Jump to content

PROBLEMA DSC SI SENZOR ROTATIE LATERALA


police

Recommended Posts

Salut, fac un scurt istoric ca sa ma puteti ajuta in final,masina cumparata in noiembrie 2016 ,fara erori la bord ,interior -exterior bun,motorul fara probleme.In august 2017 am obs ca am probleme cu servofrana ,asa ca am schimbat pompa vacum si tulumba de servo pt care a trebuit sa dau Dsc jos ,operatiune finalizata cu succses , apoi am mrrs la cineva sa imi faca aerisirea cu inpa in dsc urmand eu sa fac la roti pe urma si de aici incepe distractia.DSC meu nu era vazut de tester , apoi am vazut ca firul pt obd era desfacut si tras in sus sus bord , l-am legat si cand am pus testerul a ars interfata ,in obd mai erau doua fire legate unul de altul ,unul ducea in ceasuri iar celalat in comunicatia care face legatura cu motorul si celelalte componente dsc(senzor volan ,senzor rottatie laterala,etc.),am dat jos dsc si dupa cod era de diesel pe pinul 2 care trebuia sa fie diagnosticat iesea tensiune drept urmare am gasit stricat senzorul de pe volan, era in scurt , in fine am refacut vechile legaturi ale fireleor ce erau taiate ,am pus dsc DE PE UN COMPACT 1,8 VVT, si am inceput sa stergem erori ca au inceput sa apara ,acum masina avea instalatia in regula (MENTIONEZ CA IN TOT TIMPUL CAT AM AVUT TIGANIA desteapta NU AM AVUT NIMIC APRINS IN BORD , CAND PATINAM MI SE APRINDEA INTERMITENT DSC DAR CAM ATAT , APASAM BUTONUL DE DSC SE APPRINDEA BECUL, EU CRED CA CE FACEA CU BECUL STINS FACEA SI CU EL APRINS ,NU COMUNICA CU MOTORUL).Cum spuneam alt dsc , firele unde trebuie cand puneam testerul nu mi vedea motorul , am declupat senzorul de sub volan aparea motorul pe tester ,si senzorul pozitie volan era bulit , am schimbat si senzorul de sub volan si am trecut la calibrare si sters erori , volanul s a calibrat acum motrul apare dar nu se sting dsc si frana de mana(galben), am mers mai departe la senzorul rotatie laterala(de viteza), am pus unul care era la cod cu ce mi a dat bmw fans si nimic , apoi am pus unu identic si ca forma si doua codurii care sunt la fel cu senzorul care era la mine pe masina si tot nu vrea ,pe asta din urma il vede dar pe tester zice ceva de genu ( ca nu se potriveste) dar nu zice ce anume nu se potriveste si de aici as avea cateva intrebari pt cei care se pricep ,cumva dsc e problema ?app senzorul de rotatie laterala de pe masina care am pus dsc nu seamana deloc cu al meu , asta are 3 pini al meu are 6.Trebuie cumva sa iau dsc si senzorul de pe aceeasi masina ?si trebuie sa fie 1,8 vvt ,sau trebuie sa fie doar benzinar si atat.Sper sa nu fiu injurat pt povestea lunga ,cine are o idee e bine venita ,multumesc Edited by police
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.