Jump to content

X5 3.0d 2006 - ploua in masina


Recommended Posts

e prima oara cand aud asa ceva la un X5. cateva intrebari :

 

1. se infiltreaza apa atunci cand masina este inclinata ( gen urcata cu o parte pe bordura ) ?

 

2. in orice condtii ?

 

3. infiltrarea apei se face prin ambele parti, sau doar partea soferului ?

 

te intreb asta pentru ca stiu problema de la alt brand care intampina fix aceeasi situatia iar rezolvarea era inlocuirea chederelor sau a banzii cauciucate speciala pentru conducerea apei catre extremitatile masinii in conditii de ploaie, ulterior aceasta problema a devenit un RECALL.

 

ar fi bine sa faci testul cu un furtun cu apa sa vezi exact pe unde se infiltreaza.

Edited by No-X-Cape
Link to comment
Share on other sites

are trapa panoramica d-aia mare. dar nu cred sa intre pe acolo. cat despre scurgerile de la parbriz... m-am uitat, dar nu se vede nici un canal pe care l-as putea urmari sa vad traseul apei. sunt multe plastice...

 

merci frumos pt ajutor! duminica fac proba cu furtunul si ma apuc de desfacut plasticele de sub parbriz.

Edited by bedwap
Link to comment
Share on other sites

are trapa panoramica d-aia mare. dar nu cred sa intre pe acolo. cat despre scurgerile de la parbriz... m-am uitat, dar nu se vede nici un canal pe care l-as putea urmari sa vad traseul apei. sunt multe plastice...

 

merci frumos pt ajutor! duminica fac proba cu furtunul si ma apuc de desfacut plasticele de sub parbriz.

daca iti intra apa pe la trapa, aveai plafonul varza te asigur, sigur sigur ai alea infundate doar trebuie sa le cauti canalele alea si sa le desfunzi. sau daca ai schimbat parbrizul de curand sa nu fie bine pus...succes

Edited by Gicone
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

in cazul in care inca nu s-a rezolvat desfa capacele de pe stalpii parbrizului. La panoramica pe acolo sunt furtunurile de scurgere. Se infunda din cauza mizeriei, desfa-le si scoate mizeria de acolo. asta pe prima portiune de la trapa pana la mijloc. apoi te apuci de a doua sectiune. de sub bord si pana jos la scurgerea de sub masina. baga-te pe sub masina si pipaie cu mana undeva in dreptul oglinzii. vei simti mustiucul furtunului. desfunda si alea si nu vei mai avea probleme. mai este posibil sa se infiltreze pe la plafon. daca intre tavita de colectare si plafon exista un locsor mic exact unde se ridica plasa de la panoramica intra si pe acolo. tavita de colectare este ca un lighean care se umple, daca tu iei curba mai tare si ploua, apa neavand timp sa se scurga sau neputand sa se scurga ti se va infiltra prin plafon. acum stii tot ce trebuie. Bafta.

 

P.S. Atentie cand desfaci capacele stalpilor!!!!! daca ai cheie in stea vezi ca furtunurile de scurgere se afla in spatele airbagurilor.

 

Bafta si fara incidente

Edited by schaff
Link to comment
Share on other sites

in cazul in care inca nu s-a rezolvat desfa capacele de pe stalpii parbrizului. La panoramica pe acolo sunt furtunurile de scurgere. Se infunda din cauza mizeriei, desfa-le si scoate mizeria de acolo. asta pe prima portiune de la trapa pana la mijloc. apoi te apuci de a doua sectiune. de sub bord si pana jos la scurgerea de sub masina. baga-te pe sub masina si pipaie cu mana undeva in dreptul oglinzii. vei simti mustiucul furtunului. desfunda si alea si nu vei mai avea probleme. mai este posibil sa se infiltreze pe la plafon. daca intre tavita de colectare si plafon exista un locsor mic exact unde se ridica plasa de la panoramica intra si pe acolo. tavita de colectare este ca un lighean care se umple, daca tu iei curba mai tare si ploua, apa neavand timp sa se scurga sau neputand sa se scurga ti se va infiltra prin plafon. acum stii tot ce trebuie. Bafta.

 

P.S. Atentie cand desfaci capacele stalpilor!!!!! daca ai cheie in stea vezi ca furtunurile de scurgere se afla in spatele airbagurilor.

 

Bafta si fara incidente

 

Totodata, daca gasesti apa la picioare la pasagerii din spate exista probleme cu izolatia usii!!! Toata treaba se rezolva la reprezentanta, (VEZI SA NU_TI STRICE ALTCEVA CA SA REVII(MIE ASA MI_AU FACUT))se da jos fatza usii si se schimba izolatia si aia e...EU DE ATUNCI N_AM MAI AVUT PROBLEME :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 6 months later...
Am si eu aceiasi problema. La un x5. Am lasat masina parcata cu fata in jos la garaj.. si am gasit balta sub pedale. La pasager nimic. Inca nu mi-am facut timp sa ma uit sa vad exact pe unde curge dar o sa incerc si eu metoda cu furtunul. Am avut la un vw lupo o problema asemanatoare... dar erau scurgerile infundate pt apa ce se scurgea de pe parbriz.. si mi-a intrat apa pe la filtrul de "polen".
Link to comment
Share on other sites

in cazul in care inca nu s-a rezolvat desfa capacele de pe stalpii parbrizului. La panoramica pe acolo sunt furtunurile de scurgere. Se infunda din cauza mizeriei, desfa-le si scoate mizeria de acolo. asta pe prima portiune de la trapa pana la mijloc. apoi te apuci de a doua sectiune. de sub bord si pana jos la scurgerea de sub masina. baga-te pe sub masina si pipaie cu mana undeva in dreptul oglinzii. vei simti mustiucul furtunului. desfunda si alea si nu vei mai avea probleme. mai este posibil sa se infiltreze pe la plafon. daca intre tavita de colectare si plafon exista un locsor mic exact unde se ridica plasa de la panoramica intra si pe acolo. tavita de colectare este ca un lighean care se umple, daca tu iei curba mai tare si ploua, apa neavand timp sa se scurga sau neputand sa se scurga ti se va infiltra prin plafon. acum stii tot ce trebuie. Bafta.

