Jump to content

My BMW E46


the rocket

Recommended Posts

A venit timpul sa imi prezint si eu masina! Cum o aveam la vanzare si nu s-a vandut, GATA am scos-o de tot de la vanzare. O tin pentru mine.

Este un BMW 318i an 1999, 118cp, stare ff buna. Problema acestei masini este ca nu este foarte dotata, insa m-am descurcat pana acum cu ea asa.

Am avut si ceva probleme cu ea pe care insa le-am remediat. A trebuit sa schimb destule lucruri la ea, care sunt mai mult sau mai putin "boala lor". Pana la cei 160 000km pe care ii are acuma (reali sau nu, nu stiu) am schimbat urmatoarele:

 

cam tot ce tine de articulatii: brate, bucsi bascula, bielete antiruliu, bielete directie, capete de bata, bucsi stabilizatoate, amortizoare, flanse amortizor.

debitmetru

vas expansiune

flansa cardan

kit ambreiaj + volanta

sonda lambda

 

....si cam atat imi aduc aminte acum. oricum destule.

 

Ceea ce am mai facut la ea: am vopsit bandourile si manerele, am refacut trimmurile, am pus un eleron tip M, pleoape faruri, ceasuri bord cromate, jante aliaj pe 15 (masina avea capace cand am cumparat-o). dupa parerea mea masina arata foarte bine acum pentru anii ei.

E46-le mi se pare unul dintre cele mai frumoase modele de BMW, mi-a placut de cand a aparut (eu avand 21 ani). Mi se pare inca un model clasic de BMW (de alfel printre ultimele alaturi de E39). Masina imi face o placere deosebita sa o conduc, tata mai are un peugeot si de cate ori merg cu el o perioada abia astept sa ma intorc pe BMW. In momentul in care BMW-ul este impecabil si nu bate, nu troncane nimic, nu cred ca exista masina la care sa am placere mai mare de a o conduce. :)

 

Ca planuri, mai vreau urmatoarele lucruri la aceasta masina:

 

as vrea sa-i cumpar un cd-player ca doar suntem in 2009 nu se mai poate cu casetofon (nici casete nu se mai gasesc). Am avut pe ea si un cd player aftermarket, insa nu imi place cum venea in bord si am renuntat la el.

as vrea sa fac conversia pe clima

sa reimbrac volanul in piele

si eventual sa vopsesc bara fata deoarece este o zona asa cum o sa vedeti si in poza in care nu stiu din ce motiv a sarit vopseaua de pe ea si imi sta pe creier. :)

 

Lipsurile pe care le simt uneori la aceasta masina sunt motorul care uneori lasa de dorit (ar fi fost mai bun un 320) insa sunt multumit si asa, si comenzile pe volan, (limitator de viteza).

 

Am aceasta masina de fix 2 ani in care am parcurs 40 de mii de km, fara absolut nici un incident. Masina aceasta a fost inca de la inceput o mare pasiune si poate chiar o obsesie de a mea :) , spre disperarea alor mei care au trebuit sa imi dea bani mereu pentru diverse lucruri la masina. :D

 

astept pareri despre masinuta :)

 

iata inca cateva poze, deoarece in primul post nu le-am putut incarca pe toate.

 

si ultimele poze pe care le am acuma, arata dubios din cauza mizeriei din jurul blocului si din cauza acelor 2 cazane pe roti din spatele masinii mele :lol: ,

dar asta e Romania!

post-23294-1258827064_thumb.jpg

post-23294-1258827087_thumb.jpg

post-23294-1258827108_thumb.jpg

post-23294-1258827119_thumb.jpg

post-23294-1258827138.jpg

post-23294-1258827801_thumb.jpg

post-23294-1258827818_thumb.jpg

post-23294-1258827829_thumb.jpg

post-23294-1258827842_thumb.jpg

post-23294-1258827851_thumb.jpg

post-23294-1258827859_thumb.jpg

post-23294-1258827875_thumb.jpg

post-23294-1258827884_thumb.jpg

post-23294-1258827893_thumb.jpg

post-23294-1258828090_thumb.jpg

post-23294-1258828112_thumb.jpg

post-23294-1258828164_thumb.jpg

post-23294-1258828218_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

masina a primit semnale + lucasuri albe, cu care arata foarte bine. Am vopsit si bara fata + capota, deoarece aveau niste urme de pietricele luate pe autostrada probabil. As vrea sa ii mai pun volan cu comenzi momentan. Atasez niste poze recente si unele mai vechi.

