Jump to content

Cablu AUX-IN pentru e46


Catalin

Recommended Posts

...mi-e putin greu sa inteleg cum va puteti imagina (asta fara a va desconsidera..."convingerile"..) ca, cei de la Alpine, sau Blaupunkt.. sau mai stiu eu, nu au pus ei insisi acel cablu AUX(iliar), fie ea si intrare auxiliara, si sa va/ne lase pe voi/noi sa adaugam asa ceva?? Asta e o prima idee.

 

O alta idee ar fi, care reprezinta si solutia, ar fi/este ca un electronist sa gaseasca "intrarea" /input-ul in amplificatorul final al casetofonului (fie el si CD player), cel mai usor dupa o schema clasica sau pdf de pe internet al IC (circuit integrat) final din aparat.

Apoi se conecteaza L/R/Masa pe placa. Apoi se "arde" un cd audio FARA SUNET (CD-ul v-a fi pe Play dar far sunet) si asa semnalul v-a fi amplificat prin cablu din telefonul mobil prin cablu pe intrarea audio a finalului.

Astfel aveti control al tonului si volumului din unitatea masinii.

 

Nu e usor, dar nici foarte greu.

 

Exact asta am facut eu.

Problema e, ca sunetul aux se aude doar cand de pe CD nu vine sunet... dar e idee buna cu CD audio gol.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Exact asta am facut eu.

Problema e, ca sunetul aux se aude doar cand de pe CD nu vine sunet... dar e idee buna cu CD audio gol.

Scoate de pe net un soft care inregistreaza in calculator din sursa exterioara (sau altfel spus prin Aux. pt calculator de birou.. laptopurile nu mai au intrare Aux. dar nu conteaza.. sper sa o poata face, daca nu roaga pe cineva sa te rezolve...)

Pune–l sa inregistreze vreo ora de "liniste" in formatul care CD playerul masinii I'll stie.

Arde un CD cu Nero sau alt soft de scriere si asa ai un CD fara muzica.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare, poate a mai fost adresata intrebarea asta, am cautat rsp, nu am gasit si poate cineva a gasit o solutie, pentru navigatia mica, masina e 2005, se poate pune cablu auxiliar? are functia mode.

multumesc pentru eventualele raspunsuri si scz daca a mai fost adus in discutie acest aspect.

Link to comment
Share on other sites

Dar un cablu aux pentru o navigatie color cu modul sunet bm54 aveti idee unde trebuie sa il leg la modulul de sunet? Navigatia e pusa de mine anul trecut, deci n am in bord dupa ecran acea mufa pt aux. Merci

Daca modulul Radio BM54 din portbagaj este fabricat dupa 09/2002, se poate monta cablu aux insa va trebui tras pana in fata. (cotiera, torpedou) Montajul se va face pe pinii 3,4 si 10 din blocul C

 

http://www.e46fanatics.de/attachments/car-hifi-multimedia/2672d1250505717-stereo-beim-videomodul-moeglich-bm54-pinout-b.jpg

 

Salutare, poate a mai fost adresata intrebarea asta, am cautat rsp, nu am gasit si poate cineva a gasit o solutie, pentru navigatia mica, masina e 2005, se poate pune cablu auxiliar? are functia mode.

multumesc pentru eventualele raspunsuri si scz daca a mai fost adus in discutie acest aspect.

Din pacate nu se poate monta cablu AUX pe acest model de unitate.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.