Jump to content

Probleme senzori parcare


535i

Recommended Posts

Salut!

 

Problemele au aparut de vreo 4 zile.Cand bag in viteza marsalier incep sa bipaie intrerupt apoi un bipuit constant,dupa care se intrerupe iar si o i-a de la capat cu bipuit-ul...

Initial am zis ca s-a ars vreo unul asa ca am bagat in marsalier si i-am ascultat pe toti si pacane toti,deci functioneaza...totusi am zis ca poate ma insel asa ca am fost la un service,mi-a pus testerul pe masina si sunt functionabili 100% toti...asa ca electricianul a dat din umeri si eu am plecat de acolo asa cum am venit :mellow:

 

senzorii sunt curati,siguranta este buna...

 

Asa ca va rog frumos cine stie si ce altceva ce as putea verifica sa-mi spuna ce,unde si cum sa verific...

Link to comment
Share on other sites

am fost la baietii de la hotelul solar....mi-am facut schimbul de ulei..apoi tester pentru senzori...

 

unde anume e situat modulu PDC si as putea sa-l verific inainte de a cumpara altul?sa nu il cumpar degeaba...

Link to comment
Share on other sites

n-ai ce sa verifici la el, eventual sa-l schimbi cu altu pentru test. e o cutie cu electronica in ea.

se afla in spatele mochetei de pe partea dreapta a portbagajului, deasupra bateriei. dai jos spatele la stopul din dreapta, dai jos tava de deasupra bateriei, dai mocheta la o parte (ai grija la firul de deschidere a busonului de combustibil - se desface capacelul de fir) si acolo o sa vezi oblic montat pe caroserie modulul PDC cu 2 mufe in el. eventual dai cu spray de contacte pe mufe si poate rezolvi problema.

 

daca si cu modulul de test imprumutat de la un prieten face la fel, verifica la Gong mufele (e difuzorul de sub torpedoul mic din stanga volanului)

Link to comment
Share on other sites

ok,inteleg...o sa verific intai gongul,bine ca mi-ai amintit,mi-a umblat un electrician de curand acolo cand mi-a montat alarma,poate or fi inversate mufele :huh: ....daca nici asta atunci e modulul,sa vad unde gasesc unul de imprumut pentru proba. :unsure:

 

multumesc de idei si raspunsuri...

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

da,am fost multumit...total 50 lei,am lasat 60 :) ...diagnoza a fost doar pentru senzorii de parcare...

ulei am pus 5w30 castrol...

 

am verificat gongul si mufele erau la locul lor,papucii neoxidati...se pare ca nu ar fi de acolo :no:

 

acum imi ramane sa gasesc pe cineva dispus sa faca o proba cu modulul lui pe masina mea :rolleyes:

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

pune masina pe tester si vezi codul de eroare. Daca iti functioneaza cu intermitente s-ar putea sa fie un contact imperfect, verifica sub spoiler sa fie prinse in cleme cablurile care vin la senzori. La tester iti spune exact care senzor a generat eroarea.
Link to comment
Share on other sites

Pai la tester nu i-a aratat nici o eroare,erau pe ecranul de la laptop afisa toti senzorii cu o gradatie de la 0 %la 100 %si in momentul cand treceai prin spatele masinii cum scade in intensitate fiecare.

 

Faza e ca in timpul cat a fost testerul pe masina senzorii au mers normal,cum a luat testerul de pe ea si am bagat in marsalier au inceput sa bipuie discontinuu si continuu...si viceversa.

 

Astazi am fost plecat cu masina prin oras si am facut vreo 3 parcari,in tot acest timp mi-au functionat perfect :hmm: am zis ca nu se poate asa ceva,...si cand am ajuns acasa si am parcat au inceput sa faca figuri iar :bashwall: ...din ultimele 4-5 zile pana azi e singura data cand senzorii au facut faza asta...

 

nu mai inteleg nimic,nu stiu ce sa mai verific ...ma gandesc ca nici modulul PDC nu e stricat...daca era stricat trebuia sa nu-mi mai functioneze deloc...zic si eu -_-

 

acum ma bag sub bara spate sa vad cum se prezinta mufele,sper ca ajung la ei pe acolo... :huh:

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

Sigur e un contact imperfect, la Iulian (baieti de la solar ) vei fi tratat bine ,garantez , eu am ani de cand merg la ei cu ambele masini , si apoi cu tester e cel mai bun din oras la BMW
Link to comment
Share on other sites

Sigur e un contact imperfect, la Iulian (baieti de la solar ) vei fi tratat bine ,garantez , eu am ani de cand merg la ei cu ambele masini , si apoi cu tester e cel mai bun din oras la BMW

 

 

nu zic ca nu am fost tratat bine acolo si ca preturi sunt foarte ok...numai ca ultima data nu prea a avut timp sa imi verifice mai in amanunt instalatia.

 

da o sa le mai fac o vizita baietilor saptamana viitoare,sa i-a toata instalatia la verificat...acum tind sa cred si eu ca e un contact imperfect pe undeva.

