Jump to content

pompa servo stricata ?


Recommended Posts

salut. am fost cu masina in service pt ca nu mai aveam servodirectie. mi s-a spus ca e o supapa blocata piesa 4 (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=EU51&mospid=47629&btnr=32_1026&hg=32&fg=20). a incercat baiatu de acolo sa o desfunde dar dupa ce a pus-o inapoi tot la fel servo era mort.acum o sa comand o supapa de la bavaria (care cica dureaza 7 zile sa vina) si sa incerc cu supapa noua.

altii pe care i-am intrebat mi-au zis ca sigur este pompa moarta.....dar baietii de la service au spus ca pompa e buna ca nu face absolut nici un zgomot, ei au zis ca atunci cand e pompa stricata face un zgomot si-ti dai seama.

rog pe cei care au mai avut o problema asemanatoare sa-mi zica cum au rezolvat

multumesc si bafta.

Link to comment
Share on other sites

Cand pompa servo e dusa poate mai intai sa faca zgomot de genul unui huruit, poate sa inceapa sa trosneasca cand virezi si in final se rupe axul din pompa atunci nu mai are nici un fel de zgomot si virezi mai greu ca la Dacie.

 

inca nu a sosit piesa aia cu supapa ca sa vad daca aia era problema sau pompa...ai idee daca pompele servo se pot repara sau se inlocuiesc direct ???

Link to comment
Share on other sites

Pretul e foate bun. Intrebarea e daca si pompa e buna. o modalitate e sa o pui pe masina si sa o asculti la mers in gol si in timp ce virezi fara sa accelerezi. Daca ti se permite sa o dezmembrezi poti vedea cu ochiul liber daca prezinta uzura sau nu ( corpul pompei are un fund ca o "oglinda" care trebuie sa fie intact fara nici un fel de zgarieturi pe el, plus o piesa sub forma de oval in interiorul careia pe un cilindru sunt niste lamele detasabile si la fel aici trebuie sa nu prezinte urme de zgarieturi. Concluzie: daca omu e sincer si iti spune cati km avea masina pe care a fost pusa pompa si anume maxim 100.000km merge sa cumperi daca nu eu iti zic sa nu cumperi pentru ca mie cand mi-a picat pompa la 230.000km, din senin, am luat una SH adusa din Germania si a mers perfect o luna si a picat, apoi am luat un noua care merge fara probleme de cateva luni bune si destui km.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
in primul rand salut la toata lumea!!! o problema cu servo as avea si eu si anume: in doua zile am pierdut sevo-ul treptat adica in prima zi m-i sa parut ca in viraj parca e mai greu un pic. a doua zi de dimineata deja era dacie.....nici un zgomot nimic, treaba este ca nu viram tot timpul greu ci in trepte!!! sa fie si la mine pompa sau a mai avut cineva problema asemanator, adica deodata asa in 2 zile fara nici un zgomot nimic! masina in cauza 318d 2002 FL
Link to comment
Share on other sites

in primul rand salut la toata lumea!!! o problema cu servo as avea si eu si anume: in doua zile am pierdut sevo-ul treptat adica in prima zi m-i sa parut ca in viraj parca e mai greu un pic. a doua zi de dimineata deja era dacie.....nici un zgomot nimic, treaba este ca nu viram tot timpul greu ci in trepte!!! sa fie si la mine pompa sau a mai avut cineva problema asemanator, adica deodata asa in 2 zile fara nici un zgomot nimic! masina in cauza 318d 2002 FL

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.