Jump to content

Acte?


morph3us_

Recommended Posts

vreau sa cumpar un e39 din Italia problema e ca il cumpar de la o persoana fizica nu din parc si acum vine intrebarea mea, in cazul in care masina e cumparata de la o persoana fizica si nu de la una juridica se poate face inmatricularea in tara? fara a mai fi nevoie sa ajung cu ea in prealabil in vreun parc auto din Italia sa-i fac actele?

Si pentru cei care au mai facut asta asigurarea pentru masina in Italia cat de mare e? am inteles ca in comparatie cu Germania in Italia eeste extraordinar de mare si multi prefera sa aduca masinile pe platforma....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

nu stiu daca ti-ai luat masina sau nu, dar acum am vazut topicul tau.

numerele in italia se dau pe 5 zile si se face si asigurare tot pe perioada respectiva.

poti obtine numerele fara asigurare. numerele sunt in jur de 200 euro/5 zile.

asigurarea e in functie de motorizare si vechimea masinii.

iti recomand sa o aduci pe trailer. cu asigurarea o sa ai batai de cap in italia pentru numerele provizorii.

majoritatea firmelor de asigurari nu prea fac asigurari pe perioada mica pentru masini cu valoare de piata mare.

firmele de asigurari evita sa faca asigurari pe perioade mici pentru masini scumpe.

poti abtine de la majoritatea dealerilor de asigrari din italia asigurare ATENTIE! falsa!!!!

mie mi-au oferit la 5 agentii diferite asigurare la pret de .. 100 euro pentru un an!!!

poti risca astfel:

- vii cu masina cu numere provizorii fara asigurare;

- iti procuri asigurare naspa la 100-150 euro(nu mi-a venit sa cred cat sunt de dispusi si deschisi la asemenea matrapalzacuri!!!)

PS

eu personal mi-am achizitionat masina din italia(reprezentanta) si ei mi-au propus varianta cu asigurarea!!! in prima faza.

am umblat in milano o saptamana sa imi fac asigurare...si intr-un final am renuntat.

sfatul meu este sa te intelegi cu propietarul sa iti lase numerele pana o aduci in tara sau sa o aduci pe trailer.

sa ai mare grija la acte: italienii pentru mine sunt cei mai hoti dintre hoti!

Link to comment
Share on other sites

si problemele nu sunt doar astea...

 

radierea si inmatricularea pe numere de export dureaza cateva zile... asa ca trebuie sa fii pregatit si sa iti pierzi timpul pe la autoritati dupa acte si hartii...

 

pana si numerele de export sunt din carton !

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca ti-ai luat masina sau nu, dar acum am vazut topicul tau.

numerele in italia se dau pe 5 zile si se face si asigurare tot pe perioada respectiva.

poti obtine numerele fara asigurare. numerele sunt in jur de 200 euro/5 zile.

asigurarea e in functie de motorizare si vechimea masinii.

iti recomand sa o aduci pe trailer. cu asigurarea o sa ai batai de cap in italia pentru numerele provizorii.

majoritatea firmelor de asigurari nu prea fac asigurari pe perioada mica pentru masini cu valoare de piata mare.

firmele de asigurari evita sa faca asigurari pe perioade mici pentru masini scumpe.

poti abtine de la majoritatea dealerilor de asigrari din italia asigurare ATENTIE! falsa!!!!

mie mi-au oferit la 5 agentii diferite asigurare la pret de .. 100 euro pentru un an!!!

poti risca astfel:

- vii cu masina cu numere provizorii fara asigurare;

- iti procuri asigurare naspa la 100-150 euro(nu mi-a venit sa cred cat sunt de dispusi si deschisi la asemenea matrapalzacuri!!!)

PS

eu personal mi-am achizitionat masina din italia(reprezentanta) si ei mi-au propus varianta cu asigurarea!!! in prima faza.

am umblat in milano o saptamana sa imi fac asigurare...si intr-un final am renuntat.

sfatul meu este sa te intelegi cu propietarul sa iti lase numerele pana o aduci in tara sau sa o aduci pe trailer.

sa ai mare grija la acte: italienii pentru mine sunt cei mai hoti dintre hoti!

 

multumesc pentru raspuns!

intr-un final am luat masina, din germania nu Italia, pentru ca o parte din ce mi-ai povestit tu mi-au spus-o si altii si am decis sa ma las pagubas... Plus ca dupa ce am dat zeci de telefoane la parcuri si dupa discutii indelungate mi-am dat seama ca nu sunt oameni de cuvant... Oricum ma bucur ca nu am luat un tds si m-am ales cu un 530d chiat ca a fost mai scump, sunt ei italienii cum sunt da nici nemti nu se lasa mai prejos <_<

Link to comment
Share on other sites

Hai sa vin si eu cu ceva amanunte legate de actele de pe Italia. Si crede-ma ca stiu ce vorbesc.

