Jump to content

Cablu AUX-IN pentru e46


Catalin

Recommended Posts

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu am navi mare cu buton MODE si am reusit. Exista si un DIY pe tema asta.. am descris acolo :

"salut.... eu am reusit astazi.. dupa multe incercari ... masina mea.. un e46 din 2003 cu navigatie mare, modul radio mb54 in portbagaj. Problema mare este ca in spatele monitorului aveam caseta.. nu cd

Prima data am incercat sa conectez cablul aux direct in modulul radio, dar fara rezultat. Apoi am aflat de existenta unui cablu aux in spatele ecranului navigatiei...

Am dat navigatia jos si am gasit acest cablu - cablul avea 3 fire si o mufa de 3 pini la capat ( cand cautati cablul aveti grija ca s-ar putea sa fie izolat alaturi de celalte cabluri si sa nu-l vedeti ). Nu am taiat mufa, am cositorit firele inainte de mufa.. am apasat butonul MODE pana mi-a aparut aux pe ecran. La acel cablu... masa este in centru.

 

ps: unele persoane recomanda atasarea unei rezistente pe cablul aux.... in cazul meu .. am renuntat la aceasta pentru ca se auzea mai prost

 

un link care mi-a fost de mare folos -- http://www.xoutpost.com/electronics/naviga...references.html "

Link to comment
Share on other sites

Da, insa nu toate masinile sunt echipate standard cu cablul de aux-in...

Ma gandeam ca cineva care a facut acest cablu sa stabileasca un pret pentru piese + manopera si sa "produca" cateva.

 

Ce aveti mah cu produsul de piese.

Trebuie doar un cooler de calculator, desfaci mufa scoti pinii si ii legi la mufa BM54. ( schema originala e cu niste rezistente si condensatori). Eu am mers 2 ani cu firele legate direct fara componente pasive si a mers fara probleme.

Parca in momentul in care sesizeasa semnal apare intrarea de aux in meniu.

 

Sunt 2 tipuri de BM54 parca, asa ca schemele cu pinii sunt diferite

 

Asta e model nou parca

http://homepage.ntlworld.com/richard.parkinson7/BMW/New%20Gen%2040%20Pin%20Radio%20pinout.jpg

Intrarea de aux la ultima mufa 3,4 si 10 masa . Pinii pentru mufa ii luati de la conectori pentru PC-uri ( cooler, alimentare FDD parca).

Proba se face usor cu un telefon mobil , mufa de casti (jack) si firul taiat si conectat la intrarile alea de mai sus.

Aici nu mai imi aduc aminte bine daca trebuie comutat pe aux din meniu sau intra sunetul automat.

Daca se aude atunci merge si ati rezolvat problema.

Similar se poate face si pe intrarea de tape, dar trebuie o caseta inauntru pentru activarea intrarii.

Sau direct in casetofon pe intrarea de la preamplificator /amplificator (aici trebuie electronist)

 

Atentie la intrarea de aux-in cat de bine e ecranata sursa si de unde luati curent si remote. Faptul ca se renunta la componentele de filtraj o face sensibila si s-ar putea sa aveti nevoie de filtre pe alimentare. ( sariti pasul asta daca sursa e telefon / mp3 player cu baterie proprie)

 

L.E. Pe intrarea de tape se poate lega o sursa la fel ca la aux-in. E util in cazul BM24 (tipul vechi de radio) care nu are aux-in parca.

Promit ca le pun pe toate frumos intr-un articol in weekend, ( inclusiv TV-in si camera rear la e39 si e46 cu navi)

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,

 

Eu am 318d cu business cd si nu mai merge cd-ul. Merge un minut-doua, apoi melodia incepe sa sacadez la final oprinduse de tot s dand scurt in boxe (sunetul). Radio si celalalte functii merg numai pe cd nu mai merge nimic o perioada. Am scos cd-playerul afara dupa ce am urmarit topicul dar ma uita "ca curca-n lemne", fire taiate (presupun ca de la car kit), naiba stie ce e pe acolo. Am atasat poze sa ma lamuriti daca aveti cunostinte.

Link to comment
Share on other sites

E din CD-Player propriu zis. Ori nu mai citeste lentila, mecanismul terminat, ori intra vreo protectie pe amplificator, se incalzeste ceva pe acolo. Daca merge 1-2 minute nu e din fire sigur. Improvizatiile alea probabil activeaza semnalul de mute la car kit , aux -in si ceva alimentare din ce vad in poze.
Link to comment
Share on other sites

Domnul DSF pana la urma pot sa fac AUX IN la el? :rolleyes:

 

Mai bine atasez un mp3 player/ipod bla bla bla decat sa mai repar cd-playerul.

 

Teoretic da, practic daca e dus circuitul de amplificare sau face figuri , o sa ti le faca si pe auxiliar. Daca e doar mecanismul cd-ului atunci nu are treaba ca nu o sa-l mai folosesti, desi nu te costa o avere sa-l repari si s-ar putea sa se auda mai bine ca un aux-in, lasand la o parte estetica lucrurilor.

