Jump to content

Sfat achizitie Bmw


Cronos

Recommended Posts

Ce parere aveti de un 318d din 03.2002 cu 134 mii km full option+pachet M+navigatie la 18 mii de euro ajung cu tot cu vama cu tot in tara?

Masina e prezentata aici

1.Cam care ar fi deprecierea la masina asta in perioada de un an (fac 25 mii km/an)?

Ma gandesc la aceasta masina pt. ca am de gand sa o tin 1 an dupa care sa o schimb cu alta si tot asa vreo 3-4 anii pana reusesc sa strang bani de un bmw nou.

2.La asa multi km ma tine masina un an sau e o sansa foarte mare sa cedeze ceva si ies in minus?

3.Merita mai bine (in aceasi bani) un 316i premium selection din 2003-2004 cu dotari net inferioare si km sub 30 de mii, avand in vedere ca tin un an masina?

Ma gandeam ca daca e asa de dotata ii gasesc cumparatori si cand o avea vreo 150 mii de km dar poate ma insel.

4. Spoilerul M de pe fata este mai coborat decat cel normal? Daca da care este distanta dintre el si sol (daca stie cineva) :).

Oricum zilele astea 2-3 trebuie sa ma decid si tot pendulez ca un copil intre jucarii. :blink:

Edited by Cronos
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mie unul mi se pare scump la banii astia. Investitia intr-o masina este din start o investitie proasta pentru ca inevitabil este o sursa constanta de cheltuieli. La 134.000 Km probabil ca iti gasesti una in jur de 10.500 euro daca ai pe cineva in Germania sa te ajute. Formalitatile acolo sunt destul de simpliste......am mai scris pe undeva pe forum referitor la achizitionare din Germania ....drum....cazare...mancare....dealer (care rar mai este un neamt)...etc.
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de un 318d din 03.2002 cu 134 mii km full option+pachet M+navigatie la 18 mii de euro ajung cu tot cu vama cu tot in tara?

62128[/snapback]

 

faina masina... cam multi km...

 

si nu-i full ca n-are geamuri electrice spate :blink:

 

incearca sa o scoti in 16-16.5 Mwst awb. io zic ca se poate. adica sigur o scoti la 16.5.

Link to comment
Share on other sites

Idea e ca nu vreau 134 de km vreau cati mai putini ca toti de altfel dar pe mine ma incanta dotarile de pe ea si modul in care arata, pt astea ziceam eu ca sacrific km. Nu as vrea sa dau pe masina cu tot cu vama mai mult de 18500 ala e maxim.

Nu e o problema cu germania pt ca nu ma duc eu se duce un prieten de familie 100% de incredere care tot aduce de prin 99 masini si astfel nu am probleme plus ca nu ma costa in plus nimic si nu am probleme nici cu tva-ul. Dar ma intereseaza sa aleg masina pt ca el sa nu se plimbe prin germania si sa ma coste pe mine in plus.

Link to comment
Share on other sites

Idea e ca nu vreau 134 de km vreau cati mai putini ca toti de altfel dar pe mine ma incanta dotarile de pe ea si modul in care arata, pt astea ziceam eu ca sacrific km. Nu as vrea sa dau pe masina cu tot cu vama mai mult de 18500 ala e maxim.

Nu e o problema cu germania pt ca nu ma duc eu se duce un prieten de familie 100% de incredere care tot aduce de prin 99 masini si astfel nu am probleme plus ca nu ma costa in plus nimic si nu am probleme nici cu tva-ul. Dar ma intereseaza sa aleg masina pt ca el sa nu se plimbe prin germania si sa ma coste pe mine in plus.

62132[/snapback]

 

mie mi se pare mult sa dai 18k pe un 318d din 2002, cate optiuni ar avea el, mai ales ca are ceva km. la banii astia cred ca poti sa iei un coupe chiar meseriash. daca vrei iti dau 318-le meu la 13.5k si iti raman 4.5k sa faci avion din el. :blink:

Link to comment
Share on other sites

am luat la cineva un 320 d din 2002 la 9500 de euro (acolo). adevarui ca nu avea dotari da pana la 18000 cu totu ii diferenta mare. dublu.

