Jump to content

bate un amortizor nou


Recommended Posts

salutare,sunt nou pe aici.

 

am si eu o problema si v-as fi f recunoscator daca m-ati putea ajuta. Am 318 is din 95 , si cand am luat`o a avut pe puntea spate amortizoare galbene ( care am inteles ca nu sunt nici standard nici sport..ci undeva intre) Si Arcuri negre..care din cate stiu eu sunt standard. Intre timp,arcul de pe partea stanga pur si simplu s-a rupt o spira din el..dar n am avut treaba..acu nu foarte mult timp amortizoarele au cedat amandoua..iar astazi i le-am schimbat,si i-am pus NEGRE...adica standard..le-am luat de la UNIX, noi noute, le-am montat, si amortizorul de pe partea dreapta, BATE la gropi.. Aveti vreo idee ce as putea sa`i fac?! Repet,arcul de pe stanga unde nu bate,are o spira lipsa..ar trebui sa i tai si celuilalt o spira ca sa fie la fel?! Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Asigura-te ca ai montat totul corect.

Permuteaza amortizoarele (stg il pui pe dr si invers si vezi daca s-a mutat bataia)

Galben eu stiam ca sunt std, dar parerile sunt impartite din cate se pare(sunt useri care te pot lamuri mai bine fiindca in mod curent comercializeaza asa ceva)

Ai o bucsa de cauciuc mica in partea de sus...verific-o

Nu taia nici o spira din arcuri..solutia este una singura=inlocuirea componentului deteriorat (pereche ar fi ideal)

Link to comment
Share on other sites

si eu cred ca a cedat flansa de la acel amortizor... daca e asa, cumpara ceva de firma, un prieten si-a luat unele ieftine si dupa o luna iar a trebuit sa le schimbe <_<

 

 

Flansele au fost cumparate odata cu amortizoarele astazi..e posibil sa cedeze atat de repede?!

Link to comment
Share on other sites

si eu cred ca a cedat flansa de la acel amortizor... daca e asa, cumpara ceva de firma, un prieten si-a luat unele ieftine si dupa o luna iar a trebuit sa le schimbe <_<

 

 

Flansele au fost cumparate odata cu amortizoarele astazi..e posibil sa cedeze atat de repede?!

 

 

nu..posibil montaj in graba...se rezolva oricum chiar daca un amortizor e compromis..ai garantie la el?

Link to comment
Share on other sites

si eu cred ca a cedat flansa de la acel amortizor... daca e asa, cumpara ceva de firma, un prieten si-a luat unele ieftine si dupa o luna iar a trebuit sa le schimbe <_<

 

 

Flansele au fost cumparate odata cu amortizoarele astazi..e posibil sa cedeze atat de repede?!

 

 

nu..posibil montaj in graba...se rezolva oricum chiar daca un amortizor e compromis..ai garantie la el?

 

garantie este,am factura si aia constituie garantia, insa eu le`am montat pe masina, si trebuia la un service autorizat RAR ca sa beneficiez de garantie.. CRED .. am mai discutat cu cineva si mi-a spus ca e posibil ca ceea ce aud eu sa nu fie amortizorul..si alta piesa de pe la fuzeta, si ca amortizorul nu are voie sa bata daca e montat corespunzator,mai ales daca flansa este noua

Link to comment
Share on other sites

garantie este,am factura si aia constituie garantia, insa eu le`am montat pe masina, si trebuia la un service autorizat RAR ca sa beneficiez de garantie.. CRED .. am mai discutat cu cineva si mi-a spus ca e posibil ca ceea ce aud eu sa nu fie amortizorul..si alta piesa de pe la fuzeta, si ca amortizorul nu are voie sa bata daca e montat corespunzator,mai ales daca flansa este noua

 

n-ai treaba cu nici o fuzeta...

Esti sigur ca ai strans amortizorul bine jos la surubul care intra in brat? Slabeste-le si strange-le cu masina lasata pe roti si nu ridicata. Permuteaza-le si vezi daca se muta bataia...Asta daca tu zici ca e totul montat corect. Ar fi posibil sa ai si o bucsa terminata la brat dar asta o vezi pe elevator.

Incearca permutarea si tine-ne la curent

Link to comment
Share on other sites

garantie este,am factura si aia constituie garantia, insa eu le`am montat pe masina, si trebuia la un service autorizat RAR ca sa beneficiez de garantie.. CRED .. am mai discutat cu cineva si mi-a spus ca e posibil ca ceea ce aud eu sa nu fie amortizorul..si alta piesa de pe la fuzeta, si ca amortizorul nu are voie sa bata daca e montat corespunzator,mai ales daca flansa este noua

 

n-ai treaba cu nici o fuzeta...

Esti sigur ca ai strans amortizorul bine jos la surubul care intra in brat? Slabeste-le si strange-le cu masina lasata pe roti si nu ridicata. Permuteaza-le si vezi daca se muta bataia...Asta daca tu zici ca e totul montat corect. Ar fi posibil sa ai si o bucsa terminata la brat dar asta o vezi pe elevator.

Incearca permutarea si tine-ne la curent

 

acum ma apuc de treaba si o sa las un reply, totusi nu cred ca sa fie bucsa de la brat, pt ca zgomotul se aude la impact mai puternic,nu la unul mic... Revin dupa 1 p.m

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.