Jump to content

BMW F10 LCI 535xd


cristivw

Recommended Posts

Caut o masina pentru fratele meu si cum am vazut cateva masini si detin un F10 asemanator am si eu cateva intrebari sper pertinente.

Cum a ajuns o masina la aproape 300 mii km sa fie impecabila fara vre-un detailing sau un mic polish? Adica in Romania si mai ales la Constanta unde este jale pe drum iarna din experienta pot spune ca ma cam indoiesc.

Adica nu a sarit nici o pietricia de pe autostrada pe capota sau faruri? Nu are nici o urma pe parbriz cat de mica?

Nu are nici o zgarietura de la vre-un mecanic sau vre-un grabit prin parcare la mall cu plasele nevestei ?

Ce istoric are pe partea de mentenanta? Ce s-a schimbat pana acum? Distributie? Furtune vacuum? Ceva pe la turbine? Detii facturi?

Sper sa nu te superi dar sa platesc suma ceruta am intrebari pe masura.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Lasa in anunt la cautare km aia putini si trece km astia reali la descriere popcorm1.gif

 

Adevaru e ca intr-o tara de naivi vs mincinosi nici nu stii cum s-o dai sorcerer.png

Insa eu te intreb sincer de ce ai cumparat-o? Sau nu stiai nici tu? Din milioane de F10 cate a produs BMW numai asta o fi fost buna, cu dotari si pret pt buzunarul tau? Ai acceptat tu magaria asta? Si daca da de ce?

Daca nu, de ce nu ai incercat sa o duci inapoi? Te intreb de curios

 

Eh, m-am gandit si la asta, pentru ca multi aplica filtre si efectueaza cautari cu rulaj pana la 200.000km, am lasat-o asa o perioada, dar parca nu ma simt bine... Mai scria un coleg pe aici ca-l mustra constiinta.

Am mai enumerat parca motivele pentru care am cumparat-o... dar mai scriu o data: dotari (toate!), stare (perfecta), istoric mentenanta (iesit din comun, 40 de pagini), motorizare etc. etc. etc. Pur si simplu imi doream asa ceva, si de fiecare data: ba nu avea geamuri fumurii; ba nu avea perdelute; ba nu avea trapa; ba nu avea linie audio Hi-Fi... etc.

Cum sa o duc inapoi, daca nu stiam cum sa o iau mai repede? Iar treaba cu km mi-am propus sa o rezolv la un moment dat, chiar daca dupa vorbe, toti ma intrebau catre Bucuresti.

 

Pt ca romanii nu au bani de masinile astea, ma refer la masini care nu au ajuns la end of life (180k sau 150k cat o mai fi acum), dar vor BMW, 2020, biturbo, butoane etc.

Daca as avea pitici cu masini noi si eu as lua una rulata ieftina, macar o rezolv singur decat sa ma tiganesc cu lunile pe garantia reprezentantei, dar ziceam ca fapt divers.

 

Fix asta ziceam si eu mai sus... cum mama ma-sii pe Mobile de exemplu, daca efectuez o cautare si imi setez eu toate dotarile pe care mi le-as dori, gasesc masini MULT mai scumpe? Iar ca si rulaj, tot pe acolo, ba unele le-am vazut sarite de mult de 300.000km...

 

Omul a spus ca si-a asumat nr de km , nu ca stia de maimuta.

 

Dap, am zis ca "repar" matraseala in timp, deoarece lucrez in service. Mi-a luat ceva, tocmai din lipsa de timp, dar m-am ambitionat pentru ca la o astfel de masina si la astfel de valoare, toti verifica istoricul.

 

Caut o masina pentru fratele meu si cum am vazut cateva masini si detin un F10 asemanator am si eu cateva intrebari sper pertinente.

Cum a ajuns o masina la aproape 300 mii km sa fie impecabila fara vre-un detailing sau un mic polish? Adica in Romania si mai ales la Constanta unde este jale pe drum iarna din experienta pot spune ca ma cam indoiesc.

