Jump to content

Grile F36


Robiiii

Recommended Posts

E puțin mai dificil decât face băiatul ăsta din filmul de mai sus să pară, mai exact când trebuie să scoți clemele de la cele vechi, aici de la un F30:

. La F30 n-am reușit până nu m-a ajutat un amic care să țină de bară puțin.

@Robiiii

 

Cel mai simplu e ca in link (dai chederul la o parte, desfaci suruburile care tin masca de sub acest cheder). Te poti descurca si singur. Cu o mana tii masca putin cascata. Cu cealalta deschizi clemele de deasupra si lateral. Cele de jos nu-i neaparat nevoie daca mai tin minte.

Grija daca vrei sa pastrezi ramele exterioare si sa schimbi doar grilele. Desfa urechile una cate una cu un varf de surubelnita plata. Fara sa fortezi ca se rup usor.

 

Ca upgrade poti incerca si niste capace de fibra de carbon care imita oglinzile M. Le-am luat de pe AliExpress si se potriveau destul de bine pe carcasa oglinzii(http://www.bmwclub.ro/forums/topic/178948-bmw-420-grand-coupe-f36/page__st__20). Dupa mi-am pus si nari originale de M4 (aveau logo M4). Necunoscatorii credeau ca-i M4 :p

 

Mai merge si bara spate M cu difuzor aftermarket de carbon, praguri M si bara fata M cu buza carbon. Vroiam sa fac asta plus frane si suspensii M. Dar nu prea se justifica investitia, costand cat masini cu un caracter mai sportiv decat un seria 4...

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Le-am schimbat singur, insa mi-am zdrelit mainile de m-au durut 3 zile :))

Nu e foarte greu, insa e de preferat sa te ajute cineva, sa traga de masca, sa poti sa desfaci clemele din interior.

 

Spor!

Scuze de offtopic. Pentru orice bricolaj recomand manusi in genul: https://www.amazon.co.uk/Aurelia-Nitrile-Powder-Free-Examination-Gloves/dp/B010HVY0AW/

Sunt stabile chimic si destul de rezistente. Eviti sa-ti zgarii, zdrelesti, belesti mainile in mod stupid (cum de ex am patit-o odata schimband terminatia de la o cheie cu mana goala).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.