Jump to content

V-ati colanta masina?


Laur R.

  

270 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Principalul avantaj este pretul. O vopsire completa costa cel putin 5000 ron, o colantare maxim 1000. Si esti sgur ca "nu curge" :)

Mai adauga si protectia oferita, si reversabilitatea... eu zic ca merita.

 

Chiar sunt in faza in care trebuie sa fac ceva cu masina, ca e din 99, vopseaua isi arata varsta, traficul romanesc mi-a lasat cicatrice, etc.

Si prima mea optiune este colantarea.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut masina care a fost colantata si apoi propietarul a vrut sa dea jos autocolantul si sa lasat pagubas , erau locuri unde se lua autocolantul cu tot cu lac ! Si operatiunea a afacuto la un atelier specializat , nu in fata blocului ! Deci este cu dus intors treaba cu colantarea ! Sa nu mai zic ca nu mai vinzi in veci o masina colantata ! Eu nu as lua o masina colantata nici daca ar fi din 2012 si cu - 30 km la bord ! Nu sti ce se afla sub autocolant ! Mai ales ca garantia ar fi cam de 5 ani !
Link to comment
Share on other sites

Cum sa fie urata? Visiniul si albastrul sunt culorile mele preferate pentru o masina.... :twitch:

On topic: Si pe mine ma tenta o colantare dar am avut un prieten care la decolantare lua si bucati de vopsea odata cu colantul. Nu stiu insa daca a incalzint colantul sau a tras de el direct. Masina in cauza era o Skoda Octavia.

Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

Am vazut masina care a fost colantata si apoi propietarul a vrut sa dea jos autocolantul si sa lasat pagubas , erau locuri unde se lua autocolantul cu tot cu lac ! Si operatiunea a afacuto la un atelier specializat , nu in fata blocului ! Deci este cu dus intors treaba cu colantarea ! Sa nu mai zic ca nu mai vinzi in veci o masina colantata ! Eu nu as lua o masina colantata nici daca ar fi din 2012 si cu - 30 km la bord ! Nu sti ce se afla sub autocolant ! Mai ales ca garantia ar fi cam de 5 ani !

 

 

este normal sa se intample asa daca s'a folosit un autocolant care nu este pt exterior, chiar daca a fost pus de o " firma specializata" ... in general dupa ce colantezi o masina si dai jos colantul ar fii buna o mica polisare , dar daca colantul a fost de calitate buna nu necesita cel mai probabil trebuind o mai buna degresare ...

 

repet eu pana acum nu am auzit de un colant care sa se ia cu tot cu vopsea ...ori sub colant era o vopsea de statea sa cada ori acel colant nu era exterior si chiar si asa nu cred ca s'ar intampla asa ...dar cine stie ... in concluzie cu un colant bun ( dar neaparat pt exterior ) poti sa'ti faci masina si singur daca ai putina pricepere nu ti trebuieste un salon specializat si dupa ce o sa dai colantul jos o sa fie la fel ca inainte ....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Totusi sfatul meu esta sa va feriti de colantare mai ales daca aveti o vopsea pe masina care necesita doar o polischare ! Parerea mea este ca va asumati un risc !

 

in principiu e vb de cei care vor sa schimbe culoarea . Nu colantare ca sa maschezi zgarieturi etc

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca autocolantul trebuie dat jos tot ''la cald'', pentru a nu ramane urme urate.

 

In alta ordine de idei, e adevarat ca in cele mai multe cazuri autocolantul este mai stralucitor/lucios, decat vopseaua?

Edited by Laur R.
Link to comment
Share on other sites

NU, nu as colanta-o nici platit si nici batut.

 

1. Datorita diferenteleor de temperatura in timp colantul o sa faca bule.

 

2. Ai garantie cum zic ei, te duci, incalzesc colantul, il inteapa si-l lipesc la loc, de aici, prin micile gaurele intra apa, praf etc deci ataca vopseaua

 

3. Daca vrei sa-l dai jos, la cald, la rece, cum vrei tu, cu siguranta o sa se ia cu tot cu lac pe anumite portiuni.

 

Daca esti taximetrist si nu te intereaza masina atunci se merita, in rest nu.

Link to comment
Share on other sites

NU, nu as colanta-o nici platit si nici batut.

 

1. Datorita diferenteleor de temperatura in timp colantul o sa faca bule.

 

2. Ai garantie cum zic ei, te duci, incalzesc colantul, il inteapa si-l lipesc la loc, de aici, prin micile gaurele intra apa, praf etc deci ataca vopseaua

 

3. Daca vrei sa-l dai jos, la cald, la rece, cum vrei tu, cu siguranta o sa se ia cu tot cu lac pe anumite portiuni.

 

Daca esti taximetrist si nu te intereaza masina atunci se merita, in rest nu.

+1

Link to comment
Share on other sites

de ex eu mi-as colanta masina pe capota ... acum nu ca deja s-a zgariat de la pietricele si nisip etc ....

as fi ales tot un colant negru , negru mat sau chiar transparent.

 

am vazut masini colate pe capota ... cu folie transparenta pentru protectie , apoi data jos si masina era impecabila.

Link to comment
Share on other sites

Cei care zic nu sa zica si de ce, cum s-au interesat despre procedeu, argumente, etc! Multi habar nu au despre colantare, cum se face, procedee, etc dar arunca si eu cu muc** in fasole, gen: "raspuns nu"!

 

votat da, pentru ca:

-Exista cateva firme specializate in bucuresti care ofera garantie; in plus, folosesc procedee speciale atat la aplicare cat si la decolantare astfel incat vopseaua nu are de suferit!

In plus, cunosc atat oameni care au masina colantata cat si oameni care au colantat-o in mod reprtat dorind sa-si schimb culoarea o data pe an si sunt toti super multumiti!

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca nu vreau! te multumeste raspunsul asta? :bashwall:

 

parca lipseste putina aroganta si sictir in raspunsul tau ..... sau relevanta? hmmm poate scopul topicului era ca lumea sa citeasca despre procedura , argumente , detalii tehnice si nu despre cine vrea o cine ba colant pe masina

Link to comment
Share on other sites

AR99RMS Eu zic sa o iei mai usor si sa te calmezi , chiar daca nu mi-am colantat masina am prieteni si vecini care au facuto si nu vorbesc in necunostinta de cauza ! Am vazut si masini care au fost decolantate care intradevar nu au avut probleme dar au stat un an sau doi cu autocolant pe ele ! Dar cred ca ar trebuii sa mai citesti o dat postul lui BRANDEX ca sa nu ma mai repet eu ! Edited by cristiansan7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.