Stiu BM54 si BM24 de pe e39 nu sunt asa familiarizat cu instalatia electrica la e46

Link to comment
Share on other sites

Domnule DSF, nu putem sa te cinstim si noi si sa ne faci calup niste cabluri, sa ne vedem, le montam (invatand unul de la celalt) si ... te cinstim din nou? :)

Pari priceput in aceasta speta...

 

 

V-as ajuta cu placere pe gratis dar din pacate ne despart vreo 2500 km si expira berea pana ajunge aici :ike:

Nu e mare filozofie poti sa le faci singur si daca ai 2 maini stangi. O sa incerc sa fac un tutorial in weekend desi nu mai am e39 cu BM54 si nici nu am la dispozitie vreun e46.

Pur si simplu "jumulesti" ( adica scoti conectorii metalici cu firele atasate din plasticul mufei) firele dintr-o mufa de cooler /FDD si le infigi in mufa de la radio ( sunt sloturi goale) corespunzator schemei alea de mai sus. Intra perfect , fac click si arata 100% oem. Si asta a fost tot. Prelungesti cu un cablu jack / banane ce vrei tu pana la sursa si ai aux-in.

Fa-mi o poza la mufa ta si iti arat unde sa bagi firele jumulite .

Link to comment
Share on other sites

O sa fac poza cu mufa.

Pe mine ma intereseaza mai mult daca il pot lega pe intrarea de casetofon (asta am in spatele ecranului in interior).

Am in portbagaj CD-changer si as vrea, daca se poate, sa fie functional si dupa.

 

E mai complicat asa sau e aceeasi situatie, doar alta mufa?

 

Si scuze, nu am si verificat locatia ;)

Link to comment
Share on other sites

Pai intrarea aux-in e in BM54 ( modul de radio) . Pe mufa mama de pe radio ai niste pini liberi. In partea cealalta a cablului care intra in displayul din bord n-ai cum sa te conectezi la aux-in pentru ca teoretic alea 3 fire nu vin din modulul de radio si nu exista pe cablaj ( depinde daca masina are navi mic/ mare, etc). Dar nu e mare smecherie sa-ti iei un cablu prelungitor jack stereo si sa-l tragi prin cheder pana in fata. Ti-am zis ca nu sunt familiarizat cu instalatia electrica de la e46, dar modulul radio e acelasi ca pe e39 , X5 etc.

Daca vrei sa tragi din spatele casetofonului poti folosi intrarea de tape din radio, dar asta presupune sa ai o caseta in permanenta in casetofon ca sa activezi intrarea. Asta presupune ca o sa se si invarta in casetofon si o sa faca ceva zgomot, asta daca nu apelezi la alte "inginerii".

 

CD-Chargerul merge ca AUX-in nu il afecteaza cu nimic. Intrarea audio o selectezi din bord de pe display cu Mode. Aux-In nu e improvizatie, e optiune prevazuta in constructia modulului radio dar care nu are 3 fire trase ca sa poti conecta sursa audio.

Link to comment
Share on other sites

Eu am e46 320d 2005 cu monitor 16:9, si intradevar am gasit in spatele monitorului (nu trebuie dat monitorul jos, doar grila de aer) legat de cablajul ce alimenteaza monitorul urmatoarea mufa : post-10132-0-92084900-1302015278_thumb.jpg pe care am taiat-o, am cumparat acest cablu: post-10132-0-36663500-1302015303_thumb.jpg l-am taiat in 2, am dezizolat, am lipit firele intre ele, si acum am 2 aux unul in torpedoul mare din dreapta celalalt in cel mic din stanga. Toata operatiunea 20 min iar sg. modificare a fost o gaura in spatele torpedoului mic din stanga cat sa intre cablul. Important sa gasiti aceasta mufa, daca nu e se poate face dar cred ca e mai complicat.Succes!
Link to comment
Share on other sites

Am gasit aici un DIY interesant:

 

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=422239&highlight=audio

 

cu ce e aici si ce-a mai zis si DSF am sa ma apuc zilele astea sa imi fac singur.

 

In mai toate DIY-urile pe care le-am vazut, multi au ales sa scoata o mufa Jack mama in consola cu butonu de ASC/DSC (vezi aici). Personal nu-mi place sa stea asa acolo insa mi se pare mai buna ideea cu mufa asta care nu ma limiteaza cum ar face-o lungimea cablului audio daca-l leg direct (chiar daca as lasa cablul mai lung tot n-ar fi ok pt ca o sa ma incurc de el, oriunde ar fi).

Asa ca solutia cea mai buna, cred ca este asa: tras cablu de la CD la cotiera si data o gaura in compartimentul de sub ea (cel mic) si montat in el mufa jack mama. Apoi cu un cablu Jack tata-tata de 30cm se rezolva si restul. In felul asta nu se vede mufa playerul auxiliar poate fi folosit de oricine din masina, chiar si de cei din spate.

