Jump to content

PA soft BMW scanner 136


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 7 months later...
  • 1 year later...

Salutare,

 

De curand mi-am luat si eu o interfata de diagnoza BMW Scaner 1.3.6 si dupa lungi chinuri am reusit sa o fac sa mearga.

Dupa cum stiti interfata asta are conectare doar prin com si cum era logic am incercat sa o conectez adaugand si un adaptaor com 2 usb. Am incercat cu 3 laptopuri si diverse sisteme de operare si nimic.

In final, a mers doar daca am instalat softul intr-o masina virtuala (mai exact XP Mode din Vista sau Windows 7) si am portat usb-ul in care era conectata la masina virtuala.

 

Fericit nevoie mare am scos prima lista de erori si a venit surpriza 2: nu am gasit nicaieri interpretarea codurilor pe care le genereaza aceasta interfata.

Am incercat in autodata, am cautat pe internet, dar nu am gasit nimic util.

 

Ma poate indruma si pe mine cineva in directia corecta pentru a afla ce inseamna aceste coduri ?

 

 

Multumesc anticipat.

 

 

P.S. Ma mai intereseaza daca stie cineva dace se pot scoate si daca da cum, live data cu parametri de functionare ai motorului cu BMW Scaner 136.

Link to comment
Share on other sites

demo-ul 1.40 merge fara probleme pe cele mai banale interfete, doar ca e cam limitat (fiind demo)

 

Eu am zis ca intr-un final l-am facut sa mearga si cu 1.3.6 versiunea full, problema mea este interpretarea codurilor si citirea parametrilor motorului in timp real.

 

scz...ii raspundeam la @DAN98

 

am vazut undeva lista de coduri de eroare...dar nu-mi amintesc unde, daca dau peste ea, ti-o trimit

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

demo-ul 1.40 merge fara probleme pe cele mai banale interfete, doar ca e cam limitat (fiind demo)

 

Eu am zis ca intr-un final l-am facut sa mearga si cu 1.3.6 versiunea full, problema mea este interpretarea codurilor si citirea parametrilor motorului in timp real.

 

scz...ii raspundeam la @DAN98

 

 

No problemo, si daca reusesti sa imi trimiti lista cu coduri esti un mare boier.

Edited by Morihey
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ?

Care interfata este mai buna dintre BMW Scanner 1.4.0 si Carsoft 6.5 pentru vizualizarea informatiilor in timp real, extragerea si interpretarea codurilor de eroare si activarea/dezactivarea de functii si componente ?

 

Ca si informatii suplimentare, ma intereseaza pentru uz personal pentru modelele E46 si E36 (am in plan niste modificari pe la motor si dotari).

 

Multumesc.

Edited by Morihey
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Salutare,

 

De curand mi-am luat si eu o interfata de diagnoza BMW Scaner 1.3.6 si dupa lungi chinuri am reusit sa o fac sa mearga.

Dupa cum stiti interfata asta are conectare doar prin com si cum era logic am incercat sa o conectez adaugand si un adaptaor com 2 usb. Am incercat cu 3 laptopuri si diverse sisteme de operare si nimic.

In final, a mers doar daca am instalat softul intr-o masina virtuala (mai exact XP Mode din Vista sau Windows 7) si am portat usb-ul in care era conectata la masina virtuala.

 

Fericit nevoie mare am scos prima lista de erori si a venit surpriza 2: nu am gasit nicaieri interpretarea codurilor pe care le genereaza aceasta interfata.

Am incercat in autodata, am cautat pe internet, dar nu am gasit nimic util.

 

Ma poate indruma si pe mine cineva in directia corecta pentru a afla ce inseamna aceste coduri ?

 

 

Multumesc anticipat.

 

 

P.S. Ma mai intereseaza daca stie cineva dace se pot scoate si daca da cum, live data cu parametri de functionare ai motorului cu BMW Scaner 136.

 

 

salut

poti sa detaliezi un pic modul in care ai facut chestia asta. eu am o interfata din asta si nu vede motorul. nu am port com si am luat un adaptor usb.

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.