Jump to content

Bubuitura la franare


Nicholasss

Recommended Posts

Salutare,

Sunt noul posesor al unui F11-525 Xdrive si am urmatoarea problema.

La viteza de 10-20 km pe ora, daca pun frana apasand pedala brusc se aude o bubuitura undeva sub masina, spre fata zic eu.

Masina a fost la o verificare la BMW, tampoanele de la motor nu sunt rupte, cutia nu are erori, o prima varianta a fost ca bubuitura ar fi din transmisie insa fara alte detalii, si au propus sa se incerce completarea cu ulei.

Tot cei de la BMW mi-au zis ceva ciudat din punctul meu de vedere, ca uleiul in cutie nu se schimba complet, se completeaza, explicatia a fost ca oricum nu se poate scoate chiar tot uleiul(cumva inteleg asta, sa zicem) si ca se completeaza, asa este?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut,

In cazul operatiunii de schimbare a uleiului din cutie se inlocuieste baia de ulei care vine cu tot cu garnitura si se schimba si apoi se schimba uleiul. Am mai citit ca exista si varianta completarii (un fel de revizie partiala daca vrei).

 

La masina mea (F30) a fost schimbata baia de ulei si pus alt ulei pentru ca erau ceva scurgeri pe la garnitura.

post-81298-0-97204400-1547121763_thumb.jpg

post-81298-0-47249100-1547121768_thumb.jpg

post-81298-0-96107900-1547121774_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut, da, asa este. Nu se poate goli toata cantitatea din cutie si nici nu e nevoie. Mai ramane cam 20% din uleiul vechi care se afla prin convertizor, etc. Daca schimbi tu cei 7l de ulei cu tot cu baie, ar trebui sa fie ok. La ZF (producatorii cutiei) costa intre 1850-2200 ron. Pe mine m-a costat 2100 ron si am cutia identica cu a ta. Uleiul se schimba la temperatura rece sau 40 grade parca, va trebui sa lasi masina seara la ei in parcare.
Link to comment
Share on other sites

Salut, da, asa este. Nu se poate goli toata cantitatea din cutie si nici nu e nevoie. Mai ramane cam 20% din uleiul vechi care se afla prin convertizor, etc. Daca schimbi tu cei 7l de ulei cu tot cu baie, ar trebui sa fie ok. La ZF (producatorii cutiei) costa intre 1850-2200 ron. Pe mine m-a costat 2100 ron si am cutia identica cu a ta. Uleiul se schimba la temperatura rece sau 40 grade parca, va trebui sa lasi masina seara la ei in parcare.

 

Ok, am inteles, multumesc

Momentan trebuie sa aflu ce-i cu bubuiala aia inainte de toate :(

Link to comment
Share on other sites

La mine au fost tamponii motor rupti. Aveam aceeasi tupanitura si daca plecam brusc de pe loc. Aveam impresia ca e din cutie, dar dupa ce am schimbat tamponii nu mai am nici cel mai mic zgomot sau smucitura la plecarile de pe loc. Eu zic sa mai insisti cu verificarea lor inainte de a da vina pe cutie.
Link to comment
Share on other sites

La mine au fost tamponii motor rupti. Aveam aceeasi tupanitura si daca plecam brusc de pe loc. Aveam impresia ca e din cutie, dar dupa ce am schimbat tamponii nu mai am nici cel mai mic zgomot sau smucitura la plecarile de pe loc. Eu zic sa mai insisti cu verificarea lor inainte de a da vina pe cutie.

 

De la BMW au zis ca tamponii de la motor sunt imbatraniti, atat!

Link to comment
Share on other sites

Ciudat si destul de greu de depistat atunci. Ma bucur ca ai gasit cauza.

Baietii de la service au zis ca au obs ca puntea fata se misca dubios in momentul in care au bagat-o in service pe rampa

In plus observasem si eu ca parca era un pic instabila, faceam corectii destul de dese din volan si le-am spus si asta.

Link to comment
Share on other sites

Cat conteaza cateva cuvinte in plus in urma observatiilor celui care merge cu masina, te scapa de multe ori de ceva timp si gasit solutie mai repede.

 

Luna viitoare o sa schimb si eu bratele inferioare. Parca se aud gropitele mici si dese mai rau fata de cand am cumparat'o. La fel, am un sunet cand iau hopuri virat, la rece. Sunt multe video pe youtube despre asta la f10, nimeni nu i'a dat de cap.

Link to comment
Share on other sites

Cat conteaza cateva cuvinte in plus in urma observatiilor celui care merge cu masina, te scapa de multe ori de ceva timp si gasit solutie mai repede.

Corect

Am spus asta si la BMW la reprezentanta , dar la ei a reiesit ca este din transmisie.

Si chiar nu am nimic cu ei, doar ca sunt dezamagit putin mai ales tinand cont de preturile lor!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.