Parerea mea... Va anunt cand il termin.

Link to comment
Share on other sites

Am facut pana acum asa:

versiunea 1: cablul simplu, si nu a mers.

versiunea 2: cablul simplu cu rezistena, si nu a mers.

 

Precizez ca am navigatie mica monocrom din 11/2004.

 

...deci mai ramane schema originala cu tot cu condensatori sa vedem daca merge.

Link to comment
Share on other sites

Am butonul mode la cd business am folosit tutorialul de pe e46fanatics si nu merge. Am bagat pinii la 8 si 9 + masa la 4. (am respectat si culorile am facut exact ca el. Nu merge... Apasa mode, ba ma muta pe cd ori pe fm. La cablu am atasat telefonul ca nu am ipod sau mp3 player.
Link to comment
Share on other sites

Ce cod are cd-playerul? Si am aceeasi problema, acum am venit din garaj sa ma documentez.

Eu am Philips(?), Part Number 6512 6932430-01 11.2003

 

Uite aici gasesti o lista cu unitatile: link si aici gasesti o parte din ele si ce posibilitati au fiecare: link.

Problema e ca pe al meu nu l-am gasit in linkul 2 si nu stiu daca am gresit eu cablul (am facut unul simplu, fara C si R) sau nu stie el AUX...

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

Update: am reusit sa imi fac sa mearga AUX.

 

Cu conexiuni directe n-a mers asa ca am preluat schema din Instructiunile de Retrofit, cea cu 2 condensatori de 0,22uF si o rezistenta de 300KOhm.

Acum ramane sa ma hotarasc unde sa pun mufa mama.

 

Deci, pentru cei care vor sa si-l faca (recunosc, nu eu am facut lipiturile:P) nu e mare lucru, important e sa le legati conform schemei. Iar ca si cablu, e foarte indicat sa folositi cablu de calculator, pentru ca vine cu mufe direct pe el. Puteti folosi ori setul de cabluri de la butonul de Power/Reset si leduri de pe fata carcasei (mufele care vin pe placa de baza le veti baga in pinii 4,8 si 9). Daca le folositi pe astea, gasiti deja cabluri cu mufa de 1 si 2 conectori.

Care nu aveti o carcasa veche, sigur sigur aveti o panglica IDE de rezerva (cea cu care se conecteaza hardul/cd-rom/floppy pe placa de baza) iar asta o folositi la fel. Un cap se va lipi pe jack la celalalt taiati mufa intr-una 2x2 si lasati doar 3 fire pe ea.

Care nu aveti nici cablu d-asta, mai e o solutie:) Cablul audio care vine odata cu CD-ROMul si leaga CD-Rom-ul de placa de baza. De obicei asta este mufat la ambele capete cu o mufa de 4.

Bafta, si daca pot sa va ajut cu ceva sa spuneti...

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

Update: am reusit sa imi fac sa mearga AUX.

 

Cu conexiuni directe n-a mers asa ca am preluat schema din Instructiunile de Retrofit, cea cu 2 condensatori de 0,22uF si o rezistenta de 300KOhm.

Acum ramane sa ma hotarasc unde sa pun mufa mama.

 

Deci, pentru cei care vor sa si-l faca (recunosc, nu eu am facut lipiturile:P) nu e mare lucru, important e sa le legati conform schemei. Iar ca si cablu, e foarte indicat sa folositi cablu de calculator, pentru ca vine cu mufe direct pe el. Puteti folosi ori setul de cabluri de la butonul de Power/Reset si leduri de pe fata carcasei (mufele care vin pe placa de baza le veti baga in pinii 4,8 si 9). Daca le folositi pe astea, gasiti deja cabluri cu mufa de 1 si 2 conectori.

Care nu aveti o carcasa veche, sigur sigur aveti o panglica IDE de rezerva (cea cu care se conecteaza hardul/cd-rom/floppy pe placa de baza) iar asta o folositi la fel. Un cap se va lipi pe jack la celalalt taiati mufa intr-una 2x2 si lasati doar 3 fire pe ea.

Care nu aveti nici cablu d-asta, mai e o solutie:) Cablul audio care vine odata cu CD-ROMul si leaga CD-Rom-ul de placa de baza. De obicei asta este mufat la ambele capete cu o mufa de 4.

Bafta, si daca pot sa va ajut cu ceva sa spuneti...

 

 

Am incercat si eu diferite metode dar niciuna nu mi-a mers. Ai avea timp sa ne intalnim si sa-mi dai un pic de ajutor? :mellow:

Link to comment
Share on other sites

ironm, subscriu si eu, ne ajuti si pe noi sa facem cablul asta? nu sunt atehnic doar ca pur si simplu nu am pistol de lipit si nici nu ma pricep sa citesc scheme electrice :)

eu personal nu am nici fisa IDE, nici mufa, nici condensatori (le cumparasem si am avut o experienta nefericita cand faceam cablul si le-am aruncat:))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.