Jump to content

Ajutor update module E91 - 2005


Recommended Posts

Bună seara,

 

La mulți ani! Să aveți un an excelent!

 

Cu aproximativ două luni în urmă, CCC-ul de pe BMW-ul meu din 2005 (E91 - 320d, M47) s-a stricat. Am trimis unitatea la un atelier de reparații din capitală.

 

Am primit-o chiar înainte de Crăciun, am instalat-o și am observat că Aux In și senzorii de parcare nu funcționează. Am sunat la atelierul de reparații și de acolo am fost trimis la un tânăr din orașul meu care a rezolvat problema aproape instantaneu folosind un laptop și ceea ce semăna cu un cablu K + DCAN. Când tocmai urma să plec, mi-am dat seama că deși senzorii funcționează, lipsește avertizarea sonoră. Am sunat din nou la atelierul de reparații și mi s-a spus că celelalte module ale mașinii trebuie și ele actualizate - în special modulul Gateway și PDC (Park Distance Control).

 

De asemenea, mi s-a comunicat că pentru asta va trebui să plătesc, deoarece este o problemă separată de CCC...

 

Nu vreau să mă plâng, dar de când am cumpărat această mașină am întâlnit doar mecanici care fac o treabă de mântuială sau indivizi care încearcă să mă stoarcă de bani.

 

De aceea, încerc să învăț să rezolv cât mai multe probleme ale mașinii singur. Zilele trecute am instalat pachetul de software de la BimmerGeeks și mă gândesc să cumpăr un cablu K + DCAN și să fac eu actualizările, cel puțin cele două necesare. (Dețin deja și un încărcător de baterii decent.)

 

Întrebarea mea către dumneavoastră este: Cât de dificil și cât de riscant ar fi să fac aceste update-uri singur? M-aș descurca sau ar fi mai bine să merg la un profesionist care are tester ICOM. Cunoașteți un om de calitate în Brașov care m-ar putea ajuta?

 

Din câte am citit, este riscant să încerc un update general al tuturor modulelor. Ar fi mai indicat să iau modulele unul câte unul sau să fac update doar la cele care au nevoie de actualizare (Gateway și PDC)?

 

Mulțumesc,

 

Ștefan

Edited by FoxKhan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stefane, eu tot din cauza nesimtitilor am inceput si acum am trecut la g-uri.

Nici nu incerca sa actualizezi navigatia fara ICOM.

Daca vrei, vorbim mai multe in privat.

 

 

Da, vorbim! Mulțumesc!

 

Nu am gĂŁsit ĂŽn CCC vreo opțiune audio pentru PDC. Am gĂŁsit doar una pentru a ĂŽnchide grafica. Poate cĂŁ opțiunea audio a apĂŁrut doar pe CIC.

 

Problema a apĂŁrut doar dupĂŁ ce CCC-ul a revenit de la service-ul respectiv cu update la firmware. Reparatorul este cel care mi-a spus cĂŁ trebuie sĂŁ fac „Update la modul gateway si pdc”.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.