Jump to content

Problema x6


Vladgohan

Recommended Posts

Salutare,

Am și eu o problema la un x6 30d 235 cai. Acum câteva zile mi-a aparut o eroare pe egr cu "increased emisions". Am șters eroarea, am demontat egr-ul, era curat ĂŽnsĂŁ masina nu merge cum trebuie, in sensul ca pana la 1800-2000 de ture când "intra" turbina, masina e moarta. Abia, abia se accelereazĂŁ. DupĂŁ ce trece de 1800 de ture, revine la viata. Menționez ca am pus un pistol de vacuum pe furtunasul de la egr și acesta oscileazĂŁ, in sensul ca nu face vid ĂŽncontinuu. Este un lucru normal? Am fost la un prieten care este mecanic, iar dupĂŁ ce a mers si el cu ea, mi-a spus ca i se pare a merge in 5. Totodata am observat și o creștere semnificativĂŁ a consumului de motorina. Va rog sa ĂŽmi dați și mie o parere ca nu ii dau de cap. Mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

cel mai probabil ... un furtun de vacuum fisurat.

Este posibil ca din cauza unui furtunaș de vacuum sa nu tragĂŁ cum trebuie pana la 2000 de turații? Am menționat ca pus ceasul de vacuum pe acel furtunaș care intra in egr, valoarea acestuia oscila in jur de 0,4. Este normal sa oscileze, sau ar trebui sa stea constant? Mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

Update: am fost astĂŁzi la service, mi-au pus bĂŁieții de acolo un tester și le-a aparut eroare pe egr. M-au programat vineri pentru o verificare a egr-ului și a furtunelor de vacuum. Ăntre timp mi-au pus un șurub in capul furtunului de vacuum de la egr. Masina a ĂŽnceput sa tragĂŁ mai bine in turații joase ĂŽnsĂŁ acum pe seara mi-a aparut iarasi Check-ul in bord și eroarea cu increased emisions. Este normal sa ĂŽmi apara fin nou aceasta eroare? Mulțumesc Edited by Vladgohan
Link to comment
Share on other sites

Update: verificat egr, totul in regula. BĂŁieții de la service au gĂŁsit in schimb furtunul de vacuum de la egr puțin ciupit in capĂŁtul care duce sub galerie. DupĂŁ ce l-au schimbat, mufat la loc și au verificat celelalte furtune ( care țin vid) masina tot asa fĂŁcea. Am schimbat și debitmetrul și masina tot asa face ĂŽnsĂŁ mult mai puțin și intr-o plaja de turații mai mica (1200-1600 turații). Aveți alte idei?
Link to comment
Share on other sites

Update: verificat egr, totul in regula. BĂŁieții de la service au gĂŁsit in schimb furtunul de vacuum de la egr puțin ciupit in capĂŁtul care duce sub galerie. DupĂŁ ce l-au schimbat, mufat la loc și au verificat celelalte furtune ( care țin vid) masina tot asa fĂŁcea. Am schimbat și debitmetrul și masina tot asa face ĂŽnsĂŁ mult mai puțin și intr-o plaja de turații mai mica (1200-1600 turații). Aveți alte idei?

 

Electrovalva ce actioneaza EGR!

Link to comment
Share on other sites

Unde se găseČte aceasta? Ma poČi ajuta cu un cod OEM? MulČumesc

Sub galeria de admisie. Urmareste furtunasul ce intra in EGR. La capatul opus il vei vedea infipt in electrovalva.

Ca si idee, este piesa nr. 1 de aici https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=FG61-EUR-04-2008-E71-BMW-X6_30dX&diagId=11_2336

Pentru mai multa siguranta, cauta codul piesei dupa VIN-ul masinii.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Salutare, nu am apucat sa ma ocup de ea deoarece am fost super prins cu serviciul. Luni dimineata voi face o programare la bmw pentru ĂŽncĂŁ o diagnoza sa vad ce ĂŽmi spun Ăâ˘i ei. Voi reveni cu update. O zi buna

 

Vezi ca electrovalva nu-ti apare pe tester. Diagnoza pt ea este scoaterea furtunului din Egr, pus surub pe furtun; e normal sa apara eroarea ââŹĹincreased emissionsââŹÂ; daca cu furtunul scos iti trage masina, electrovalva e beleaua. Iti zic pt ca am avut aceleasi probleme. O gasesti cu 280 lei Pierburg. Spor!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salutare. Ămi cer scuze ca raspund asa tarziu ĂŽnsĂŁ abia acum am avut timp sa ma ocup de ea. DupĂŁ diagnoze peste diagnoze, intr-adevĂŁr beleaua a fost electrovalva egr/regulatorul de presiune. DJallexinno ai o bere de la mine. Pe de alta parte ĂŽmi tot apare eroare pe debitmetru pe care l-am schimbat de vreo luna. Luni ma duc sa ĂŽl schimb. Mulțumesc baieti pentru rĂŁspunsuri.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.