Jump to content

mutare volan pe stanga


alex318

se merita?  

93 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salutare

 

Ce parere aveti despre achizitionarea unui bmw din Anglia si mutarea volanului de pe partea dreapta pe partea stanga si tot ce presupune aceasta schimbare?

Doresc sa stiu daca apar probleme dupa aceea, cat ar costa si daca se merita financiar in cazul unui bmw 318 ci an 2002. La prima vedere trebuie schimbata plansa de bord, caseta directie, coloana directie, sistemul de pedale. Masina care am gasit-o are urmatoarele optiuni: ABS, ASC, 4 geamuri electrice, climatronic, cruise control, oglinzi electrice rabatabile electric, proiectoare, senzori de parcare, computer de bord, inchidere centralizata, volan multifunctional, magazie cd-uri, cotiera, jante aliaj pe 17, interiorul este textil dar foarte ingrijit deci nu este cheala sa nu se merite efortul, cred eu.

 

Astept parerile voastre si cam cat m-ar costa piesele.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu se merita, aia nu o sa mai iasa masina pe bune, vei face nnn x m compromisuri : de ex si cutia e invers si scaunele sunt invers si stergatoarele, etc etc etc !!!

 

stiu decat ca este consola orientata invers nu cred ca este si cutia.

de ex normal bagi in viteaza 1 spre stanga si sus, ce la asta bagi a1a spre dreapta sus??

Edited by alex318
Link to comment
Share on other sites

Pozitiile schimbatorului sint la fel la ambele tipuri. Adica viteza intai este tot stanga sus, indiferent ca-i volan stanga sau dreapta.

 

banuiam eu... si inca ceva la mutarea volanului propriu zis, trebuie data gaura pentru coloana de directie sau exista? adica stiu ca normal exista o linie de productie care face toate caroseriile la fel apoi in functie de dotari necesitati se adauga ce mai trebuie sau poate ca a fost o linie de productie separata pentru cele cu volan pe dreapta?

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu cum e la e46 dar la un Sprinter caroseria vine pregatita cu gauri gata filetate pt. pedalier, coloana directie, etc. Le muti dintr-o parte in alta.

 

Am avut un e46 normal dar nu m-am uitat pentru ca nu m-am gandit ca voi incerca vreodat asa ceva. La Sprinter de care zici inseamna ca este aceasi linie de productie, sper sa fie si la e46 tot asa.

Link to comment
Share on other sites

inainte de a te apuca incearca sa faci lista componentelor de care ai nevoie

 

nu uita nici de instalatie electrica si de incuietoarea din usa

 

nu trebuie sa schimbi usile cel putin la e60 la care am facut eu operatia de mutare

 

trebuie sa tragi fire de la incuetoare la modulul de inchidere centralizata -> cand inchizi usa de la sofer cu cheia sa se inchida toate usile sau nu :) o inchizi numa de la telecomanda

 

trebuie sa faci modificare pt plasa de prezenta sau sa pui alte scaune

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

inainte de a te apuca incearca sa faci lista componentelor de care ai nevoie

 

nu uita nici de instalatie electrica si de incuietoarea din usa

 

nu trebuie sa schimbi usile cel putin la e60 la care am facut eu operatia de mutare

 

trebuie sa tragi fire de la incuetoare la modulul de inchidere centralizata -> cand inchizi usa de la sofer cu cheia sa se inchida toate usile sau nu :) o inchizi numa de la telecomanda

 

trebuie sa faci modificare pt plasa de prezenta sau sa pui alte scaune

 

de curiozitate la cat te-a dus aceasta operatiune pt e60? consideri ca s-a meritat? a fost mult de munca?

Link to comment
Share on other sites

am schimbat la un seria3 2001 diesel.e cam chinuiala daca vrei sa o faci tu.daca sunt baieti la vreu service atunci se poate dar iti trebuie o gramada de piese,inclusiv instalatia electrica .eu am avun unul cu volan pe stanga lovit se s-a meritat.si a iesit si masina.pana si frana de mana trebuie mutata.si nu are gauri prefacute la caseta de directie si pompa de frana.trebuie facute.si oglinzile sunt pe invers.ce sa-ti mai spun.e treaba.
Link to comment
Share on other sites

se merita daca cumperi masina la un pret bun, fac eu cu 1500 euro cu tot cu piese. 0748057950

 

 

pretul masini este 3300 euro, am trimis un email cu negociere de pret... poate o scot pe la vreo 2800, as vrea sa ma duca cat mai ieftin pentru ca masina asta o iau pentru cineva si vreau sa fie si buna/ bine facuta. In functie de ce raspuns primesc si eu, sa vad ce oferte mai primesc te contactez. Intre timp zimi si mie cat dureaza schimbarea.

Link to comment
Share on other sites

am schimbat la un seria3 2001 diesel.e cam chinuiala daca vrei sa o faci tu.daca sunt baieti la vreu service atunci se poate dar iti trebuie o gramada de piese,inclusiv instalatia electrica .eu am avun unul cu volan pe stanga lovit se s-a meritat.si a iesit si masina.pana si frana de mana trebuie mutata.si nu are gauri prefacute la caseta de directie si pompa de frana.trebuie facute.si oglinzile sunt pe invers.ce sa-ti mai spun.e treaba.

 

masina merge bine? nu trage intr-o parte? n-are absolut nici o trb?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.