Adica nu a sarit nici o pietricia de pe autostrada pe capota sau faruri? Nu are nici o urma pe parbriz cat de mica?

Nu are nici o zgarietura de la vre-un mecanic sau vre-un grabit prin parcare la mall cu plasele nevestei ?

Ce istoric are pe partea de mentenanta? Ce s-a schimbat pana acum? Distributie? Furtune vacuum? Ceva pe la turbine? Detii facturi?

Sper sa nu te superi dar sa platesc suma ceruta am intrebari pe masura.

 

Incerc sa iti raspund punctual:

- am mai vazut masini cu rulaj mare si stare excelenta, aduse din strainatate; aparent pe acolo rulajul nu "lucreaza" ca la noi asupra caroseriei... poate este aerul mai curat, drumurile mai bune, mentenanta mai stricta

- detailing nu are; ba din contra, cand am luat-o, era super jegoasa... de curatat am curatat-o eu la mine la service, cu multa multa rabdare (adicatelea un pic mai atent ca la o spalatorie normala); nu am folosit nici un fel de produs cu schepsis, pentru ca nu a fost nevoie; aparent primul si unicul proprietar neamt a avut foarte mare grija de masina sa

- volanul nu este uzat; tapiterie + maner usa sofer nu sunt uzate; scaun sofer nu este uzat; pedalele nu sunt tocite; nici un buton din toate cele existente nu este uzat, sters, sau macar lucios

- ca sa fiu sincer la capitolul "zgarieturi" caroserie, am gasit ceva superficial, fix dupa un film vazut la mall saptamana trecuta... este o julitura fina, de suprafata, dar nu o polishez pentru ca masina este neagra si orice produse as folosi apar "holograme"; prefer ca potentialul cumparator sa o vada asa cum este; "din avion" nici nu se vede, dar eu sunt genul care se uita si cu lupa...

- mentenanta a fost realizata in intregime in reteaua BMW pana in 2018, iar daca te invarti nitel pe la un subsidiar din orasul tau, il faci un pic "atent", iti poate prezenta istoricul; sunt cam 40 de pagini de mentenanta, de la consumabile, pana la (ce mi-a sarit mie in ochi mai "scump": 2 camere, cutia de transfer, un far etc.)

- dupa cum spuneam, masina a avut un singur proprietar german de noua pana in iulie 2018, cand a fost adusa in tara; respectivul a achizitionat din reteaua BMW inclusiv lichidul de parbriz si anvelopele (apar in istoric - mai rar asa ceva)

- ian. 2018 citire cheie 260.000 km Germania

- iulie 2018 adusa in tara

- din iulie pana in octombrie 2018 a avut un proprietar roman, o doamna/domnisoara (nu cunosc detalii); apoi a fost lasata la un parc auto ca schimb + diferenta pentru un Mercedes mai nou, din ce am inteles

- cand am achizitionat-o de la parc am verificat km si istoric dupa VIN, urmand ca la un moment dat sa rectific manipularea acestora

- in dec. 2018 am fost cu ea in service Bavaria Constanta pt. campanie gratuita inlocuire galerie admisie; din pacate s-au citit km din cheie 187.000 km (real 287.000)

- dupa mult frecus si scarpinari intense la bec, abia saptamana trecuta am reusit sa identific modul in care au fost manipulati km, precizand in pagina anterioara cum am rezolvat problema; eliminarea dispozitivului de filtrare CAN a facut ceasurile sa afiseze rulajul real, care in prezent este de 297.000 km; as lua in calcul o vizita pe la Bavaria pentru citirea cheii, astfel incat sa apara in istoric

Si nu in ultimul rand - daca esti interesat de masina, acceseaza link-ul din prima pagina; este acolo nr. meu de tel. si este muuult mai simplu sa povestim la tefelon decat in scris thumbsup.png

