Jump to content

HELP! Nu pot deschide masina!


Recommended Posts

in primul rand va salut,sunt nou pe-aici si va rog sa ma ajutati daca se poate cu niste sfaturi.la un bmw e46 318i nu mai mergea sa deschid masina , . aseara am vrut sa plec cu masina ,am deschiso din telecomanda .. am pus cheia in contact si am bagat de seama ca bateria e moarta.. am incercat sa ii dau cheie si nimic..m-am dat jos din masina am incercat sa o inchid din telecomanda si nu mai mergea.. am inchis de la buton fiecare usa.. m-am dus sa trag masina cealalta si sa ii dau curent. cand m-am intors supriza .. nu mai mergea din tel sa deschid.. am incercat si din butuc .. parca ar fi vrut sa se deschida.. am fortat putin nu foarte mult si nu sa deschis.. iar acum se rasuceste cheia in butuc mai mult decat trebuie si nu se mai deschid usile.cred ca a cedat ceva in butuc cu toate ca n-am fortat foarte tare.ce este de facut? sa sparg geamul din spate si sa intru asa?se repara undeva doar butucul din usa de la sofer? cum sa deschid masina?:( va multumesc

 

PS: am deschis porbagajul cu cheia.. am pus o alta baterie.. si degeaba .. nu se deschide.. nu se mai aude clank nimic:(..

 

 

Orice sfat e bun venit..:(

Link to comment
Share on other sites

incearca si de la usa dreapta.

 

poate s a dus vreo siguranta pe inchidere

 

normal una dintre usi,cea de la sofer tre sa se deschida din cheie chiar daca e stricata inchiderea sau n ai baterie

 

ps n ai in bancheta spate loc pt schiuri?

ziceai ca ai deschis portbagajul

 

daca da,incearca sa ajungi pe acolo cu ceva la clanta usei spate

 

eu asa am deschis cand am inchis o data masina cu cheia in contact :purple:

Edited by sly06
Link to comment
Share on other sites

incearca si de la usa dreapta.

 

poate s a dus vreo siguranta pe inchidere

 

normal una dintre usi,cea de la sofer tre sa se deschida din cheie chiar daca e stricata inchiderea sau n ai baterie

 

ps n ai in bancheta spate loc pt schiuri?

ziceai ca ai deschis portbagajul

 

daca da,incearca sa ajungi pe acolo cu ceva la clanta usei spate

 

eu asa am deschis cand am inchis o data masina cu cheia in contact :purple:

 

nu am butuc la usa din dreapta..

 

si porbagajul e antifonat ca sa zic... e tabla tot.. nu am cum sa trec prin porbagaj in masina.. singurul loc ar fi boxele care se vad in porbagaj :(

Link to comment
Share on other sites

shit,atunci e cam nasol

 

zic sa mai incerci cu cheia,intoarce usurel in ambele directii,poate si da drumul

 

daca nu,trebuie sa apelezi la un hot profesionist sau in cel mai rau caz sa ti spargi unul din gemuletele mici de pe spate.

Link to comment
Share on other sites

shit,atunci e cam nasol

 

zic sa mai incerci cu cheia,intoarce usurel in ambele directii,poate si da drumul

 

daca nu,trebuie sa apelezi la un hot profesionist sau in cel mai rau caz sa ti spargi unul din gemuletele mici de pe spate.

 

cunosti vrunul? il platesc doar sa imi deschida masina :D...

Link to comment
Share on other sites

este valabil la aproape orice BMW, se numeste mechanical failsafe..

Cu manerul ala de la usa tras in sus, invarte cu cheia dincolo de punctul ala de rezistenta si se deschide.

 

am citit si eu asta pe un forum dar era ptr e39... la e46 se trage in lateral manerul .. nu in sus... si am incercat si cum ai spus.. dar nu am fortat prea tare.. oricum pozitia chei a ajuns in pozitia orizontala.. ceea ce mi se pare ca e prea mult deja.. cand ea normal ar fi trebuit sa se deschida undeva la un unghi de 45% de la rasucirea chei din pozitia verticala :(

 

Scoate lucasul de la semnalizare si da-i curent de la o baterie ,si se va deschide.

