Jump to content

Conversie Volan


Octav.b

Recommended Posts

Buna ziua!

Detin un autoturism BMW 320i (f30) din 2013, inmatriculat in Marea Britanie! Tocmai ce am ajuns in Romania si, sunt putin indecis...asa ca am decis sa apelez la experienta si cunostintele dvs!

Intentionez sa mut volanul, pe partea stanga! Nu stiu exact daca merita sa fac aceasta operatiune! Am citit pe tot felul de forumuri ce anume implica acest lucru, ce piese si accesorii sunt necesare, etc! Insa nimeni nu a explicat, pe larg, daca merita facuta conversia, daca masina este ok, daca apar erori sau daca exista factori care impiedica o buna functionare a autoturismului!

Deci, mi-ar placea daca este cineva informat, sa-mi explice daca are rost sa fac lucrul asta si, daca are vreo recomandare a unui service autorizat, care sa execute aceasta lucrare!

Tin sa precizez ca sunt nou pe acest forum si, nu stiu daca acest subiect a mai fost dezbatut!

Va multumesc!

Edited by Octav.b
Link to comment
Share on other sites

Da, se merita sa faci conversia in primul si in primul rand pentru siguranta ta a si a altora. Daca ai xenon pe masina, va trebui sa mergi cineva cu soft ISTA sau la o reprezentanta si iti va muta farurile pe modul European si atunci vor bate bine, chestia asta se face doar din soft. Erori nu au de ce sa apara, tu muti volanul, nu schimbi module electronice. Intereseaza-te de coloana si caseta de directie, etc si vezi cum se monteaza. Spor la treaba! Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Nu se merita!!! Ai nevoie de o masina completa de pe care sa iei tot ce ai nevoie inclusiv instalatia electrica ce trebuie sa fie de pe o masina cu aceleasi dotari. Farurile se schimba obligatoriu, nu se face nimic din soft. Nu exista service autorizat pentru asa ceva, oricine iti va face aceasta “conversie” o va face neoficial. Majoritatea “mesterilor” ce se ocupa cu asa ceva iti vor face o treaba de mantuiala. Subiectul s a discutat de multe ori pe forum cu pareri pro si contra. Eu am facut treaba asta pe un e46 si iti pot spune ca nu merita. Daca ai tu ambele masini si te pricepi si ti o faci singur, atunci da, poate merita desi nici asa nu as mai face o , insa ce vrea marea majoritate sa faca (sa mearga la cineva cu masina RHD si sa plece cu ea LHD, platind o suma de bani eventual cat mai mica) e o mare prostie, pierdere de timp si bani , un pericol public !!!

 

Sfatul pe care ar trebui sa l primesti, intelegi si urmezi este: vinde masina si cumpara una LHD (de fabrica)

Edited by SKW
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.