BMWClub: Emergency call system not available - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Emergency call system not available Rate Topic: -----

#1 User is offline   deeJayOg 

• Inactiv
  • Group: Members

Posted 05 December 2019 - 10:13

De aseară mă scoate din sărite următorul mesaj:
Emergency call system not available

Acum na, n-ar fi o problemă în sine, dar mesajul refuză să dispară. Nu pot folosi BC-ul deloc :) - culmea că toate sistemele merg, inclusiv apelul respectiv la nevoie.

Prima programare disponibilă, evident peste două săptămâni :)

Am vorbit cu cei pe care îi știu pe la Bavaria precum și săpături, câ na, nu mă pot abține; tot sunt legat de mâini până atunci.

Posibile probleme:

1. Bateria de urgență. Înțeleg că ar fi undeva prin plafon o mică baterie ce trebuie schimbată. Problema e că nu e ușor accesibilă. E nevoie de service. Încerc să caut DYI dar până una alta nu vreau să risc garanția cumva.
2. Trebuie o rescriere de soft
3. Un modul ceva bușit / alte probleme hardware. Poate și o siguranță. Cert este că îmi trebuie și diagnoză. Tocmai acum s-a găsit VGate-ul să nu-mi mai meargă :)

A mai întâlnit cineva?

Posted Image
0

#2 User is offline   IonC 

• Începător

Posted 05 December 2019 - 16:14

Salut, eu am amvut problema aceasta la F48, poti cauta pe topicul meu.

Este vorba de bateria sistemului de urgenta, care nu este functional in Romania (asa mi s-a spus). Consumul este mare pentru ca sistemul nu se conecteaza la nimic dar cauta permanent semnal si consuma bateria foarte repede.

Exista 2 variante, una cu bateria in dreptul parbrizului (cutia neagra unde este si butonul) sau la jumatatea plafonului (cazul meu).

La mine a fost pe garantie, am vazut factura, era parca de aprox 900 ron.

O sa tot pice baterii pana va deveni sistemul functional si in Romania.

Sper ca iti este de folos informarea.

This post has been edited by IonC: 05 December 2019 - 16:15

2

#3 User is offline   deeJayOg 

• Inactiv

Posted 05 December 2019 - 16:42

Merci. E foarte bună informația. Încă am garanție deci n-ar fi cu stres.
0

#4 User is offline   mase 

• Senior

Posted 05 December 2019 - 19:06

Am patit si eu la G30.
Dupa cum spunea colegul mai sus, este vorba despre acel acumulator (nu cred ca este baterie, scrie pe el NI-MH) care cedeaza in timp.
Mi s-a parut anormal sa pice dupa un timp asa de scurt (masina mea este produsa in 03/2018).
Se rezolva desigur pe garantie, atata tot ca trebuie demontat capitonajul plafonului Posted Image.
1

#5 User is offline   deeJayOg 

• Inactiv

Posted 12 December 2019 - 09:46

Cam asta pare rezolvarea dar al naibii mesaj de eroare nu mai apare de o săptămână - a revenit totul la normal.
Reușisem să mă duc la Filaret între timp și mi-au zis că nu pot face nimic pe garanție până nu rămân cu mesajul constant apărut, dar că asta bănuiesc și ei și că s-au mai perindat mașini cu problema respectivă.

Întrebasem și separat dacă nu pot dezactiva oricum verificarea, mai ales că nu merge și mi-au spus totuși că pe G-uri sistemul ar trebui să meargă și în RO :getlost:
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users