Jump to content

Care e pedeapsa pentru incalcarea marcajului dublu continuu in oras?


adrianrus

Recommended Posts

Sunt nevoit sa ocolesc o gramada din cauza ca nu pot intra spre casa din cauza marcajului dublu. Si cand plec de acasa tre sa fac neaparat la dreapta. O mare prostie facuta de primarie, am inteles ca marcajele si semnele sunt montate de primarie cu acordul politiei.
Link to comment
Share on other sites

Sunt nevoit sa ocolesc o gramada din cauza ca nu pot intra spre casa din cauza marcajului dublu. Si cand plec de acasa tre sa fac neaparat la dreapta. O mare prostie facuta de primarie, am inteles ca marcajele si semnele sunt montate de primarie cu acordul politiei.

usor-usor o sa se renunte/interzica virajul la stanga in intersectii(in special in oras) pentru a se fluidiza traficul...cine a circulat prin Turcia in special in orasele mari, mergi de inebunesti pana reusesti sa-ntorci daca ai gresit drumul

 

intradevar marcajele se monteaza de catre autoritatile publice locale cu acordul si la cererea institutiilor cu atributii in domeniul apararii, ordinii publice si sigurantei nationale(in cazul nostru, politiei rutiere)

Link to comment
Share on other sites

da bre dar cel putin sa nu mai dea cu lavabila peste lina intrerupta.

 

era sa mi-o fur si eu undeva dupa Alexandria; o dacie 1310 incacracta pana la refuz ce merge cu 30km/h la deal si o linie intrerupta vopsita inainte de ultima ploaie cu o vopsea de pereti duce la atrocitati la adresa politiei.....si desigur instiga la spaga.

Link to comment
Share on other sites

O.T.

Era un topic pe forum aici dacã nu mã Înºel cu ce-ar trebui sã facem În momentul În care ne opreºte poliÞia. Ce acte sã-i cerem ºi noi la rândul nostru, cum trebuie sã vorbim..etc...Dar nu-l gãsesc.
Link to comment
Share on other sites

ideea este ca pana la urma a incalcat legea si a fost sanctionat(poate a fost sanctionat asa aspru din cauza atitudinii).nu cred ca in lege exista text in care sa specifice faptul ca daca un echipaj te vede ca incalci linia continua, sa nu te sanctioneze daca nu au actiune pentru asa ceva(desi nu cunosc atributiile celor de la politia primasriei). nici eu nu sunt usa de biserica. cel putin 1 data pe saptamana calc linia dulbla de pe fabricii, lucrez pe fabricii si de cateva zile este aproape zilnic o masina de politie. se fac si multe ridicari de masini
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ce rost are termenul de "linie dubla continua" cand pe tine te priveste doar linia pe care o ai in stanga ta ,linia de pe sensul tau de mers!

Faptul ca faci stanga peste linia " dubla continua" e la fel de grav ca si stanga peste linia "simpla continua" ;)

corect! ai mare dreptate

am auzit pe multa lume cu linie dubla continue si nu voiau sa inteleaga ca ei au treba doar cu linia dinpre ei :download:

Link to comment
Share on other sites

usor-usor o sa se renunte/interzica virajul la stanga in intersectii(in special in oras) pentru a se fluidiza traficul...cine a circulat prin Turcia in special in orasele mari, mergi de inebunesti pana reusesti sa-ntorci daca ai gresit drumul

 

intradevar marcajele se monteaza de catre autoritatile publice locale cu acordul si la cererea institutiilor cu atributii in domeniul apararii, ordinii publice si sigurantei nationale(in cazul nostru, politiei rutiere)

 

 

Cine a fost sau este in italia,stie f bine ca este la fel,foarte rar se mai gaseste cate o mica intersectie in care poti sa faci la stanga; aici sensurile giratorii sunt la fel de multe ca si copacii de pe strazi.

App,nu se mai suspenda permisul daca incalci linia/liniile continua?

Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic ciudat, daca intorci pe linie continua primesti puncte si amenda.

Iar daca depasesti pe linie continua, se considera ca ai mers pe contrasens ( de ex ca si cum ai merge pe blvd pantelimon pe contrasens ) si se suspenda permisu 2 luni.

Edited by Lucenzo
Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic ciudat, daca intorci pe linie continua primesti puncte si amenda.

Iar daca depasesti pe linie continua, se considera ca ai mers pe contrasens ( de ex ca si cum ai merge pe blvd pantelimon pe contrasens ) si se suspenda permisu 2 luni.

30 zile pentru depasire pe linie continua si 60 de zile in caz de accident.

Link to comment
Share on other sites

Pai e mai mic pericolul , ca nu faci accident frontal :)

Cum ai stabilit ca nu faci frontal?

 

Deci daca accidentul e frontal e mai nasol, daca e lateral, e mai usor? Ce-i drept, la cel frontal se aduna vitezele dar la cel lateral, numai in masina lovita lateral sa nu fii. Asa ca, e "subtire", nu tine.

Ar fi trebuit sa fie aceeasi sanctiune.

 

Probabil putini stiu ca accidentele, nu au tipare. Doar testele de accident se fac dupa tipare ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.