 

am mai scris pe aici. eu am iesit cu a meu, 525 d din 2002 cu 141 k km, carte service la zi, garantii pe extrasuri in 16000 de euro aici. si pot zice ca ii full, n-are parktronic si alte cateva chichite. chiar m-am uitat pe e-bay zilele astea. numai navigatia de pe el costa acuma 1400 de euro. numa vama am platit 3000 deeuro la motor mare.

 

nu prea ii la locu ei comparatia , da merge, acolo am gasit un M5 cu care ieseam in 21 k Euro. da n-am avut atatia bani. tu vrei sa iesi in 18500 cu un seria 3. o sa aduci cel mai scump seria 3 de pe piata. la banii aia iei ce masina de lux vrei tu.

 

cat de cheltuieli ulteriore is mari daca esti bazat si mergi la reprezentanta.pe revizie mio cerut 15 milioane. mi-am facut-o eu singur si am iesit in 6 jumate, cu Castrol 5w40, toate filtrele schimbate de la Mann. am scos de pe net schite de montaj si i-am dat bataie. resetarea calculatorului mo incurcat ceva da am reusit si aia, tot eu, acasa.

 

la motor de 2000 iti vine vama undeva pana in 2500 de euro. 500 cheltuieli, ramai cu 15500 sa dai pe masina. la 15500 acolo tre sa ai pretentii de masina, nu de seria 3. parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Bun am inteles, si mie mi se parea cam scump dar am zis ca noah poate datorita dotarilor. Le-am trimis un mail sa ii intreb cat pot ei sa lase din pretul masini dar vad ca nu mi-au raspuns inca.

Pt. capusangaby> nu vreau seria 5 pentru ca mi se pare prea mare. Si mie imi place si sunt constient ca e mai confortabil dar prefer in aceasi bani sa imi iau un seria 3 aproape nou.

La ce m-am decis din cele cu premium selection s-a vandut :blink:, dar am gasit un 316i aici(nu prea vad rostul la 318i pt ca am inteles ca nu are performante mult peste 316i si consum mai mare)

Masina e cu premium selection, e din 11.2004 deci practic are un an, a avut un singur proprietar si are 7558 km deci rodajul. Are xenon, scaune sport si incalzite, trapa, si alte maruntisuri. Ajung cu adusul in tara cu tot pe la 18 mii de euro.

Merita acest pret masina?

Masina nu are jante ma intereseaza daca stie cineva cat costa niste jante pe 16' in reprezentanta la noi?

Link to comment
Share on other sites

Bun am inteles, si mie mi se parea cam scump dar am zis ca noah poate datorita dotarilor. Le-am trimis un mail sa ii intreb cat pot ei sa lase din pretul masini dar vad ca nu mi-au raspuns inca.

Pt. capusangaby> nu vreau seria 5 pentru ca mi se pare prea mare. Si mie imi place si sunt constient ca e mai confortabil dar prefer in aceasi bani sa imi iau un seria 3 aproape nou.

La ce m-am decis din cele cu premium selection s-a vandut :blink:, dar am gasit un 316i  aici(nu prea vad rostul la 318i pt ca am inteles ca nu are performante mult peste 316i si consum mai mare)

Masina e cu premium selection, e din 11.2004 deci practic are un an, a avut un singur proprietar si are 7558 km deci rodajul. Are xenon, scaune sport si incalzite, trapa, si alte maruntisuri. Ajung cu adusul in tara cu tot pe la 18 mii de euro.

Merita acest pret masina?

Masina nu are jante ma intereseaza daca stie cineva cat costa niste jante pe 16' in reprezentanta la noi?

