Jump to content

Azi am renascut!


Romulus

Recommended Posts

La starea de "mie nu mi se va Întâmpla niciodatã".

Dupã episodul prin care am trecut eu, nu ºtiu dacã m-am schimbat ca persoanã, dar ºtiu cã sunt infinit mai atent când sunt la volan.

Mi-am dezvoltat un mod de a "scana" drumul ºi ce e lângã el, astfel Încât sã pot vedea aproape simultan pasãrea din copac, semaforul, culoarea poºetei unei femei care aºteaptã sã treacã strada, pisica ascunsã sub o maºinã, biciclistul care se pregãteºte sã iasã dintre maºinile parcate, etc.

De asta spuneam În alt topic cã, de când am e39, mi-a intrat abs-ul o singurã datã, iarna.

Poate sunã ciudat ºi mã veÞi lua peste picior, dar cu timpul am ajuns sã Îmi dau seama de dinainte ce urmeazã sã se Întâmple În faÞa mea...

Link to comment
Share on other sites

Eu inca nu mi-am revenit, poate nu va vine sa credeti, dar asta e adevarul...

 

De fapt stau si ma intreb, la ce anume ar trebui sa-mi revin si nici asta nu stiu.

 

 

 

pe moment nu realizezi din cauza adrenalinei si a repeziciunii evenimentelor.

ulterior chiar zile in sir incepi sa ti dai seama prin ce ai trecut si revezi tot timpul filmul evenimentelor

 

cel putin asa a fost la mine intr o astfel de situatie

Link to comment
Share on other sites

La starea de "mie nu mi se va Întâmpla niciodatã".

Dupã episodul prin care am trecut eu, nu ºtiu dacã m-am schimbat ca persoanã, dar ºtiu cã sunt infinit mai atent când sunt la volan.

Mi-am dezvoltat un mod de a "scana" drumul ºi ce e lângã el, astfel Încât sã pot vedea aproape simultan pasãrea din copac, semaforul, culoarea poºetei unei femei care aºteaptã sã treacã strada, pisica ascunsã sub o maºinã, biciclistul care se pregãteºte sã iasã dintre maºinile parcate, etc.

De asta spuneam În alt topic cã, de când am e39, mi-a intrat abs-ul o singurã datã, iarna.

Poate sunã ciudat ºi mã veÞi lua peste picior, dar cu timpul am ajuns sã Îmi dau seama de dinainte ce urmeazã sã se Întâmple În faÞa mea...

Asta ionseamna sa devii sofer, ... conducatori auto sunt multi ;)

Link to comment
Share on other sites

vazusem un test d-asta comparativ intre pilotii de formula 1 si soferii obisnuiti, si diferenta taman asta era, in timp ce noi vedem pom pom pom curba aia vad direct 16 pomi si curba,n-au timp sa reactioneze daca nu anticipeaza si astfel "se programeaza" sa anticipeze mereu..
Link to comment
Share on other sites

Eu inca nu mi-am revenit, poate nu va vine sa credeti, dar asta e adevarul...

"Problema" ta nu o poate rezolva decat timpul ;)

Nu te mai gandi la nimic. Pur si simplu, life goes on.

 

Bine ca ai fost inspirat si asta nu e meritul tau sau al cursurilor ci al subconstientului creierului tau. Ala a actionat. Atunci, in situatia aia, tu nu ai timp sa gandesti, creierul tau da. Bine, e valabil in cazul tuturor.

 

Am avut si eu o patanie similara pe Cheia cu un "tir". Din fericire fara urmari fizice :p

Dupa intamplare mi-am reamintit ce s-a petrecut in creierul meu. In fractiuni de secunda facuse deja calcule, ochii privisera deja spre alternative de scapare, etc. Ce crezi ca m-a salvat? Masina. Tencs BMW, tencs x3, tencs God ca m-a ajutat sa nu ma pierd cu firea.

In virtutea celor spuse mai sus, incearca si gaseste o masina de gropi mai dinamica, recomand cu caldura BMW :p

Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta sunt milioane de motive frumoase la care sa te gandesti. Familie, prieteni, distractie.

Viata e frumoasa si merita traita. Unele cumpene in viata chiar te fac sa vezi puternic contrastant aceste lucruri. Diferenta dintre bine si mai putin bine.

Am mai trecut prin alte situatii din viata si asta e, doar ma amuz.

Nu e auto si cine vrea sa rada, poate sa rada.

Aveam vreo 4 ani si am cazut de la etajul 6 la etajul 4 al unui hotel din Galati. Nu printre scari ci cumva era un spatiu intre casa scarilor si o fata de sticla a hotelului Galati, pe scara de serviciu.

Au mai fost si altele la fel de grave si nu am patit niciodata ceva grav, asa ca, am considerat totdeauna ca din acel moment, tot ceea ce se petrece cu mine in viata asta, este bonus ;)

 

Din pacate, conducand din 1990 si peste milion de km parcursi, pot spune ca an de an, viata pe soselele din Romania este mai grea si nimeni nu face nimic pentru asta. Noi, conducatorii auto ar trebui sa protestam pentru lipsa de activitate REALA a Politiei rutiere, etc.

Dar, in tara asta unde fiecare cam face ce vrea... asta e. Drumuri bune, asfalt uscat.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Bine ca s-a terminat cu bine.

Din poze reisese ca si el a vrut sa scape de gropi. Doar ca probabil sa speriat cand i-ai aparut in fata, a tras de volan dreapta, a accelerat si ... nenorocirea de remorca aluat-o pe campii. Numai Dumnezeu stie cum se aseaza marfa aia in remorca la cate serpentine sunt acolo.

A trecut, sa nu mai ai parte de asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.