Jump to content

Problema e46 - scad turatiile -


Slim

Recommended Posts

Salut baieti, cred ca am aflat ce problema are masina mea... Culmea, fara mecanic! Pe clapeta de acceleratie sunt 2 piese, una langa cealalta, un senzor de acceleratie si un fel de motoras, o pompa de forma cilindrica care se prinde cu 2 imbusuri si in care intra o mufa, ei bine accea este piesa, cand scot mufa merge perfect masina nu mai oscileaza turatiile, se infige, cu siguranta are legatura cu aerul piesa respectiva, deschide si inchide, singura diferenta e ca daca merg cu mufa scoasa masina sta pe liber in 1000 de ture si consuma mai mult per total. Oricum am sa dau piesa jos ii iau codul o cumpar si dupa va spun exact despre ce era vorba. Oricum care mai aveti problema asta cu turatiile faceti o proba. Scoateti mufa dati o tura si vedeti daca mai face figuri ;) .

 

" Stanky " sa imi spui daca ai incercat varianta mea... Asa imi facea si mie la inceptut, credeam ca vremea, respectiv umiditatea influenteaza mersul masinii ... daca nu ii dai atentie osa faca din ce in ce mai rau si ai sa ajungi la fel ca mine, nici nu imi mai venea sa plec cu ea si de mecanici nici nu mai vreau sa aud, schimbam aia, schimbam aia, schimbam aia, cred si eu ca pana la urma osa mearga masina dupa ce schimbam tot motoru.

Edited by Slim
Link to comment
Share on other sites

In ultima vreme nu a mai facut deloc... si nu prea am cum testa ca face destul de rar si putin, cateodata la semafor oscileaza de 2 ori si gata, deci pana deschid capota si scot mufe se stabilizeaza. Ieri am fost pe autostrada si i-am dat 4000-5000 de ture si acuma merge genial masina, parca nu e a mea. Cred ca din cauza ca 90% din km ii fac in oras isi aduna funingine si mizerii prin conducte si evacuare.

 

Are nevoie sasi sufle mucii din cand in cand :D

Link to comment
Share on other sites

Asa imi facea si mie la inceput, foarte rar si putin, insa problema s-a agravat...

 

Cat de desfundat evacuarea, eu 99% din km ii fac in bucuresti dar foarte rar schimb sub 5000 de ture...

 

Am mers acum dimineata cu mufa scoasa si pana nu se incalzeste motoru tot nu se infige deloc ... dar dupa ce se incalzeste merge foarte bine !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.