62150[/snapback]

 

Scump doamna scump ! dar daca esti hotarat oricum nu conteaza ce iti spune altul...... jante pe 16 originale de bmw iti dau eu ....ne intalnim si le vezi direct pe masina ..... cu ocazia asta te si dau putin cu ea daca vrei.

Link to comment
Share on other sites

Bun am inteles, si mie mi se parea cam scump dar am zis ca noah poate datorita dotarilor. Le-am trimis un mail sa ii intreb cat pot ei sa lase din pretul masini dar vad ca nu mi-au raspuns inca.

Pt. capusangaby> nu vreau seria 5 pentru ca mi se pare prea mare. Si mie imi place si sunt constient ca e mai confortabil dar prefer in aceasi bani sa imi iau un seria 3 aproape nou.

La ce m-am decis din cele cu premium selection s-a vandut :blink:, dar am gasit un 316i  aici(nu prea vad rostul la 318i pt ca am inteles ca nu are performante mult peste 316i si consum mai mare)

Masina e cu premium selection, e din 11.2004 deci practic are un an, a avut un singur proprietar si are 7558 km deci rodajul. Are xenon, scaune sport si incalzite, trapa, si alte maruntisuri. Ajung cu adusul in tara cu tot pe la 18 mii de euro.

Merita acest pret masina?

Masina nu are jante ma intereseaza daca stie cineva cat costa niste jante pe 16' in reprezentanta la noi?

62150[/snapback]

 

Tu glumesti cu 318i versus 316i. Pana in 2001 era adevarata chestia cu diferenta mica de putere, dar din 2001 la finele anului 318i are 143 de cai si 316i are 115 daca nu ma insel, adica o diferenta de aproape 30 de cai. Iar 318i e primul motor cu Valvetronic, din cauza asta consumul (in carte) in afara e de 5.7 si in oras de 10. Eu nici nu m-as uita la 316i.

 

Oricum, un 316i sau 318d cu dotare M-sport mi se pare un fel de "all show and no go" adica imagineaza-ti cum e sa-ti iei prietena in masina care arata super "fioros" iar apoi cand vrei sa te lauzi ca ai BMW nu reusesti sa "faci" un Renaul Megane...:)

Edited by johnw
Link to comment
Share on other sites

Tu glumesti cu 318i versus 316i. Pana in 2001 era adevarata chestia cu diferenta mica de putere, dar din 2001 la finele anului 318i are 143 de cai si 316i are 115 daca nu ma insel, adica o diferenta de aproape 30 de cai. Iar 318i e primul motor cu Valvetronic, din cauza asta consumul (in carte) in afara e de 5.7 si in oras de 10. Eu nici nu m-as uita la 316i.

 

foarte adevarate argumentele ..! subscriu.

Link to comment
Share on other sites

Pai agricultoru zicea ca lui nu ii ia sub 12 in oras si wlf spunea ca a condus si nu prea si simte diferenta.

Stiu si eu ca are 143 cp si valvetronic dar am mai vazut pe forum consumul si e destul de mare cu tot cu valvetronic.

Da faza cu meganul e adevarata johnw :blink:

Oricum 316i sau 318d nu am gasit cu pachet m in bani mey si km putini :).

Dar avand in vedere romania nu prea ai ce sa faci cu un motor foarte puternic daca mai tine cont si de impozit. Stiu si mie mi-ar place puternic ca doar sunt fan bmw dar ma mai uit si la aspectul practic.

Edited by Cronos
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat de obiectiv pot fi, avand in vedere ca aproape 2 ani am avut 535i. Dar personal, nu am simtit diferenta imensa intre 316i de 105 cai si 318i de 143 de cai.