Nr de Italia temporare se pot lua cu aprox. 50euro cel mult. Excluzand radierea masinii pentru export intr-o tara UE care costa 36Euro. Problema cu acele nr temporare e ca se obtin destul de greu, Italia fiind la fel de birocratica ca si Romania. Poti sta 1-2-3 zile sa-ti iasa nr. Dupa asta, trebuie sa alergi dupa asigurare. Cum nu ai Codice fiscal de Italia (un fel de CNP) ei nu stiu ca esti Schumacher si o sa-ti dea o asigurare foarte scumpa pt 5zile minim pe care vei da aprox. 300euro. Asa ca pica varianta asta.

Iti recomand sa te invarti de un set de nr de Germania galbene, care le poti pune pe orice masina din UE.

Nu ai nici o treaba cu vreun parc sa-ti faca actele. Mergi la P.R.A. cu proprietarul si faci radierea, apoi e treaba ta ce faci cu masina. Pe carte ti se va pune stampila ca s-a radiat pentru export in UE si se scoate un alt talon pe care de asemenea scrie asta. Astea-s cele 2 acte fara de care nu pleci de acolo. Plus masina, bineinteles. Procedura e valabila si pt masini si pt motociclete.

Pentru nr galbene, da-mi un PM sa te indrum catre o firma din Germania care-ti poate livra nr in Italia. Daca mai ai nevoie.

 

PS

Vad ca ai rezolvat-o!

Radierea dureaza fix 10min. Daca mergi direct la PRA, daca mergi prin agentiile ACI poate dura 1-2zile. Oricum sa-ti fie de bine!

Edited by rmg
Link to comment
Share on other sites

e ceva bataie de cap, dar nu e capat de tara...

 

Pasii de inmatriculare .

1. la RAR pt carte (CIV), autenticitate si ITP

 

2. la ANAF - Finante Publice pt calcul taxa mediu, pe care trebuie sa o si platesti .

 

3. la CEC - taxa 30 RON pentru certificat de inmatriculare.

 

4. la asigurari - polita valabila pe minim 6 luni .

 

5. la Primarie/taxe locale - cu fisa de inmatriculare tipizata/completata pt inregistrarea pe rolul fiscal (daca ai amenzi neplatite, le platesti pe-alea mai intai; apoi platesti o taxa de 52 RON pentru inmatriculare si impozitul anual).

 

6. la inmatriculari - 40 RON nr. normale / 85 RON preferentiale .

 

Acte necesare peste tot, in original si fotocopii, ca sa nu fii surprins pe picior gresit:

- CIV, ITP, autenticitate RAR,

- cerere de inmatriculare,

- fisa de inmatriculare,

- actele originale ale masinii,

- contractul de vanzare-cumparare,

- asigurare.

- chitantele de mai sus,

- chitanta de plata a taxei de mediu si decizia de calculare a taxei . (foarte important !)

 

Nu uita numerele cu care ai importat masina, se cer si astea...

Pastreaza si copii xerox de pe aceste chitante, cine stie ?!

Link to comment
Share on other sites

e ceva bataie de cap, dar nu e capat de tara...

 

Pasii de inmatriculare .

1. la RAR pt carte (CIV), autenticitate si ITP

 

2. la ANAF - Finante Publice pt calcul taxa mediu, pe care trebuie sa o si platesti .

 

3. la CEC - taxa 30 RON pentru certificat de inmatriculare.

 

4. la asigurari - polita valabila pe minim 6 luni .

 

5. la Primarie/taxe locale - cu fisa de inmatriculare tipizata/completata pt inregistrarea pe rolul fiscal (daca ai amenzi neplatite, le platesti pe-alea mai intai; apoi platesti o taxa de 52 RON pentru inmatriculare si impozitul anual).

 

6. la inmatriculari - 40 RON nr. normale / 85 RON preferentiale .

 

Acte necesare peste tot, in original si fotocopii, ca sa nu fii surprins pe picior gresit:

- CIV, ITP, autenticitate RAR,

- cerere de inmatriculare,

- fisa de inmatriculare,

- actele originale ale masinii,

- contractul de vanzare-cumparare,

- asigurare.

- chitantele de mai sus,

- chitanta de plata a taxei de mediu si decizia de calculare a taxei . (foarte important !)

 

Nu uita numerele cu care ai importat masina, se cer si astea...

Pastreaza si copii xerox de pe aceste chitante, cine stie ?!

 

 

multumesc pentru descrierea detaliata a pasilor:P insa nu la asta ma refeream cand am spus ca e mai greu, ci la faptul ca va trebui sa platesc taxa de mediu aproape djumatate din valoarea masinii tinand cont de cei 3000 cc <_< aici e oful meu!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.