Edited by cristivw
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

eu nu vad nimic rau in a intretine masina cu detailing , rulajul e mare si tot aduna km la fel si a mea are 225 k nu e chiar tinerica si era in stare f buna fara vreun detailing exagerat inainte , mai mult eu ma ocup de partea asta . E greu sa faci un raport calitate optiuni , stare tehnica , pret , km pt ca nimeni nu va plati pretul real si piata e dictata de samsari si de clienti cu pretentii . Eu nu vad o probema in a vinde masina asta din cauza km . :thumbsup:
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Salut. Este frumoasa masina dar cam trista povestea ei. A ajuns in Ro in iulie si deja a avut doi proprietari. In 6 luni 2 proprietari plus ca cineva a dat 100k km inapoi. Dupa cum s-au aranjat km cine stie cate mai sunt aranjate pe la masina. Si astea le gasesti in timp nu la o inspectie.

Apoi mie unu mi-e teama sa cumpar o masina cu intetinere doar reprezentanta unde este un fel de scoala de mecanici necalificati.

Din ce am citit si le-am pus cap la cap masina nu este de tinut. Dupa cum vezi nu am nimic pozitiv de spus despre situatia asta asa ca ma opresc aici.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Este frumoasa masina dar cam trista povestea ei. A ajuns in Ro in iulie si deja a avut doi proprietari. In 6 luni 2 proprietari plus ca cineva a dat 100k km inapoi. Dupa cum s-au aranjat km cine stie cate mai sunt aranjate pe la masina. Si astea le gasesti in timp nu la o inspectie.

Apoi mie unu mi-e teama sa cumpar o masina cu intetinere doar reprezentanta unde este un fel de scoala de mecanici necalificati.

Din ce am citit si le-am pus cap la cap masina nu este de tinut. Dupa cum vezi nu am nimic pozitiv de spus despre situatia asta asa ca ma opresc aici.

 

ColeguââŹâ˘, nu mai are nimic aranjat... sunt ing. in service... daca nici eu nu am grija de masini ââŹĹca pentru mineââŹÂ, atunci in cine sa mai ai incredere... in afaceristii care aduc masini de pe CarsOnTheWeb?

1. In Ro abia a apucat o revizie. Am mentionat ca totul a fost facut ca la carte in Germania, unde exista documentatie pana la 286.000, 2018. Nu cred ca cei din reteaua BMW din Germania pot fi catalogati ca si ââŹĹnecalificatiââŹÂ, ori ne-am trezit noi romanii mai cu mot...

2. Km i-au matrasit cei din parc, asa practica peste tot. Orice masina, de indata ce a ajuns intr-un parc, este matrasita. Nu mai credeti in Mos Craciun... Iar problema a fost remediata de mine, deci iar nu vad un impediment.

3. Este strict alegerea ta, eu de banii respectivi am de achizitionat un apartament in Mamaia, altfel nu vindeam asa ceva in veci.

Drumuri bune :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca are revizii la reprezentanta, nu e bine ca aia sunt prosti. DAca nu are revizii la reprezentanta, iar nu e bine ca nu are istoric. Cine sa mai inteleaga cumparatorii.

Oricum, adevarul e pe la mjiloc mereu.

Nu kilometrii multi ai masinii sunt problema ( ma rog aia reali sunt o problema), ci pretul ei raportat la km.

Cat despre afaceristii care aduc de pe cars, sincer mai multa incredere am in aia, ca macar acolo vezi km trecuti pe factura si aproape mereu au istoric service. Nu inteleg de ce toata lumea da exemplu negativ masinile aduse de pe cars.

Ce nu inteleg totusi de ce ai mai cumparat masina stiind toata povestea daca dupa doar 6 luni vrei sa o vinzi?

 

Revin cu ideea... lucrez in domeniu (service auto multimarca - mare!), astfel luand contact cu retele intregi ce aduc masini pocnite, dar na... au istoric bun si km putini... acum nu spun ca tot ce este pe COTW este nasol, mi-a venit un exemplu random... atentie si la masinile de America! S-a umplut pe aici de ele si nu vine nici una intreaga! Dar au pana in 40.000km, sa se incante oamenii...