Exista o diferenta, normal, dar nu mi se pare cine stie ce. Posibil ca la viteza maxima sa conteze, pentru ca 316i nu poate mai mult de 190 la ora, hai 200 fortat la maxim. Si 1.5s la demaraj probabil sa mai piarda, dar 10.5 sau 9.0 cam tot pe acolo e, pentru mine, ca doar nu imi iau masina de raliu.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat de obiectiv pot fi, avand in vedere ca aproape 2 ani am avut 535i. Dar personal, nu am simtit diferenta imensa intre 316i de 105 cai si 318i de 143 de cai.

Exista o diferenta, normal, dar nu mi se pare cine stie ce. Posibil ca la viteza maxima sa conteze, pentru ca 316i nu poate mai mult de 190 la ora, hai 200 fortat la maxim. Si 1.5s la demaraj probabil sa mai piarda, dar 10.5 sau 9.0 cam tot pe acolo e, pentru mine, ca doar nu imi iau masina de raliu.

62156[/snapback]

 

Totusi, aproape 40 de cai in plus ( si 36% mai multa putere daca facem calcule) nu au cum sa nu se simta. Poate ai testat 318i-ul vechi, de 115 cai ? Chiar am citit review-uri in care oamenii numeau vechiul 318i "way too underpowered for a BMW" iar de noul 318i spuneau ca e cu totul altceva. Si e si normal, la diferenta asta de putere.

Va dati seama ce ar fi zis de 316i...

Link to comment
Share on other sites

Am testat un 318 din 2002 cu 143 de cai, plus de asta, am mers ca pasager cu Agricultoru care are si el acelasi model. Depinde ce intelegi tu prin a simti diferenta. Aplicat la traficu din oras, daca o calci, cam tot pe acolo e ca si 316i, ca si sprint. Iar in afara la depasiri, se simte ca are resurse mai multe, dar ce poti face cu un 318 ai putea face si cu un 316. Nu stiu ce sa zic, poate cand o iei de la motor mai slab la unu puternic, simti diferenta, eu am luat-o invers si nu mai simt diferente mari.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Gata mi-a venit masina :) e un 320d manuala 6 trepte din 2003 cu 44 mii km la bord si cu ceva dotari pe el (xenon, navigatie mare dvd, cd-changer, climatronic) negru, cu carte de service la bmw, revizii la zi. A costat cu tot cu vama 18 mii euro. Multumesc pt. sfaturi. Continui discutia pe topicul nou deschis despre ea pt ca am o groaza de intrebarii. Mult succes in continuare pt. johnw :blink:
Link to comment
Share on other sites

Gata mi-a venit masina  :)  e un 320d manuala 6 trepte din 2003 cu 44 mii km la bord si cu ceva dotari pe el (xenon, navigatie mare dvd, cd-changer, climatronic) negru, cu carte de service la bmw, revizii la zi. A costat cu tot cu vama 18 mii euro. Multumesc pt. sfaturi. Continui discutia pe topicul nou deschis despre ea pt ca am o groaza de intrebarii.  Mult succes in continuare pt. johnw  :blink:

63133[/snapback]

 

S-o stapanesti bine si sa iti aduca multumire.

Link to comment
Share on other sites

Gata mi-a venit masina  :)  e un 320d manuala 6 trepte din 2003 cu 44 mii km la bord si cu ceva dotari pe el (xenon, navigatie mare dvd, cd-changer, climatronic) negru, cu carte de service la bmw, revizii la zi. A costat cu tot cu vama 18 mii euro. Multumesc pt. sfaturi. Continui discutia pe topicul nou deschis despre ea pt ca am o groaza de intrebarii.  Mult succes in continuare pt. johnw  :blink:

63133[/snapback]

 

Mersi, dar nu mai e nevoie...mi-au dat masina de la firma...deh, dupa 6 ani acolo cred ca era si timpul. Am ales un Megane 2 Sedan nou cu destul de multe optiuni dar motor de 1.6/115 cai...nu e BMW dar platesc ei pana si benzina...:)

 

Felicitari pentru BMW...e super ca rulaj/motor/cutie/service/etc. Sa ne spui si noua cum merge...o sa urmaresc cu interes topicul nou :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.