 

P.S. Atentie cand desfaci capacele stalpilor!!!!! daca ai cheie in stea vezi ca furtunurile de scurgere se afla in spatele airbagurilor.

 

Bafta si fara incidente

Oare cum se desfac capacele alea de pe stalpii parbrizului? vreau sa le dessfac dar imi e sa nu stric ceva..

Link to comment
Share on other sites

Oare cum se desfac capacele alea de pe stalpii parbrizului? vreau sa le dessfac dar imi e sa nu stric ceva..

nu trebe sa desfaci aparatoarele de pe stalpi

 

deschizi trapa si te urci pe prag si in colt unde se uneste plafonul cu "stalpul" vei vedea pe interior o gaura

 

ai nevoie de un compresor si un Pistol sau un furtun care sa intre in gaura de scurgere si suflii cu aer comprimat

 

 

dupa testezi cu apa, torni apa in tava de trapa si trebuie sa ajunga sub stalpul de la usa in spatele rotii

 

la fel si pentru spate

 

insa acolo e mai dificil dar nu imposibil

 

furtunul 9 Water outlet hose

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

nu trebe sa desfaci aparatoarele de pe stalpi

 

deschizi trapa si te urci pe prag si in colt unde se uneste plafonul cu "stalpul" vei vedea pe interior o gaura

 

ai nevoie de un compresor si un Pistol sau un furtun care sa intre in gaura de scurgere si suflii cu aer comprimat

 

 

dupa testezi cu apa, torni apa in tava de trapa si trebuie sa ajunga sub stalpul de la usa in spatele rotii

 

la fel si pentru spate

 

insa acolo e mai dificil dar nu imposibil

 

furtunul 9 Water outlet hose

Pai asta e problema... ca mie nu imi merge trapa :(( e blocata. nici cu mini "manivela" aia din trusa nu am reusit sa o desfac

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Aceasi problema am si eu la un BMW X5 2002.

am verificat cu aer toate scurgerile si am gasit scurgerea dreapta fatza infundata, am incercat cu aer si a sarit furtunul din scurgerea din trapa. Mam chinuit foarte mult sa reusesc sa il bag inapoi, am pus tot la loc (am rupt o clema de la interiorul stalpului.....) si nu stiu unde se duce furtunul din stalp. Am scos ceasurile sperand ca am sa dau de furtun si nu lam gasit. Nu stiu exact traseul furtunului de scurgere.

Poate stie cineva exact traseul furtunului de scurgere si cum se ajunge la el.

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

furtunul ala iese din masina pe jos in spatele rotii - prin prag. e o mufa de cauciuc la capatul lui, ca un picurator - e pusa ptr a nu se infunda cu noroi.

gasesti mai multe detalii pe forumurile de afara, sunt multi care au patit asta inclusiv eu.

 

de curatat cel mai bine se curata cu apa minerala daca este doar murdar. am incercat cu de toate, dar apa minerala e cea mai tare.

am incercat si eu la fel cu aer comprimat si a iesit furtunul afara DAR, problema era ca furtunul nu era infundat ci el se deplasase in jos, iesise din clemele de sus si se sugrumase. in momentul in care am folosit aerul comprimat, acesta a sarit din prinderea de sus, ptr ca jos el doar intra intr-o teava care merge pana jos in prag.

 

deci dupa mine daca intra apa sunt doua locuri pe unde poate sa intre(la modelele cu trapa mare): pe langa trapa daca canalele de scurgere sunt infundate sau prin stalp daca furtunele sunt sarite din prindere.

 

oricare dintre situatii eu as demonta capitonajul interior de pe stalp inca de la inceput, e simplu si iese usor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Oare cum se desfac capacele alea de pe stalpii parbrizului? vreau sa le dessfac dar imi e sa nu stric ceva..

 

Din ce-mi aduc aminte sunt suruburi sub pastilele de plastic pe care scrie AIRBAG de pe stalpi...e mai simplu asa. Scoti pastilele alea cu o surubelnita plata, desfaci suruburile si scoti usor chestiile care imbraca stalpii. ATENTIE ca vei da peste airbaguri! Manevrate cu maaaare grija sau scoate bornele...

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avut-o si eu...trapa este facuta in asa fel incatbsa intre apa pe langanchder...

 

Doar ca lamtine scurgerile sunt obturate !!!

 

NU BAGA NIMIC PE SUS !!! Prin scurgeri...o sa iasa furtunul

 

Solutia sigura este sa desfaceti protectia de pe stalpii interiori fata ( a zis un coleg cum -se desfac suruburile de sub plasticul cu airbag )

 

Eu am gasit furtunele indoite si nu mai trecea nimic prin ele...le-am asezat cum trebuie si nu am mai avut absolut nici o problema...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.