Jump to content

Inlocuire regulator aer (DISA)


user008

Recommended Posts

Pentru ca am avut ocazia sa fac operatia ieri si pentru ca am auzit multe operatiuni facute cu demontarea motorului , aplecarea lui intr-o parte si alte modalitati , m-am decis sa fac un DIY.

 

Scule necesare : Thorx 25 si 30, cheie inelara de 11.

 

Primul pas consta in scoaterea microfiltrului prin desfacerea celor 3 cleme ,chederul si invelitoarea de plastic a firelor care trec prin acea zona:

 

post-5748-1204103506_thumb.jpg

 

Se desfac suruburile ce sustin carcasa microfiltrului cu thorx 30:

 

post-5748-1204103746_thumb.jpg

 

Se desprinde chederul de pe aparatorea de plastic a pompei de frana , se desfac cele 2 cleme prin rotire la 90 grade si se indeparteaza firele prin ridicarea lor din locasul respectiv.

 

post-5748-1204104082_thumb.jpg

 

Cam asa arata dupa :

 

post-5748-1204104183_thumb.jpg

 

Se localizeaza surubul ce sustine joja de ulei si cu ajutorul inelarei de 11 se desface:

 

post-5748-1204104339_thumb.jpg

 

Se localizeaza cele 3 suruburi de prindere ale DISA si cu thorx 25 de desfac :

 

post-5748-1204104521_thumb.jpg

 

Se scoate mufa aferenta DISA si prin indepartarea usoara a jojei de ulei catre filtrul de aer se scoate afara DISA. Trebuie gasita pozitia , necesita putina indemanare, nu fortati !

Gata !

 

post-5748-1204104731_thumb.jpg

 

 

Se fac operatiile in ordine inversa. Durata de lucru max 1 ora . (asta cu prieteni curiosi pe langa tine care te intreaba mereu ce-i faci la BMW ).

Le : Rog pe cei in masura sa-l mute la DIY.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Stiam de topicurile asta dar poate auzeam o explicatie pentru toNti in ale mecanicii, despre ce face exact piesa aia!

 

A prezentat Bavaria la momentul respectiv esenta rolului indeplinit de DISA:

Este o valva(DISA) care distribuie aerul diferit in galeria de admisie, in functie de turatia motorului.

 

@user008: cat a costat piesa ? E OEM sau pe producator ?

 

OEM din Roma ,reprezentanta BMW , 137 eur.

 

@alexxx piesa respectiva are simplul rol de a permite debitului de aer sa treaca prin galeria de admisie. Cum am primit si eu sfaturi la vremea respectiva, scoate-i mufa si vezi cum se comporta fara. Sincer nu cred ca are legatura cu problema ta.

Edited by user008
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.