Jump to content

schimb placute frana


Recommended Posts

nu trebuie tester neaparat, ci doar sa ai senzorii aia , ma rog senzorii, sunt niste cabluri care sa iti reseteze in bord becu. se schimba relativ usor.

4137[/snapback]

 

am luat placute si fata si spate pe drum spre casa. am luat si senzorii. pot sa le schimb singur? fara testere, fara resetari.

Link to comment
Share on other sites

Legat de senzorul de uzura de la placute mai era un topic la Seria 5.

 

De mers poti sa mergi oricat, e doar un senzor. Problema ca senzorul e la categoria consumabile. Cand uzezi placutele prea tare si ajunge sa ti se aprinda in bord, se duce si senzorul si trebuie schimbat. Daca schimbi doar placutele fara senzor, o sa ramana aprins in continuare in bord, pana schimbi si senzorul.

 

Eu unul si acum il am aprins si cred ca pana la urma ori o sa scot becul ori senzorul. Am uitat cat mai e senzorul, dar mi s-a parut ca plata in plus la fiecare schimb de placute nu se merita.

 

Nu are nevoie de reset, becul se stinge dupa ce inlocuiesti senzorul dus cu unul bun. De schimbat schimbi doar in partea in care sunt uzate (pereche, normal :blink: )

Link to comment
Share on other sites

Alea de E46 nu stiu cat de bine le fac, dar presupun ca este aceeasi calitate in toate produsele lor. Eu la E39 am avut Lucas si nu au patit nimic discurile. Acum despre cat de repede frana masina, ca feeling era la fel, ca nu am facut vreun test tehnic before/after ca sa vad exact.

Sper sa nu ai probleme cu ele.

Link to comment
Share on other sites

la faza cu mirosul pot sa fie multe motive, da nu stiu ce cauciuc o fi pe acolo pe jos :blink:

 

cand auzi sunetu ala de fier pe fier , atunci fugi la service

4331[/snapback]

 

 

nu mai astept sunetul. maine merg sa le schimb, cu senzori cu tot. dar ce ziceai de mirosul de cauciuc? de unde ar mai putea sa vina? eu am presupus ca de la sezorii aia, am vazut ca au capetele cauciucate.

Link to comment
Share on other sites

concluzia: placutele se vor schimba dupa max. 300-400 km dupa ce s-a aprins indicatorul. senzorul este conectat la placuta interioara, iar cele exterioare sunt mai uzate decat cele interioare. daca sezorul atinge discul, inseamna ca placuta interioara mai are 3-4 mm, iar cea ext. 1-2 mm, adica este la limita.
Link to comment
Share on other sites

Daca vreti consumabile si nu numai mai ieftine sunt vreo 3-4 magazine pe langa mine.Pe Lizeanu linia tramvai 16.Nu sunt originale dar...oricum :blink:

4250[/snapback]

 

Daca te referi la alea care sunt de o partea si de alta a liniei de tramvai, cam fata in fata, am fost si am intrebat de stergatoare si sticla de oglinzi exterioare si am ramas uimit de preturile umflate care erau considerabil mai mari decat la Augsburg.

Link to comment
Share on other sites

concluzia: placutele se vor schimba dupa max. 300-400 km dupa ce s-a aprins indicatorul. senzorul este conectat la placuta interioara, iar cele exterioare sunt mai uzate decat cele interioare. daca sezorul atinge discul, inseamna ca placuta interioara mai are 3-4 mm, iar cea ext. 1-2 mm, adica este la limita.

4417[/snapback]

 

In milimetri nu stiu cu exactitate cat mai e din placuta cand se aprinde becul, dar mie o singura data mi s-a intamplat sa se aprinda si cand le-am schimbat si vazut ce fel aratau, am zis ca ma uit saptamanal la ele de acum. Daca ai grija sa le schimbi la timp, nici nu ar trebui sa ti se aprinda becul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.