 

 

nu inteleg ce vrei sa spui.. te rog fi mai explicit...scuze dar nu stiu despre ce vb:(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

hei, nu fi nebun sa spargi geamul sau cine stie ce altceva...

incearca sa ii dai curent prin semnalizatoarele laterale (LUCAS)... il scoti, detasezi plasticul galben, pui 2 fire de la bateria incarcata pe lamelele unde intra beculetul si apoi incearca usile... chiar daca circuitul nu e inchis (lipsindu-ti bateria) e posibil sa reusesti...

bafta !

incearca la fel si vei reusi...

 

din pacate, cred ca ai fortat prea mult butucul si l-ai blocat... <_>

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ce vrei sa spui.. te rog fi mai explicit...scuze dar nu stiu despre ce vb:(

de lampa de semnalizare de pe aripa...

 

introduci o surubelnita in lateral si impingi lampa inspre partea opusa... iese simplu, apoi scoti becul si pui pe firele ramase doua fire conectate la o alta baterie (+/-).

 

apoi deschizi din cheie

 

L.E. am postat in acelasi timp cu @fum de tds...

 

deci baga mare!

Link to comment
Share on other sites

de lampa de semnalizare de pe aripa...

 

introduci o surubelnita in lateral si impingi lampa inspre partea opusa... iese simplu, apoi scoti becul si pui pe firele ramase doua fire conectate la o alta baterie (+/-).

 

apoi deschizi din cheie

 

L.E. am postat in acelasi timp cu @fum de tds...

 

deci baga mare!

 

da man.. am sa incerc indata ce ajung acasa.. dar mi se pare f ciudat faptul ca am schimbat bateria si tot nu a vrut sa se deschida :(.. bateria o am in porbagaj.. imi poti explica si mie asta ?:(

Link to comment
Share on other sites

scoate borna de la baterie cel putin 15 min sa se reseteze calc., poate iti merge inchiderea :))

glumesc, bineinteles.

 

 

daca topt ai acces la portbagaj, eu zic sa verifici sigurantele, poate este vreuna dusa. la e46 poate te ajuta colegii sa iti zica care/unde este cea de la alarma/inchidere.(ori pt. astea NU ai sigurante? :o )

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

scoate borna de la baterie cel putin 15 min sa se reseteze calc., poate iti merge inchiderea :))

glumesc, bineinteles.

 

 

daca topt ai acces la portbagaj, eu zic sa verifici sigurantele, poate este vreuna dusa. la e46 poate te ajuta colegii sa iti zica care/unde este cea de la alarma/inchidere.(ori pt. astea NU ai sigurante? :o )

 

sigurantele sunt in torpedou...torpedoul se afla in habitat.. deci degeaba am acces la porbagaj daca nu pot intra si in habitat. :(

Link to comment
Share on other sites

ĂŁla e cel mai scump. Nu te pĂŁcĂŁli.

 

:thumbsup:

neasteptat de scump fata de restul!

 

sigurantele sunt in torpedou...torpedoul se afla in habitat.. deci degeaba am acces la porbagaj daca nu pot intra si in habitat. :(

 

incearca ...cu deconectarea acumulatorului minim 15 minute(cum reamintea un coleg mai devreme).

Link to comment
Share on other sites

vad ca ai mai avut probleme si cu EWSul... poate ai o problema de comunicare a acestuia cu DMEul

 

si mai vad ca esti din Bucuresti, pe unde stai ?

 

adica pe unde e masina in cauza?

 

ma poti ajuta cumva? lasa-mi nr tau si daca nu reusesc cu bateria prin semnalizator cum mi-ai spus tu.. sa iti dau un tel poate imi dai vreo alta varianta..

 

:thumbsup:

neasteptat de scump fata de restul!

 

 

 

incearca ...cu deconectarea acumulatorului minim 15 minute(cum reamintea un coleg mai devreme).

am sa iau in calcul si varianta asta .. ms de sfat !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.