Nu era in plan sa o vand asa repede, dar vreau sa iau un apartament pt. inchidiat, in Mamaia, caci am o ocazie foarte buna... nu sunt adeptul imprumuturilor, asa ca renunt la masina... masini se gasesc... nu vad o problema.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu ideea... lucrez in domeniu (service auto multimarca - mare!), astfel luand contact cu retele intregi ce aduc masini pocnite, dar na... au istoric bun si km putini... acum nu spun ca tot ce este pe COTW este nasol, mi-a venit un exemplu random... atentie si la masinile de America! S-a umplut pe aici de ele si nu vine nici una intreaga! Dar au pana in 40.000km, sa se incante oamenii...

Nu era in plan sa o vand asa repede, dar vreau sa iau un apartament pt. inchidiat, in Mamaia, caci am o ocazie foarte buna... nu sunt adeptul imprumuturilor, asa ca renunt la masina... masini se gasesc... nu vad o problema.

 

Nu te supara insa faptul ca lucrezi in domeniu conteaza prea putin, in contextul in care majoritatea ce aduc de pe cars nu iau masini lovite ci doar fenteaza tva-ul, nicidecum nu sunt masini proaste asa cum ai spus tu. Si ca sa nu existe discutii, nu ma ocup cu adusul de masini, dar cunosc perfect fenomenul.

La fel de extrem este si exemplu cu masinile de America cu 40 de mii de km.

Nu e nicio problema ca vrei sa o vinzi, doar ca pretul raportat la km multi reali ai masinii este o problema, fapt ce il vei constata singur pe masura ce va trece timpul. Spor la vanzare!

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu era in plan sa o vand asa repede, dar vreau sa iau un apartament pt. inchidiat, in Mamaia, caci am o ocazie foarte buna... nu sunt adeptul imprumuturilor, asa ca renunt la masina... masini se gasesc... nu vad o problema.

 

e ciudat ca accepti schimb chiar si cu doua masini, insa banii iti trebuiesc pentru un apartament''ocazie'', cat mai urgent....

 

masina insa arata super, la un alt pret chiar as fi interesat :-)

Edited by bicher adi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

O masina ieftina se vinde muuult mai repede...

Iar a doua masina ieftina (daca este cazul) imi trebuie mie, sa pot circula... alta nu mai am. poke.gif

 

Cat despre "alt pret", dragalasii de samsari de la parcuri ofera pe ea 20.000 fix... acum, orice este peste, este binevenit, ca si oferta.

Edited by cristivw
Link to comment
Share on other sites

O masina ieftina se vinde muuult mai repede...

Iar a doua masina ieftina (daca este cazul) imi trebuie mie, sa pot circula... alta nu mai am. poke.gif

 

Cat despre "alt pret", dragalasii de samsari de la parcuri ofera pe ea 20.000 fix... acum, orice este peste, este binevenit, ca si oferta.

 

