Jump to content

Sfaturi achizitie BMW


Ionel Badescu

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

As vrea sa imi iau un BMW Seria 3 E90 Sedan/Berlina LCI avand de ales intre 316, 318, 320 2010-2011 doar ca as vrea sa evit diesel in principal pentru nu o sa o folosesc intensiv si din alte considerente cum ar fi posibile taxe mai mare pt diesel in viitor etc.

Achizitia o sa o fac cam in 5 luni.

 

Eu nu le am cu masinile si as avea nevoie va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.

Din ce am mai dat pe google search despre diesel am vazut ca problemele in general ar fi distributia mai slaba, DPF care se poate infunda, mai ales daca e condus prin oras si ca distributia e in spate si costa mai mult schimbarea ei. Cand cautam informatii despre versiunea pe benzina gasisem ceva despre cele non-LCI ca motoarele sunt valvetronice si ca necesita atentie mai sporita si daca nu au fost ingrijite cum trebuie sunt aspiratoare de bani.

Pe seria 3 E90 LCI motorul pe benzina mai este valvetronic? Pe net gasisem ca are motorul cu cod N46B20(va rog sa ma corectati daca gresesc). Si acesta este valvetronic?

De ce probleme sufera versiunea pe benzina majore?

 

La achizitie planuiesc sa apelez la o firma care se ocupa cu verificari pentru defecte ascunse si km + verificare in reprezentanta.

Masina o sa o tin stock, fara soft si alte artificii sa ii cresc puterea.

 

1. Buget de achizitie

8500-9000euro

 

2. Noua sau SH

SH

 

3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual)

2 persoane, folosita pentru excursii ocazionale si mici deplasari rare prin oras, nr km pe am sa zic 10-12000 pe an.

 

4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice

Benzina pe primul loc si diesal pe al doilea loc pentru ca as vrea benzina in principal

 

5. Cutie Manuala / Automata

Manuala, dar daca bugetul permite si automata de ce nu

 

6. Modele si dotari preferate

316 sau 318 sau 320

Pentru ca nu stiu care sunt dotari de baza standard si care sunt extra am pus si eu o lista de dotari de la un model

Dotari: Nu stiu care vin pe varianta standard si care ar fi extra ca de exemplu pilot automat, ESB, ABS, Servodirectie...In rest as vrea senzori parcare, navigatie, faruri automate, clima, comenzi pe volan. Nu am asteptari in bugetul meu de superdotata.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.