Jump to content

refacere motor e46 nFL


ownage16

Recommended Posts

Salut. As vrea sa achizitionez un e46 pe diesel dar cu mai multi km la bord cam 300.000 si as vrea sa stiu ce se poate reface la un motor si cam cu ce cost . Daca imi puteti zice aceste lucrurile si un pret m-ati ajuta foarte mult .

 

De ex:

 

1. curatare injectoare - 200 euro (a fost un pret orientativ)

2.

3.

Link to comment
Share on other sites

si unde gasesti un e46 diesel cu mai putini km ? ai impresia ca alea de pe nu stiu ce site-uri au 120 mii ?

O verifici, daca e in regula o iei.. ce mare smecherie..

poa sa iti crape turbina, se reconditioneaza.. in rest cum ai noroc.. si cum a fost ingrijita.

Sa refaci tot motorul, gen segmentat etc.. te rupe in doua. e mai ieftin un alt motor SH..

Link to comment
Share on other sites

Revenind la subiect . Cam cat costa segmentarea unui motor . Va rog sa-mi raspundeti si la ceea ce intreb . Va rog fara chestii de genul de mai sus "unii ar face orice sa aibe bmw" etc . Daca stie cineva cum si cat costa refacerea motorului sa zica , daca nu sa se abtina .

 

Reconditionarea unei turbine costa aproape cat una noua . Vreau asa un pret aproximativ . Si dupa reconditionare cam cat de "nou" este ?

Edited by ownage16
Link to comment
Share on other sites

Tu ai impresia ca motorul de bmw e motor de dacie ?Ai sa fii fericit sa mearga macar ca inainte dupa ce il desface.Si explica si tu din punctul tau de vedere ce inseamna ,,refacere motor ". Edited by DEST
Link to comment
Share on other sites

si unde gasesti un e46 diesel cu mai putini km ? ai impresia ca alea de pe nu stiu ce site-uri au 120 mii ?

O verifici, daca e in regula o iei.. ce mare smecherie..

poa sa iti crape turbina, se reconditioneaza.. in rest cum ai noroc.. si cum a fost ingrijita.

Sa refaci tot motorul, gen segmentat etc.. te rupe in doua. e mai ieftin un alt motor SH..

Nu ma refeream la una de 120k. Sunt inca e46 cu 200-230k.

Sau macar unul ok din punct de vedere tehnic.

Link to comment
Share on other sites

Prin refacere motor inteleg : segmentare + rectificare supape,schimbate simeringurile lor, schimbati si cuzinetii si chiar boltul pistonului,daca nu chiar intregul ansamblu piston-bolt-piston. Cam cat costa aceasta refacere ? Pe la 3000 de euro sau mai mult si cam cu ce procent il imbunatateste? Edited by ownage16
Link to comment
Share on other sites

Supape noi - 35-115 ron

pistoane mahle,echipate (cu segmenti) - ~600ron

garnitura de chiulasa 100-300ron (trebuie schimbata daca o desfaci)

biele (numai originale se gasesc dar normal nu trebuie schimbate) - 1400ron PERECHEA

semicuzineti - complet - parca 1500ron originali

injectoare - schimbat doar duza - am vazut pe la sectiunea MP cu 350 ron bucata

Schimbat supape, planat chiulasa si testat (pentru fisuri, sub presiune) - ~50 ron - ar trebui doar verificata in prima faza

Rectificat bloc - 250 ron - de asemenea, in mod normal trebuie doar verificat

Toate astea au fost fost schimbate cu 500euro manopera la un mecanic in Arad, ce-i drept un common rail, masina de atunci are peste 30kkm de atunci si 0 probleme

Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat.

Motorul cu pompa rotativa are in plus ca piesa mai pretentioasa - pompa de injectie care ar trebui verificata la un service specializat, nu are nimeni acasa aparatura necesara.

La common rail pompa e foarte simpla si este doar una, pe cand la injectie clasica sunt de fapt 4,6 etc pompe intr-un bloc comun.

In concluzie mai adugi ceva pentru partea de injectie, in prima faza verificarea pompei si a injectoarelor.

 

Stiu ca nu ai intrebat asta dar te-as sfatui sa incerci sa iei un common rail

- problemele cu reglatul pompei de injectie dispar iar cu 1200 ron + manopera pentru schimbat duzele ai injectoare noi.

- geometria turbinei e actionata electric - o problema in minus cu electrovalve+vacum

 

La motorul de mai sus la 150kkm nu au fost schimbati cuzinetii pentru ca erau foarte buni, eu zic ca vor trece lejer de 500k daca nu se merge cu masina race-style.