dragalasii de samsari baga ''maimuta'' iar....de aici si oferta lor... :rolleyes:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Vazand ultimele poze am recunoscut masina, se uita un prieten la ea.Masina asta era la vanzare acum 2 luni pe autovit la suma din ce imi aduc eu aminte de cam 21-22 de mii. Acum cel ce o are probabil a luat o nu a bagat nimic in ea ca nu a tinut-o decat o luna sau 2 si vrea sa o vanda cu 24 de mii, cam asta este povestea reala.Bine ca ai pus exact pozele de le aveau puse cei de la parcul auto. Tu probabil ai luat o si nu iti mai convine ca avea kilometrii dati inapoi, ori vrei sa faci un profit de pe urma ei. Bineinteles ai luat o la un pret bun si acum vrei sa ne prosteste pe noi ca vrei 24 de mii pe ea, mai lasa-ne ca nu suntem asa prosti. Dupa cum ai zis tu nu ai bagat nimic in ea, poate un schimb de ulei (doar ca a fost intretinuta in germania)... lasa samsareala pt altii. Uitati si linku cu masina de cand era la vanzare in parc https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-535-ID7GwO6I.html era 22.900 atunci, probabil el a luat o mai bine. Edited by branevl
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Vazand ultimele poze am recunoscut masina, se uita un prieten la ea.Masina asta era la vanzare acum 2 luni pe autovit la suma din ce imi aduc eu aminte de cam 21-22 de mii. Acum cel ce o are probabil a luat o nu a bagat nimic in ea ca nu a tinut-o decat o luna sau 2 si vrea sa o vanda cu 24 de mii, cam asta este povestea reala.Bine ca ai pus exact pozele de le aveau puse cei de la parcul auto. Tu probabil ai luat o si nu iti mai convine ca avea kilometrii dati inapoi, ori vrei sa faci un profit de pe urma ei. Bineinteles ai luat o la un pret bun si acum vrei sa ne prosteste pe noi ca vrei 24 de mii pe ea, mai lasa-ne ca nu suntem asa prosti. Dupa cum ai zis tu nu ai bagat nimic in ea, poate un schimb de ulei (doar ca a fost intretinuta in germania)... lasa samsareala pt altii. Uitati si linku cu masina de cand era la vanzare in parc https://www.autovit....5-ID7GwO6I.html era 22.900 atunci, probabil el a luat o mai bine.

 

Ei, cum le stiu unii pe toate... era 22.900 la parcul de la care am luat-o, iar eu am lasat masina mea + diferenta de bani, ajungand la 24.500 (apropo, in prezent fostul meu Mercedes S250 CDI se vinde prin Bacau cu 186.000km, eu lasand-o acolo cu 266.000 - blana!)... iar de atunci: facut revizie, achizitionat set garnituri turbine, achizitonat garnitura capac supape + ce mai implica inlocuirea, achizitionat set jante iarna cu anvelope RFT, reparat modul RSE + manopera? Daca le adun si pe acestea, unde ajungem? Si nu in ultimul rand... de ce oare este nevoie de atatea justificari? angry.gif Ori, cum ar fi, daca m-am hotarat sa vand masina dupa un timp atat de scurt de utilizare, hai sa o vand cu 5.000 mai ieftin, sau 10.000! Fac eu cinste, ca-s Dragnea!

 

Apoi - texte de genul "vrei sa ne prostesti", "lasa samsareala pt. altii", "nu suntem asa prosti"... ma lasa rece si ma dezamagesc nitel... nu mai sunt nici forumurile ce au fost... bine ca esti tu istet, colegule... ori vrei s-o cumperi si sunt strugurii acri, in mama lor...

 

 

In ultimul rand, rog un moderator sa inchida topicul... zici ca cer de pomana ori ca suntem politicieni ceva pe-aici, sa purtam polemici si sa descoasem firul in paishpe...

 

Va multumesc pentru gazduire.drinks.gif

Edited by cristivw
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E cam irelevant asta, pentru ca una e pretul ce se vede pe autovit/olx si alta e pretul cu care se vand. Nu de alta, dar stau masinile cu lunile la vanzare, deci reperul nu e bun.

 

eu am stat cu a mea la vanzare fix o luna si nu am cedat la preturile derizorii oferite , am luat 9500 E pe o masina pe care toti ofereau 8k . Daca pretul nu-ti convine nu ai de ce sa vinzi masina , e fix decizia proprietarului si de multe ori norocul lui . Dar divagam , pretul real e ala la care se vinde masina si daca asta inseamna in 2 luni sau 2 sapt e aleator , nu are de-a face cu clientul care vrea BMW , multi incearca preturi , spera la disperarre , in principiu la noi cam asta e atitudinea , daca o vinzi e stricata , esti in foame , ai nevoie de bani , n-ai servci gata si apare salvatorul cu CASH , BANII JOS , de parca tu ai cumparat masina cu biscuiti .

Edited by Myx
  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.