Jump to content

probleme senzori turatie m6


puiu m6

Recommended Posts

Senzorul de turatie (de multe ori si de pozitie) este cel mai important senzor al unui motor si totodata una dintre cele 2 marimi de baza ale calcularii injectiei. Are rolul de a masura turatia arborelui si momentul cand cilindrul 1 este la punctul mort interior.
Link to comment
Share on other sites

pana nu demult credeam ca sa dus ambreiajul,dar dupa o diagnoza buna cred ca este acel senzor sau senzori ca am inteles ca sunt mai multi?simtomele masini sunt cam asa-cand accelerez mai brusc imi apare TRANSMISION FAULT si masina nu inainteaza precum se tureaza?
Link to comment
Share on other sites

nu te supara ca-ti spun, dar daca ai fost la diagnoza si ti-a zis de senzori, de ce nu-i schimbi ? mai bine ma dau eu cu parerea decat o aplicatie facuta sa faca diagnoza la motoare.. tinand cont ca ai M6... creca nu e asa mare efort financiar sa schimbi 2 senzori...

 

Din moment ce apar cu probleme la diagnoza, trebuie schimbati, chiar daca poate problema vine din alt loc... credca daca ai 10 probleme la masina si rezolvi 2 din ele... e mai bine, nu ? chiar daca nu-ti sunt rezolvate toate.... sau poate tu preferi sa rezolvi doar problema cu acceleratia...

 

Asta e ca si aia cand mergi la doctor, iti spune ca ai probleme cu rinichii.... si apoi vi acasa si intrebi pe forum, ca oare ce ar mai putea fi...

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

EU AM VRUT SA AUD PARERI DE LA ALTI,PT CA AM COMANDAT SENZORI INSA VROIAM SA FIU MAI SIGUR CA AIA AR FI PROBLEMA MASINI?NU E VORBA DE NIMIC FINANCIAR PT CA ERAM PROGRAMAT SA SCHIMB AMBREIAJUL CARE COSTA PUTIN PESTE 3000 EURO IAR UN SENZOR COSTA MULT MAI PUTIN.OK NU MAI PUN INTREBARI DACA VI SE PAR PROSTESTI
Link to comment
Share on other sites

Asta e ca si aia cand mergi la doctor, iti spune ca ai probleme cu rinichii.... si apoi vi acasa si intrebi pe forum, ca oare ce ar mai putea fi...

 

Ai sa razi ,. dar daca intrebi 3 doctori primesti 3 pareri diferite , asa ca nu vad asta un argument . Omul a pus o intrebare ,acum daca are M6 trebuia sa plateasca fara sa discute nimic ? Si in prisma verdictelor Ab care la multi a dus la schimbarea multor piese aiurea chiar e f legitima intrebarea. Cam asta e scopul forumului . INFo .

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

puiu m6: poti intreba cat vrei, numai ca mi s-a parut putin ciudat sa zic asa, ca ai fost la diagnoza, si apoi mai intrebi pe forum, teoretic la diagnoza primesti raspunsul.... iti dai seama ca noi n-avem de unde sa stim ce se intampla la masina ta... bucura-te ca la diagnoza ai primit raspuns, se putea mai rau, sa primesti raspuns, ca nu stiu care-i problema...

 

myxage :) daca ar fi intrebat, tot niste mecanici... treaca mearga, dar ne-a intrebat pe noi.. care n-avem treaba cu ale mecanicii..

 

Si cu doctorii... daca un doctor iti spune ca ai probleme cu rinichii... mergi la alt doctor si intrebi ce mai poate fi, nu intri pe bmwclub.ro.. si intrebi lumea ... ce mai poate fi :lol:... in mare cam asta a fost ideea mea...

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

myxage :) daca ar fi intrebat, tot niste mecanici... treaca mearga, dar ne-a intrebat pe noi.. care n-avem treaba cu ale mecanicii..

 

 

:lol: mare jignire man ..Sunt printre noi muuuuuuuuuuulti mecanici . Poate omul cauta experiente similare , desi nu sunt prea multe M6 pe aici

Link to comment
Share on other sites

si daca am fi mai multi cu m6 pe aici tot nu te-am putea ajuta mai bine ca un tester dedicat sa faca asa ceva pt ca a avea o masina nu inseamna a te pricepe la partile mecanice sau electronice ale ei neaparat.eu zic sa apelezi la un tester dedicat bmw si cu un mecanic bun. e mai probabil sa iti rezolvi problema asa.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Chestia cu scoala a fost aruncata aiurea, scrisul cu majuscule e evident ca l-au vazut si moderatorii iar avertisment ar trebui sa primesti si daca sari de fund in sus tu simplu membru si dojenesti din simt civic! Chestia asta duce la offtopic si la certuri aiurea! Daca it spune un moderator e una,daca iti spune Horus o iei ca afront!

Lupta de clasa isi face simtita prezenta si pe forum.Daca tipu asta are M6 sa nu credeti ca el e scutit de problemele cu service-ul.Si el e mintit ,fraierit ca majoritatea clientilor dimpotriva cu si mai multa indarjire(ca si a userului Horus) tocmai pentru ca sistemul `` are M6 da-l dracu sa plateasca`` se aplica in general!

Bmw-ul e o masina premium si din respect pentru brand ar trebuii sa ne bucuram de prezenta unor asemenea exemplare pe forum si nu sa analizam cine o detine!

Nu imi cer scuze de offtopic pentru ca foarte putine posturi au fost despre problema ridicata (intr-un stil original ce-i drept) de initiator.

Interesant mai este si faptul ca userul Horus daca participa la intalniri sunt slabe sanse sa se uite in ochii altui coleg forumist si sa-i zica: n-ai prea dat pe la scoala.....zici ca ai m6?

Super tare !!

 

 

Chestia cu scoala a fost aruncata aiurea, scrisul cu majuscule e evident ca l-au vazut si moderatorii iar avertisment ar trebui sa primesti si daca sari de fund in sus tu simplu membru si dojenesti din simt civic! Chestia asta duce la offtopic si la certuri aiurea! Daca it spune un moderator e una,daca iti spune Horus o iei ca afront!

Lupta de clasa isi face simtita prezenta si pe forum.Daca tipu asta are M6 sa nu credeti ca el e scutit de problemele cu service-ul.Si el e mintit ,fraierit ca majoritatea clientilor dimpotriva cu si mai multa indarjire(ca si a userului Horus) tocmai pentru ca sistemul `` are M6 da-l dracu sa plateasca`` se aplica in general!

Bmw-ul e o masina premium si din respect pentru brand ar trebuii sa ne bucuram de prezenta unor asemenea exemplare pe forum si nu sa analizam cine o detine!

Nu imi cer scuze de offtopic pentru ca foarte putine posturi au fost despre problema ridicata (intr-un stil original ce-i drept) de initiator.

Interesant mai este si faptul ca userul Horus daca participa la intalniri sunt slabe sanse sa se uite in ochii altui coleg forumist si sa-i zica: n-ai prea dat pe la scoala.....zici ca ai m6?

Super tare !!

 

 

Nu gasesc topicul dar exact aceeasi faza a patit-o si tipu ala care are vre-o 5 bmw-uri si care le-a prezentat la promotor! Cand a postat la rubrica Masina mea sa trezit facut mincinos si intrebat cu ce se ocupa!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.