Uitasem: reconditionarea turbinei era pe forum ~1000 (sau1200RON) + 250ron montare-demontare

Link to comment
Share on other sites

Tu ai impresia ca motorul de bmw e motor de dacie ?Ai sa fii fericit sa mearga macar ca inainte dupa ce il desface.Si explica si tu din punctul tau de vedere ce inseamna ,,refacere motor ".

Stai linistit ca o sa mearga, totul e ca tot ce e pinion sa fie aliniat ca la demontare, chiar ar fi bine sa fie marcate, daca nu sunt din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

Daca era sa cunosti un mecanic care a mai facut asa ceva si pe care il cunosti bine sa zic ca se merita ,desi ajungi la niste costuri cam mari. Dar sa iti iei o masina rupta si apoi sa cauti mecanic mi se pare o idee foarte proasta. La o masina de 10 ani mai sunt si alte lucruri care mai pica inafara motorului si care necesita bani .Mai bine pui banii aia pentru refacerea motorului si iti iei ceva mai bun si cu km mai putini. Ce vrei sa faci tu e o loterie. Ca o paranteza la firma la care lucrez este un vw pasat break care are 500.000 km si merge fara probleme fara interventii la motor .Ma gandesc ca motorul ar fi ultima problema la care sa te gandesti .
Link to comment
Share on other sites

Salut. As vrea sa achizitionez un e46 pe diesel dar cu mai multi km la bord cam 300.000 si as vrea sa stiu ce se poate reface la un motor si cam cu ce cost . Daca imi puteti zice aceste lucrurile si un pret m-ati ajuta foarte mult .

 

De ex:

 

1. curatare injectoare - 200 euro (a fost un pret orientativ)

2.

3.

 

buna, de preturi nu stiu nimic, dar parerea mea e asta: in primul rind verifica temeinic stadiul masini si al motorului, vezi ce probleme are motorul si daca necesita o interventie,ca o paranteza frate-miu si-a luat un E34 525tds cu 320.000 si ceva , dar masina super ingrijita, toate reviziile facute la casa, motorul merge cu mult mai bine ca la una cu mult mai putini km.

a,si cauta un mecanic de incredere,adica sa stie ce face dar in primul rind sa nu te fure si sa nu fie unul de ala ce stie si cum sa repare un OZN :frantics: ,

sanatate

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am si eu o intrebare la care nu am reusit inca sa-i aflu raspunsul si v-as ruga sa-mi spuneti (cei in cunostinta de cauza),de ce toata lumea se fereste sa desfaca un motor de BMW si sa-l repare(ma refer la tot ceea ce inseamna pistoane,segmenti,arbore,cuzineti,biele,bolturi,chiulasa,etc),care e problema cu aceste motoare,sunt chiar atat de pacatoase-in sensul ca nu vor mai fi niciodata cum trebuie-sau nu prea avem mecanici specializati pe aceste motoare in romanica si toata lumea se fereste si de aceea se aud zvonuri cum ca motoarele de bmw nu mai pot fi reconditionate/reparate?
Link to comment
Share on other sites

Eu personal caut o masina cu carte service dar e foarte greu de gasit si la un pret acceptabil si de aceea intrebam ca poate nimeresc cv cu 500k km si dati inapoi la 180k. Mersi pentru raspunsuri.

 

@catalin

 

In ziua de azi daca te duci in service cu usa putin zgariata cei de acolo o sa-ti propuna imediat sa cumperi una noua (exagerez putin). Mecanicii de aici nu prea se mai chinuie ei sa repare orice , prefera sa dea comanda la piesa noua si o monteaza direct.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am si eu o intrebare la care nu am reusit inca sa-i aflu raspunsul si v-as ruga sa-mi spuneti (cei in cunostinta de cauza),de ce toata lumea se fereste sa desfaca un motor de BMW si sa-l repare(ma refer la tot ceea ce inseamna pistoane,segmenti,arbore,cuzineti,biele,bolturi,chiulasa,etc),care e problema cu aceste motoare,sunt chiar atat de pacatoase-in sensul ca nu vor mai fi niciodata cum trebuie-sau nu prea avem mecanici specializati pe aceste motoare in romanica si toata lumea se fereste si de aceea se aud zvonuri cum ca motoarele de bmw nu mai pot fi reconditionate/reparate?

E folclor.

Motorul bmw nu e cu nimic mai special ca altul la fel de avansat.

Daca folosesti piese noi si nu faci compromisuri de genul "are putin joc dar mai merge" nu ai ce gresala sa faci.

 

Binentes ca sunt necesare cunostintele de mecanica a MAI si documentatie daca se verifica jocuri si uzuri.

Te poti lovi de ceva probleme la anumite piese care sunt specifice unei marci dar cam atat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.