Jump to content

garnitura capac distributie


Recommended Posts

Are cineva idee cam cat costa garnitura de la capacul de distributie si ce garnituri mai trebuie schimbate ?

De cateva zile am observat o pata de ulei pe blocul motor (vezi poza) am fost la mecanic dar era full la el , s-a uitat un pic la masina si a zis ca scuipa ulei pe la capacul de distributie. Nu a avut timp sa-mi spuna cat ma costa ca era foarte ocupat, a mai schimbat cineva garnitura aia ? cam ce garnituri mai trebuiesc schimbate daca tot umbla pe acolo .

mentionez ca am completat cu 150 ml de ulei .

merci .

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt foarte scumpe garniturile (daca de la ele o fi):

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=10

 

Pana rezolvi problema, ai grija sa nu ajunga ulei pe curele/role ca s-a terminat distractia.

 

 

pai nu prea are cum sa ajunga ulei pe curele ca este cat de cat distanta pana la ele. cu ce naiba sa curat uleiul ala de acolo ? CILIT, AJAX..... :)

Link to comment
Share on other sites

am avut eu,mi-am luat originale bmw vin 2 garnituri de metal si doua de cauciuc intre capace costa cam 220 lei pe original.

tie ,iti trebue numai 12,13 si 14.

 

cand am cumparat masina fostul propietar mi-a dat 2 garnituri originale si dupa cod vad ca sunt 12 si 13 . din poza dupa realoem garnitura 14 vine separat? sau este din aceeas bucata cu pozitia 13.

atasez o poza cu garniturile mele .

Link to comment
Share on other sites

-este separata,iti mai trebue piesa nr 14,e vreo 50 de lei.

 

piesa 14 este prinsa de piesa 13. in concluzia am cele 3 garnituri si eu am umblat 2 zile prin oras s-o caut, cand defapt eu o aveam acasa .

 

 

am facut sageti cu locul unde se rupe garnitura 13 de 14 .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

chiar ieri am comandat si eu garniturile! si ciudat, de la magazinul de piese mi-a zis ca daca comand piesa 14 imi vine cu tot cu 13, nu se poate comanda 14-le singur, doar 13-le! Astfel piesa 14 costa 93 de lei si include si piesa 13, iar daca as fi comandat numai piesa 13 ar fi costat 87 de lei singura!!!! foarte ciudat! Chiar am pus un pariu cu cel de la magazin....in cazul in care imi vine 14-le singur, imi va cumpara pe banii lui 13-le! :)

 

Legenda: 14=garnitura de jos si 13=garnitura de sus

 

PS: nu se pot schimba garniturile astea daca e frig???

Link to comment
Share on other sites

le-am schimbat la filaret pe toate zilele trecute (garnitura capac distributie, capac tacheti si inca 3 garnituri de sub filtru de ulei . nu stiu cum se numesc)

piesa 5 si 6 http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=30

 

LE: in jur de 300 ron costa manopera .

Edited by S A R P E
Link to comment
Share on other sites

Interesant topicul asta. Si eu am problema asta, si vroiam sa deschid unul...

Motorul meu e E36 M43B16 si umezeste cam in aceeasi zona.

Chestia ciudata e ca am observat acolo niste silicon... <_< de la previous interventions!

Pana la urma care sunt reperele care trebuie schimbate? 17, 25 si 26?

http://bmwfans.info/original/E36/Lim/316i-...11/ill-11_1376/

Mai exista ceva ce trebuie luat? de ex. suruburi sau saibe...mai stiu eu...

Link to comment
Share on other sites

pai am mai schimbat si cateva furtune , antigelul + valva disa , devizul fara valva la filaret a fost 900 ron din care manopera 500 ron

 

le: garniturile le aveam (cam 200 ron am inteles ca sunt)

 

eu am luat cele 2 garnituri de la capacele de distributie, pe original = 95 ron, garnitura intre capace 22 ron, e o smecherie acolo, daca te uiti pe realoem, piesa 14 nu inseamna numai garnitura de jos, daca comanzi piesa 14 iti vine si 13-le legata de ea!iar daca comanzi piesa 13 (cea de sus) iti va veni singura aproape la acelasi pret

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

pai am mai schimbat si cateva furtune , antigelul + valva disa , devizul fara valva la filaret a fost 900 ron din care manopera 500 ron

 

le: garniturile le aveam (cam 200 ron am inteles ca sunt)

 

eu am luat cele 2 garnituri de la capacele de distributie, pe original = 95 ron, garnitura intre capace 22 ron, e o smecherie acolo, daca te uiti pe realoem, piesa 14 nu inseamna numai garnitura de jos, daca comanzi piesa 14 iti vine si 13-le legata de ea!iar daca comanzi piesa 13 (cea de sus) iti va veni singura aproape la acelasi pret

 

dupa cum vad pe realoem garnitura 13 le cuprinde pe amandoua.garnitura 13 este cea de jos si nu 14

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.