Jump to content

Intrebare - consum ulei e46


Robert Wiz

Recommended Posts

O intrebare, de curiozitate.

 

Cam cat ulei consuma un E46 diesel facelift, intre schimburi de ulei? Pun intrebarea asta deoarece mie, dupa ce am facut schimbul acum 5000 km mi-a papat cam 300ml ulei pana in acest moment (filtre man, ulei original bmw 10w-30 longlife). Merg moderat cu masina... semi sportiv.

 

De asemenea scoate fum negru (arata ca si combustibil nears) in sarcina kick-down dar nu tot timpul si cand stau pe loc, si o turez pana la 4000 ture ff slab se vede un pic de fum negru.

 

Tin sa precizez ca nu am schimbat inca filtrul epurator si nici n-am curatat EGR-ul.

 

Masina merge ok si nu si-a schimbat mersul.

Link to comment
Share on other sites

La mine cand bagam ulei castrol 5w-40 imi manca cam 1 l la 10000km, la mers destul de sportiv. de cand am bagat ulei bmw tot 5w 40 inca nu mi-a mancat nimic aproape si am deja 12000. fum negru imi da si mie la kick-down. dar nu am gasit inca unde sa-mi curat egr-ulin Oradea.
Link to comment
Share on other sites

Pai cam atat consuma daca bagi 10w30 !

Mie la acelasi motor ca si al tau consuma cam 1L la 15.000km de Castrol 5w40.

 

Fum scoate deoarece mergi in majoritatea timpului subturat, rar avand ocazia sa o ''calci'' :)

Si fiind diesel LOGIC ca o sa scoata fum !!! Daca e inchis la culoare e OK :lol:

 

Filtrul epurator poti sa il schimbi cu un decantor in 30' !!!

Link to comment
Share on other sites

Pai cam atat consuma daca bagi 10w30 !

Mie la acelasi motor ca si al tau consuma cam 1L la 15.000km de Castrol 5w40.

 

Fum scoate deoarece mergi in majoritatea timpului subturat, rar avand ocazia sa o ''calci'' :)

Si fiind diesel LOGIC ca o sa scoata fum !!! Daca e inchis la culoare e OK :lol:

 

Filtrul epurator poti sa il schimbi cu un decantor in 30' !!!

 

Nu merg subturat cu masina... am grija sa o tin la peste 2000-2500 rot/min mai tot timpul (atat in oras cat si in afara). Oricum o sa schimb filtrul epurator + curatare EGR.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca ma credeti...am facut deja 12mii si nu a scazut deloc nivelul uleiului,folosesc castrol 5w30 masina are acum 190mii si la precedentul schimb nu a consumat deloc,oricum nu inteleg de ce mie imi intra 5litri si-mi arata nivelul maxim pe joja si normal ar trebui 5,5 litri.eu am pus tot timpul 5 litri si cu aia raman de la schimb la schimb.320 d 2004.
Link to comment
Share on other sites

O intrebare, de curiozitate.

 

Cam cat ulei consuma un E46 diesel facelift, intre schimburi de ulei? Pun intrebarea asta deoarece mie, dupa ce am facut schimbul acum 5000 km mi-a papat cam 300ml ulei pana in acest moment (filtre man, ulei original bmw 10w-30 longlife). Merg moderat cu masina... semi sportiv.

 

Esti in parametrii, nu ai de ce sa-ti faci griji.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
eu am un 320d 2001 si am pus 4.7 litri si imi arata nivelul peste maxim... are ceva dc merg asa? masina nu consuma deloc ulei...

Cica nu este indicat sa mergi cu nivelul uleiului peste maxim. Cand mergi, in motor, se face presiune iar excesul de ulei tinde sa-ti iasa afara pe unde e mai slaba etansarea.

Mai bine mergi cu un pic mai putin ulei decat cu prea mult.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa depasiti nivelul maxim deoarece veti risca sa suprasolicitati pompa de ulei, iar daca motorul are catalizator, cu siguranta se va deteriora.

Nivelul de ulei este ideal daca se afla undeva in jumatatea superioara a intervalului marcat.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca ma credeti...am facut deja 12mii si nu a scazut deloc nivelul uleiului,folosesc castrol 5w30 masina are acum 190mii si la precedentul schimb nu a consumat deloc,oricum nu inteleg de ce mie imi intra 5litri si-mi arata nivelul maxim pe joja si normal ar trebui 5,5 litri.eu am pus tot timpul 5 litri si cu aia raman de la schimb la schimb.320 d 2004.

Acelasi lucru si la mine, castrol EDGE 0-W30, la fel nu a scazut nivelul in jurul a 12.000 km, la fel nu intra mai mult de 5l, la fel 320d 2004, motorul este eur4 6viteze

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca ma credeti...am facut deja 12mii si nu a scazut deloc nivelul uleiului,folosesc castrol 5w30 masina are acum 190mii si la precedentul schimb nu a consumat deloc,oricum nu inteleg de ce mie imi intra 5litri si-mi arata nivelul maxim pe joja si normal ar trebui 5,5 litri.eu am pus tot timpul 5 litri si cu aia raman de la schimb la schimb.320 d 2004.

Acelasi lucru si la mine, castrol EDGE 0-W30, la fel nu a scazut nivelul in jurul a 12.000 km, la fel nu intra mai mult de 5l, la fel 320d 2004, motorul este eur4 6viteze

 

pai ati pus 0w30 sau 5w30 ... si va intrebati [cumva ? :lol:] de ce nu consuma ulei ? :))

daca vreti sa consume...treceti pe 5w40, 10w40...etc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.