Link to comment
Share on other sites

degeaba bagi mana pe sub bara ca nu rezolvi nimic. la FL nu ajungi la senzori, fire sau mufe pe sub bara. trebuie data bara jos deoarece senzorii se afla deasupra armaturii de care vei da daca bagi mana pe sub bara.
Link to comment
Share on other sites

m-am bagat sub ea..,,tot ce am vazut sunt firele care duc la senzori,senzorii nu puteam sa-i vad...apoi am strecurat mana pana la ei si am mai impins un pic de mufe,poate se slabise vreo una. :hmm:

 

cel mai bine era sa pot scoate mufele si sa dau cu spray de contact pe ele dar nu am stiut cum ies,daca au vreo clema...si mi-a fost teama sa trag de ele :nea:

 

@robytza stii cumva cum ies mufele?

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

mufa are o clema pe o laterala pe care trebuie sa apesi ca sa o scoti... daca imi amintesc bine este in stanga sau in dreapta nu sus-jos. vezi si tu pe care parte se apasa. ca si idee uitate la mufa de la becul de pozitie... e aproximativ acelasi tip de prindere.
Link to comment
Share on other sites

Pai la tester nu i-a aratat nici o eroare,erau pe ecranul de la laptop afisa toti senzorii cu o gradatie de la 0 %la 100 %si in momentul cand treceai prin spatele masinii cum scade in intensitate fiecare.

 

nu stiu ce tester era ala, dar la INPA, DIS iti spune si eroarea. Pentu ca iti merge si apoi nu iti merge sigur ti-a stocat o eroare. Asa o iei pe bajbaite.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca nu era nici unul din cele mentionate de tine:INPA,DIS...nu stiu ce sa-ti spun,nu l-am intrebat ce tip de program folosea pe laptop pentru ca nu am stiut de chestia asta cu ce tip de program foloseste si ca ar fi trebuit sa-i apara eroarea...

 

Intradevar e aiurea asa,fara sa stii unde e "buba" si sa o iei pe ghicite...cam greu gasesti problema.

 

Oricum o sa vad maine cum se prezinta treaba si daca e la fel atunci o sa incerc sa scot mufele de la senzori si sa le dau cu spray de contact.

Link to comment
Share on other sites

Stie careva cum sa ajung la senzori fara sa dau bara jos?...vreau sa verific firele sa nu fie vreo unul intrerupt,sa dau cu spray de contact pe mufe....pe sub masina e foarte incomod/stramt locul :sweat: ...
Link to comment
Share on other sites

colegu,mie ,mai nou,cand o bag in "mansaler" imi piuie direct si constant cam 10-20 de secunde,dupa aia tace ,ce poate fi ,nu ai auzit ceva asemanator ?? bineinteles ca nu mai functioneaza senzorii de parcare !

 

acel bip lung la inceput cand bagi in R este warning tone... te avertizeaza sa nu te bazezi pe senzori ca-s cu vaca... adica cel putin unul din ei nu functioneaza (poate sa fie un senzor defect sau firul care duce la el). pentru a vedea care, pune masina pe diagnoza (DIS) si-ti va zice care din ei este cel problematic.

daca nu ai la indemana un tester, poti ruga un prieten sa bage masina in Reverse si te duci la spatele masini si ii asculti pe rand cu urechea si cu degetul in fata lor. care nu "pacane" e defect. bafta

 

care sunt pasii pentru a da bara jos?

 

multumesc

 

ti le-as scrie dar sigur te pierzi in detalii si rupi ceva la bara si o sa-ti para rau dupa ea apoi :) dute la un prieten care stie si care a mai facut asa ceva. oricum trebuie sa fiti 2 oameni ca s-o dati jos si s-o puneti la loc.

Link to comment
Share on other sites

acel bip lung la inceput cand bagi in R este warning tone... te avertizeaza sa nu te bazezi pe senzori ca-s cu vaca... adica cel putin unul din ei nu functioneaza (poate sa fie un senzor defect sau firul care duce la el). pentru a vedea care, pune masina pe diagnoza (DIS) si-ti va zice care din ei este cel problematic.

daca nu ai la indemana un tester, poti ruga un prieten sa bage masina in Reverse si te duci la spatele masini si ii asculti pe rand cu urechea si cu degetul in fata lor. care nu "pacane" e defect. bafta

in mod sigur,ai dreptate...mi-am inlocuit modulul de pdc cu un altul,si face la fel,deci au mai ramas senzorii

Link to comment
Share on other sites

 

daca nu ai la indemana un tester, poti ruga un prieten sa bage masina in Reverse si te duci la spatele masini si ii asculti pe rand cu urechea si cu degetul in fata lor. care nu "pacane" e defect. bafta

 

asa am facut si a functionat perfect.Am gasit doi senzori ne-functionali prin metoda ta.Si apoi s-a confirmat si prin tester !! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.