Jump to content

Emergency call system not available


Recommended Posts

De asearĂŁ mĂŁ scoate din sĂŁrite urmĂŁtorul mesaj:

Emergency call system not available

 

Acum na, n-ar fi o problemĂŁ ĂŽn sine, dar mesajul refuzĂŁ sĂŁ disparĂŁ. Nu pot folosi BC-ul deloc :) - culmea cĂŁ toate sistemele merg, inclusiv apelul respectiv la nevoie.

 

Prima programare disponibilã, evident peste douã sãptãmâni :)

 

Am vorbit cu cei pe care ĂŽi știu pe la Bavaria precum și sĂŁpĂŁturi, câ na, nu mĂŁ pot abține; tot sunt legat de mâini pânĂŁ atunci.

 

Posibile probleme:

 

1. Bateria de urgențĂŁ. Ănțeleg cĂŁ ar fi undeva prin plafon o micĂŁ baterie ce trebuie schimbatĂŁ. Problema e cĂŁ nu e ușor accesibilĂŁ. E nevoie de service. Ăncerc sĂŁ caut DYI dar pânĂŁ una alta nu vreau sĂŁ risc garanția cumva.

2. Trebuie o rescriere de soft

3. Un modul ceva bușit / alte probleme hardware. Poate și o siguranțĂŁ. Cert este cĂŁ ĂŽmi trebuie și diagnozĂŁ. Tocmai acum s-a gĂŁsit VGate-ul sĂŁ nu-mi mai meargĂŁ :)

 

A mai Întâlnit cineva?

 

IMG-1810.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am amvut problema aceasta la F48, poti cauta pe topicul meu.

 

Este vorba de bateria sistemului de urgenta, care nu este functional in Romania (asa mi s-a spus). Consumul este mare pentru ca sistemul nu se conecteaza la nimic dar cauta permanent semnal si consuma bateria foarte repede.

 

Exista 2 variante, una cu bateria in dreptul parbrizului (cutia neagra unde este si butonul) sau la jumatatea plafonului (cazul meu).

 

La mine a fost pe garantie, am vazut factura, era parca de aprox 900 ron.

 

O sa tot pice baterii pana va deveni sistemul functional si in Romania.

 

Sper ca iti este de folos informarea.

Edited by IonC
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu la G30.

Dupa cum spunea colegul mai sus, este vorba despre acel acumulator (nu cred ca este baterie, scrie pe el NI-MH) care cedeaza in timp.

Mi s-a parut anormal sa pice dupa un timp asa de scurt (masina mea este produsa in 03/2018).

Se rezolva desigur pe garantie, atata tot ca trebuie demontat capitonajul plafonului turned.png.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cam asta pare rezolvarea dar al naibii mesaj de eroare nu mai apare de o sãptãmânã - a revenit totul la normal.

Reușisem sĂŁ mĂŁ duc la Filaret ĂŽntre timp și mi-au zis cĂŁ nu pot face nimic pe garanție pânĂŁ nu rĂŁmân cu mesajul constant apĂŁrut, dar cĂŁ asta bĂŁnuiesc și ei și cĂŁ s-au mai perindat mașini cu problema respectivĂŁ.

 

Ăntrebasem și separat dacĂŁ nu pot dezactiva oricum verificarea, mai ales cĂŁ nu merge și mi-au spus totuși cĂŁ pe G-uri sistemul ar trebui sĂŁ meargĂŁ și ĂŽn RO :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.