 

alte poze de la fosta zapada :)

post-23294-1263831725_thumb.jpg

post-23294-1263831733_thumb.jpg

post-23294-1263831741_thumb.jpg

post-23294-1263831753_thumb.jpg

post-23294-1263831760_thumb.jpg

post-23294-1263831884_thumb.jpg

post-23294-1263832015_thumb.jpg

post-23294-1263832022_thumb.jpg

post-23294-1263832030_thumb.jpg

post-23294-1263832036_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

iti multumesc de urare. :) stiu ca optiunile lasa de dorit, insa cu timpul si cu inca ceva banuti o sa o fac ok si din punctul asta de vedere. O sa ii pun un cd-player oem, poate ii fac conversia pe clima, un volan cu comenzi, si poate niste scaune sport pe fata si o sa fie si ea "mai dotata". Sincer pana acum chiar deranjant mi s-a parut faptul ca nu are comenzi pe volan. cu restul m-am descurcat usor si fara :lol: . Oricum am preferat sa o fac tehnic impecabila pana acuma, si sa mai lucrez la altele pana la dotari.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
stiu...si eu ma gandeam. Insa ma gandeam la inceput sa vopsesc stopurile cu rosu (partea aceia portocaliu de semnal) sa o fac ca restul stopului. Am mai vazut pe strada si sincer mi-a placut cum venea pe masina.

Arata bine masina si culoarea(mie imi placea mai mult cu bandourile negre dar gusturile nu se discuta), anul trecut cand imi cautam masina vroiam exact culoarea asta si am vazut cateva masini. Arata bine cu stopurile vopsite in rosu.

Bafta

post-20110-1265997075_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

merci....da arata f bine....cum se face mai cald ma voi apuca de ele.....

da si eu m-am mai gandit uneori ca poate veni mai bine cu bandouri negre....insa m-am obisnuit si cu ea asa...si imi place :)

ma gandeam sa ii fac si plafonul negru pe interior....in loc de acel gri, parca e prea clasic asa...ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

ciupanezu si-a facut si pe masina lui si a iesit f misto. se vede mult mai bine cu negru. se dau jos de pe masina, se dau cu un smirghel si ceva am inteles, apoi cred ca se vopsesc cu sprayul...o sa ma interesez mai bine :)

 

Când vrei sã-l faci, dã-mi un semn ºi te ajut.

Nu te costĂŁ nimic.

Link to comment
Share on other sites

ciupanezu si-a facut si pe masina lui si a iesit f misto. se vede mult mai bine cu negru. se dau jos de pe masina, se dau cu un smirghel si ceva am inteles, apoi cred ca se vopsesc cu sprayul...o sa ma interesez mai bine :)

 

Când vrei sã-l faci, dã-mi un semn ºi te ajut.

Nu te costĂŁ nimic.

 

asa o sa fac...merci mult, sa se mai incalzeasca putin!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

revin.....prin a va spune ca am mai facut ceva reparatii:

 

dupa cum stiti unii dintre voi care a-ti citit acele posturi, am avut probleme cu scurgerile de ulei de la baie si de la simeringu de sub corpul filtrului de ulei (problema care sincer ma deranja destul de rau). Am dat comanda la mhs pentru garnituri, au venit si le-am montat intr-un alt service. Cu ocazia asta am facut si revizia completa daca tot imi dadea uleiul vechi jos si oricum se apropiau si cei 10 mii cand schimb uleiul si filtrele. Pana acum totu este ok, o sa ma duc sa o ridic pe rampa peste 2 saptamani sa vedem daca mai exista vreo scurgere pe undeva. :( I-am schimbat si pivotul pe stanga (adica bratul cu totul) si bucsile de la brate. Am mai schimbat si role si curele daca tot le-a dat jos (pentru ulei, migaloasa treaba). Sunt super multumit acum, merge impecabil :twoup: .

Toate astea m-au costat 26 de milioane cu tot cu piese si cu mana de lucru. Mi-au facut si geometria, insa trebuie sa ma mai duc odata cand o sa se uite dupa ulei, sa o faca din noi pentru ca nu e facuta k-lumea imi sta volanul 3-4 grade in stanga :) :) . am mai patit o data chestia asta, si dupa ce m-am intors totul a fost ok. in fine asta sa fie problema.

 

in continuare am de gand (chiar saptamana care vine) sa fac plafonul pe interior negru si stopurile rosii, adica partea portocalie de pe semnal sa o vopsesc. ma v-a ajuta ciupanezu....lucru pentru care tin sa-i multumesc inca o data si pe aceasta cale.

in vreo luna vreau sa-i schimb volanul deoarece acesta este uzat si sa-i revopsesc bandourile deoarece de pe unele s-a cojit putin vopseaua....nu le-au facut calumea aia.

 

Ma bucur ca am pus din nou masina la punct, si ca ma pot bucura din nou de cum merge...fara sa bata si sa trebuiasca sa completez ulei. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.