Jump to content

Climatizare, Panoul arata ca merge, dar in realita


solomonleroi

Recommended Posts

Indurare daca repet vreun topic; eu am cautat dar n-am gasit un raspuns.

520 D, 2001, dublu climatronic. Totul a fost ok pana catre sfarsitul verii, cand a inceput sa nu mai bage aer (nici cald, nici rece) la debitul pe care il arata panoul climatronicului. Cresteam viteza ventilatorului, panoul imi arata ca a fost preluata comanda, dar in realitate debitul de aer ramanea acelasi, adica slab. Dupa un timp de mers, dar numai uneori, brusc ventilatorul prelua comanda si crestea debitul.

In acest moment, pe orice setare - de viteza, de temperatura, etc. - nu primesc nici un raspuns: pe panou imi apar comenzile, dar aer nu baga deloc. Dar deloc!!!

Am incercat la sigurante (9 si 20 parca -atat am putut descifra in germana) si raspunsul a fost urmatorul: sigurantele pareau intacte, ba chiar isi faceau treaba, adica atunci cand le scoteam, pe rand, panoul climatronicului se stingea. Mai mult nu stiu ce sa fac si deja au inceput sa mi se abureasca geamurile ca la Dacie. Singurul lucru pe care il mai pot face este sa verific filtrul de polen, desi nu cred sa fie prea incarcat (l-am schimbat in primavara, il schimb odata cu uleiul si filtrul de ulei si de motorina). Se poate intampla asta din cauza filtrului de polen? Chiar nici o molecula de aer sa nu permita...? Sau e vorba de altceva?

Link to comment
Share on other sites

Este celebra rezistenta cu tzepi, arata ca un arici. Cauta pe forum, foarte multi au avut aceasi problema. 80 de euro la reprezentanta.

 

Iarta-ma, WLF, am cautat pe forum ,,rezistentza cu tzepi'', dar nu am gasit nimic. Sau poate nu am stiut sa caut. Tot ce am inteles este aceea ca este vorba despre o piesa si ca nu am alta sansa decat sa cumpar acea piesa. Dar oare o rezistenta se uzeaza asa, putin cate putin? Fii, te rog, amabil si da-mi mai multe detalii. Iti multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Va rog sa ma ajutati cu niste pareri.

Am un BMW 525D TOURING(an 2000) si de o zi nu-mi mai merge caldura.

E climatronic, pe displai imi arata ca merge dar nu baga nimik, nici cald nici rece,cred ca de la aeroterma vine beleaua ca nu shiteaza nimik.

 

 

 

Daca puteti sa ma ajutati v-as fi foarte recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

Da asta era la mine , dupa ce am schimbat-o si-a revenit . La inceput nu mai baga nici aer rece nici cald si klimatronicul arata ca merge , dupa 2 saptamani nu a mai mers deloc . Dupa ce am schimbat-o a fost totul OK .

145627[/snapback]

 

si de unde ai loat-o. ca si mie imi trebui una si la ce bani? merci

eu am gasit pe net cum se schimba.

post-2753-1162245402_thumb.jpg

post-2753-1162245419_thumb.jpg

post-2753-1162245437_thumb.jpg

post-2753-1162245455_thumb.jpg

post-2753-1162245471_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pai iti desface degeaba aeroterma. Poti sti daca el este defect, proband un altul bun. :blink:

152074[/snapback]

vand eu aceasta piesa cu tepi la pretul de 2 mil.o am de pe un bmw avariat.

cine e familiarizat cu forumul poate vedea ca am mai multe topicuri cu piese de 525d din 2000

Link to comment
Share on other sites

vand eu aceasta piesa cu tepi la pretul de 2 mil.o am de pe un bmw avariat.

cine e familiarizat cu forumul poate vedea ca am mai multe topicuri cu piese de 525d din 2000

152130[/snapback]

pai mane eu am comandat-o la AB si am platit 2600000 lei

si cu garantie 1 an si tu ceri 2 mil pe una uzata nu cre ca e normal

nici macar la juma de pret nu o dai

asta e hotie :blink:

Edited by eeugen
Link to comment
Share on other sites

pai mane eu am comandat-o la AB si am platit 2600000 lei

si cu garantie 1 an si tu ceri 2 mil pe una uzata nu cre ca e normal

nici macar la juma de pret nu o dai

asta e hotie :blink:

152158[/snapback]

am vazut preturi de 100 euro la piesa asta

am sa merg sa vad cat costa si cu cel interesat pot negocia undeva la jumate de pret.eu uneori prefer sa dau si 80% pe o piesa bmw second decat sa o cumpar noua.depinde de cat de norocos te sti.

Link to comment
Share on other sites

am vazut preturi de 100 euro la piesa asta

am sa merg sa vad cat costa si cu cel interesat  pot negocia undeva la jumate de pret.eu uneori prefer sa dau si 80% pe o piesa bmw second decat sa o cumpar noua.depinde de cat de norocos te sti.

152167[/snapback]

iti spun eu la AB e 70 euro

si daca tu preferi o piesa uzata asta e traba ta

normal ca daca e vb de un pretz bun si eu ma risc dar in cazul asta nu merita :blink:

si ai vazut pretzuti de 100 euro pentru ca ai fost la un magazin oarecare si normal sa puna un adaos

Edited by eeugen
Link to comment
Share on other sites

A durat mult pana ti`au onorat comanda ori au avut piesa pe stoc ?

De montat unde ai montat`o si la ce bani ?

152210[/snapback]

am comandat-o acum o saptamana dar au avut si pe stoc (deobicei au pe stoc dar vine iarna si........ se duc toti cei cu probleme, mai erau cu aceeasi problema vreo 6 pers )

o sa o montez la ei ca dureaza 15 minute

cred ca o sa-mi ia vro 500 mii manopera dar oricum e bine decat sa-mi bag eu nasul acolo si sa mai stric ceva

si asa nu pierd nici garantia :blink:

Edited by eeugen
Link to comment
Share on other sites

ce excroci..dureaza 1 minut s-o schimbi:)..pacat ca nu am bani sa-mi deschid si eu o reprezentanta,daca 1 minut e 10 euro,60 minute o ora 600 euro :) 8 ore de lucru..4800euro/zi :) :D :D :D :bash: :blink: -cheltuieli cu personalul adica 30euro:)) tot mai raman 4000.frumos calcul nu?:))nu e chiar asa,ca e mai rau..
Link to comment
Share on other sites

ce excroci..dureaza 1 minut s-o schimbi:)..pacat ca nu am bani sa-mi deschid si eu o reprezentanta,daca 1 minut e 10 euro,60 minute o ora 600 euro :) 8 ore de lucru..4800euro/zi :D  :D  :D  :bash:  :lol:  :blink: -cheltuieli cu personalul adica 30euro:)) tot mai raman 4000.frumos calcul nu?:))nu e chiar asa,ca e mai rau..

152535[/snapback]

 

Poate o dura un minut dar cand o schimbi a doua oara si stii cum :bash: ... cat despre socoteala ta ... nu lucra mai mult de 3 zile pe saptamana ... bate la ochi :))

Link to comment
Share on other sites

Poate o dura un minut dar cand o schimbi a doua oara si stii cum :) ... cat despre socoteala ta  ... nu lucra mai mult de 3 zile pe saptamana ... bate la ochi :blink:)

152538[/snapback]

astazi am fost la AB si am luat piesa care era deja comandata de vreo 2 saptamani si tot la ei am montat-o

ma costat manopera 905000 lei si a durat 50 min.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.