Jump to content

Recomandare camera marsarier + incalzire scaune


Recommended Posts

Salve,

 

Am cumparat un X3, cu navigatia de 8.8", ce nu are camera de marsarier, insa are senzori parcare.

 

As dori sa-i cumpar si montez o astfel de camera. Imi puteti recomanda, va rog, un model de calitate?

 

De asemenea, vreau sa-i adaug si incalzire in scaune.

Am gasit pe net ca sunt unele din nu stiu ce carbon si le-am vazut montate inclusiv pe x3-uri. Le recomandati sau aveti alte recomandari?

 

 

Multumesc pentru ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Pentru F48 exista kit de retrofit pentru camera de mers ĂŽnapoi: https://www.bavauto.ro/accesorii-oem/camere-video-bmw/camere-mers-inapoi/66212447605 ( mai ai nevoie și de un modul care se ia separat din dezmembrĂŁri. In acel modul se infinge camera, iar cablajul de retrofit pleacĂŁ din modul spre navigație)

 

Cat depsre scaunele ĂŽncĂŁlzite, ai doua opțiuni:

1. Schimbi scaunele și mergi la cineva care se pricepe sa facĂŁ retrofitul ( dupĂŁ ce cumperi restul de piese, ex. panou cu butoanele de incalzire)

2. Cauți un set de plase de ĂŽncĂŁlzire, pot sa fie și de pe alta marca ( eu la e39 am pus de VW), desfaci scaunele tale și le montezi ( ai sa ĂŽți zdrelesti mâinile și ai sa ĂŽți blestemi zilele, dar nu e imposibil de montat) și apoi gĂŁsești pe cineva sa ĂŽți facĂŁ retrofitul ca de fabrica ( ai sa ai nevoie de pinii lipsa din mufa scaunelor)

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, X3 poate fi F25 sau G01, F48 este Seria 2.

 

In al doilea rand functie de tipul de X3 si configuratie, camera poate fi TRSVC sau ICAM2.

 

TRSVC intradevar are modul separat, ICAM2 nu are modul.

 

Pentru incalzirea in scaune se pot comanda plasele originale BMW, nu sunt foarte scumpe, dar din nou, functie de configuratia masinii este posibil sa fie nevoie de modulele de control de sub scaun. Modulele nu sunt necesare daca scaunele sunt full electrice si cu memorii, pentru orice alt tip de scaun manual sau semi-electric sunt necesare aceste module + cablajele aferente.

 

Daca imi spui o serie de sasiu iti pot da informatii mai clare si preturi estimative.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.