Jump to content

Bmw E70 Sfaturi.


Silviu1997

Recommended Posts

Buna ziua!Am avut un seria 5 2006 3.0D de 231cp modelul e60 și am avut un accident.Acum doresc sa achiziționez o noua mașina și as vrea sa iau X5 e70 3.0D cu o singura turbina.Ce pĂŁrere aveți ?De e60 am fost foarte mulțumit,nu am avut probleme mari cu ea.E fiabila X5 sau sa iau tot e60.E diferența ĂŽntre ele?

 

As prefera sa rĂŁspundĂŁ cineva care a condus ambele modele și ce avantaje sau dezavantaje a observat.

 

Buget pentru mașina 10k 11k maxim .Voi ce ați alege ?

Link to comment
Share on other sites

X5 e mult mai scump la întreținere decât un E60. O spun din proprie experiență. Am avut ambele modele. X5-ul era din 2008 euro 4, 235cp. Era dotat cu scaune confort și mie mi s-a părut o idee mai rigid decât E60 cu scaune normale. Compensează, oarecum, pentru că la dimensinile și masa ei, se conduce neașteptat de bine. Eu l-am luat la 260k km și l-am vândut la 300k km. În afară de răcitorul de ulei (care e cunoscut), nu am avut nicio problemă cu el. Și totuși, anvelopele de mari dimensiuni, discurile și plăcuțele sunt scumpe raportat la E60. E o mașină grea, se explică. Consum, ca să îți faci o idee, cu jante pe 21 aproximativ 12,3-12.8l, mixt, iar cu cele pe 18 undeva la 10.8-11.3l. A, și direcția, care e sensibilă și deseori necesită atenție.

 

 

În 11k eu ți-aș recomanda un F30/F10, deși uneori mai simt lipsa X5-ului :rolleyes: , seriile F au ceva în plus, pe lângă faptul că sunt mai noi.

Edited by Keepa
Link to comment
Share on other sites

E60 e mai comod, *fuge* mai tare, spatiu mai putin, pierzi senzatia de a fii la *inaltime*, costurile de reparatie/intretinere motor sunt aceleasi, consum clar mai mic. Am ambele masini(e70 30d si e60 530xd) si desi e60 e mai practic/util, prefer mai mult e70, dar asta tine strict de gust si ce vrei de la masina...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by montela1980
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor.

 

Am 530xd 2007 E61 Perne de aer cu absolut tot ce se poate pune pe masina cu exceptia softclose usi in rest cap de lista.Sunt foarte multumit de ea.

In viitorul apropiat 1 an 2 .... as vrea sa imi i-au un E70 facelift sau F15 - Stiu ca este un pic din timp dar imi place sa imi fac temele devreme.

Din ce citesc este mai rigid x5-ul ca 5-ul? Care ar fi minusurile ca si confort si consum?

Specific ca si confort E61 e super dar e o idee sub E65 facelift care l-am detinut 730d. Ca si consum sunt identice ex:

Oras: 12 - vara , 14 - iarna

Exterior: 8 - Vara , 9 - iarna

Cine zice ca ia 6 da mergand cu 80 constant iti ia 6 in rest imposibil.

Oscilez intre F15 si E70 de motor. Deoarece M57 este un motor fiabil - N57 de 245 pare mai fiabil decat 258 cp. Dar mai cercetam.

 

Drumuri bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
E mai rigid un X5 decât un 5. Ăsta e clar. Ca și consum, ĂŽntreținere nu cred ca este mare diferențĂŁ financiarĂŁ. Ca avantaj, dacĂŁ vrei, poate o așezare mai ĂŽnaltĂŁ a ta la volan,cu o vizibilitate mai buna, tracțiune integrala permanenta dacĂŁ te ajutĂŁ ĂŽn mod deosebit, ĂŽn funcție de drumurile folosite. DacĂŁ ĂŽmi permiți, o recomandare, nu ĂŽți lua sistem biturbo. Cu un soft de cuplu, o sa ai tot ce ĂŽți trebuie. Și nu cĂŁuta cel mai ieftin model. O spun din punct de vedere al ĂŽntreținerii. Succes ĂŽn achiziție!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.