credeam ca ar fi fost o optiune) doar ca citisem pe un forum de prin state ca s-ar putea activa fara a avea acel buton. Nici eu nu stiu cum ai activa functia apoi. :blink:

 

schimba mesterul

 

O recomandare? Chiar si pe privat.

 

Multumesc,

A.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O recomandare? Chiar si pe privat.

 

Multumesc,

A.

 

Astazi a sosit piesa, si ma gândeam sa termin treaba pana de sĂŁrbĂŁtori. Revin cu rugamintea, daca aveti vreo recomandare de mester priceput in ale retrofit-ului, prin București sau imprejurimi, sa ma sfatuiti si pe mine.

 

Multumesc,

A.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.