Jump to content

Instalare OBC


IronM

Recommended Posts

Cred ca e destul de scumpa la Bavaria.Nici nu mai incerc sa sun :blink:

Vorba lui chas3:mai bine caut pe la dezmembrari

10996[/snapback]

 

io m-am interesat acu 2-3luni si mi-au zis ca pt varianta mea costa 138E fara tva!

Dar merita! Dupa ce imi pun computer de bord(~200E fara tva) vreau si cotiera!

Link to comment
Share on other sites

Zi-ne si noua ce computer de bord iti pui tu de 200 de euro si ce face. Ceva aftermarket sau OEM? Sa dai 200 de euro pe in computer de bord mi se pare nebunie curata. Eu am dat 100$ pe OBC-II complet cu toate subansamblele luat din San Jose, California. :blink:

Eu zic sa te gandesti si sa cauti bine inainte sa dai niste bani (multi).

Link to comment
Share on other sites

PRETURILE SUNT DE LA AUTOMOBILE BAVARIA!!!Mari mici astea sunt!

OBC de unde din alta parte sa-mi iau??? Tre sa vina si cu ceva senzori,nu? Iar montarea tre s-o fac tot la Bavaria!

11328[/snapback]

:blink:

OBC la Bavaria costa 5,7 mil cu tot cu T.V.A si manopera...m-am interesat si eu :)

Link to comment
Share on other sites

...trebuie sa fie OBC pentru E30, nu de E46.

Ironm>macar intereseaza-te si tu ce implica montarea unui OBC-II inainte sa fugi repede la bavaria sa dai sute de euro pentru niste nimicuri. Eu mi l-am pus pe al meu in fix 5 minute. :)

11350[/snapback]

eu cand am fost la service filaret i-am intrebat de OBC...si mi-au zis ca tre sa-mi schimb tot bordul :blink:

Link to comment
Share on other sites

...trebuie sa fie OBC pentru E30, nu de E46.

Ironm>macar intereseaza-te si tu ce implica montarea unui OBC-II inainte sa fugi repede la bavaria sa dai sute de euro pentru niste nimicuri. Eu mi l-am pus pe al meu in fix 5 minute. :blink:

11350[/snapback]

 

stai ca nu am inteles ceva:

de ce trebuie sa fie obc pt E30 si nu de E46???

Si ce implica montarea???(in cazul in care nu-l iau de la bavaria)Oricum, maneta de la semnalizator trebuie inlocuita,nu? Si nu cred ca se face asa usor.

In cazu in care nu il iau de la bavaria...de unde sa-l iau?

Link to comment
Share on other sites

Mda. S-o luam de la capat.

NU poti sa pui OBC de E36 pe E30 nici de E46 pe E36, nici de E30 pe E36, etc., etc., etc. pentru pur si simplu nu merg! Display-ul nu are aceeasi forma, nu ai aceleasi mufe...e mult de explicat dar ce trebuie sa retii este ca poti sa pui pe E30 DOAR OBC de E30.

Vezi poza ca sa-ti dai seama cum arata ceea ce trebuie sa-ti pui pe masina.

Maneta de la semnalizator poti s-o lasi pe cea normala. El functioneaza normal si fara ea. Din ea doar faci scroll intre datele care ti le arata el pe display si care pot fi accesate apasand direct pe butoanele lui.

In cazul in care nu-l iei de la bavaria ti-l iei ca noi toti din dezmembrari...cu toate ca in RO nu am vazut personal decat doua E30-uri care sa aiba OBC-II.

Sanse mai mari ai sa gasesti in Germania sau iti incerci norocul pe Ebay.de

Link to comment
Share on other sites

Daca ii trebuie la cineva o maneta de semnalizare cu bord computer,sa imi zica,mi-a ramas una de la un E34.Gratis am luat-o,gratis o dau.Am instalat doar OBC-ul iar cand am vazut ce de fire trebuie puse,m-am lasat pagubas.La E34 potriveste direct,scoti ceasul (merge numai daca ceasul e digital),tai un pic spatele compartimentului,pentru ca OBC-ul e mai lung,si intra perfect.Indicatiile sunt exact ca cele de la unul original.Chiar ma gandeam ca poate nu merge,dar probabil ca treaba e prewired.Chiar imi apareau si pe OBD informatiile,da nu puteam sa le schimb ca nu aveam maneta pusa.
Link to comment
Share on other sites

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, stai mai omule ca eu acum am vazut ca tu ai 320d E46 din 2001...de ce n-ai zis si tu de la inceput ce masina ai, eu m-am prins abia acum cand am citit semnatura. In cazul tau du-te la bavaria, alta varianta n-ai.  :blink:

11372[/snapback]

 

chiar ma miram ce ai de turui incontinuu cu E30:))

ma bucur ca ai citit. se pare ca tre sa fac semnatura mai mare!

 

 

ironm eu zic mai bine sa te duci la Bavaria si sa o monteze ei :)

Pretul nu mi se pare deloc mare

11485[/snapback]

 

Asa ziceam si io!Tu ai? Sau cei care au si stiu cum e si fara...sau invers,cei care n-au dar stiu cum e cu...poate imi spun daca merita!!!

Link to comment
Share on other sites

Asa ziceam si io!Tu ai? Sau cei care au si stiu cum e si fara...sau invers,cei care n-au dar stiu cum e cu...poate imi spun daca merita!!!

11626[/snapback]

eu nu am dar o sa-mi pun si eu.ti-am mai zis:pretul nu mi se pare mare si e montat si la Bavaria..deci merita :blink:

Link to comment
Share on other sites

At ia-ti doar un final, d-ala de gasesti in targ(nu neaparat din targ),nu schimba taota toba! sau la ala te refereai? oricum,si alea sint scumpe...am vazut la c&c la 1,5mil...dar poate alea nu erau doar de design!?!?! Ai diesel sau benzina?
Link to comment
Share on other sites

At ia-ti doar un final, d-ala de gasesti in targ(nu neaparat din targ),nu schimba taota toba! sau la ala te refereai? oricum,si alea sint scumpe...am vazut la c&c la 1,5mil...dar poate alea nu erau doar de design!?!?! Ai diesel sau benzina?

11644[/snapback]

benzina :blink: am vazut la borla unele dragutze(vreau una ovala)

Link to comment
Share on other sites

Asa ziceam si io!Tu ai? Sau cei care au si stiu cum e si fara...sau invers,cei care n-au dar stiu cum e cu...poate imi spun daca merita!!!

11626[/snapback]

 

Sper sa fi inteles bine ultima fraza, ca e cam complicata :blink:

De exemplu pe E46 acum nu am. Singura chestie la care ma mai uitam din cand in cand, era temperatura exterioara. In rest nu duc lipsa afisajului. Plus ca fara consum afisat, conduci mai relaxat :)

 

Apropo, toate valorile afisate plus alta maruntisuri le poti accesa si din test mode.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.