Jump to content

Scartie usa, urat sunet !


Munteanu

Recommended Posts

Este vorba despre usa de la sofer ( la celelalte nu scartie, bineinteles aceea e utilizata cel mai des! ) ! Am tot cautat sa ung parghia, cu vaselina grafitata, dar se pare ca nu dau sau nu ajung la locul unde trebuie sa fie vaselina. Balamalele le-am uns, dar zgomot in continuare, deci numai ramane decat parghia, care tine usa soferului, si nu reusesc.

 

Cine a uns, cu ce si cum? Detalii, poze, orice e binevenit. Este foarte deranjant acel zgomot, parca deschid usa de la wc de curte si scartie de rupe :no:

Link to comment
Share on other sites

Este vorba despre usa de la sofer ( la celelalte nu scartie, bineinteles aceea e utilizata cel mai des! ) ! Am tot cautat sa ung parghia, cu vaselina grafitata, dar se pare ca nu dau sau nu ajung la locul unde trebuie sa fie vaselina. Balamalele le-am uns, dar zgomot in continuare, deci numai ramane decat parghia, care tine usa soferului, si nu reusesc.

 

Cine a uns, cu ce si cum? Detalii, poze, orice e binevenit. Este foarte deranjant acel zgomot, parca deschid usa de la wc de curte si scartie de rupe :no:

 

Spray WD40 dai pe balamale si pe tija aia care intra in usa si ai scapat. Nu baga vasilina ca se aduna praful.Sau vreun spray cu teflon daca gasesti.

Edited by DSF
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La fel am procedat si eu,WD40 e foarte bun,am dat pe tija si pe balamale...mie nu imi scartiau usile numai ca mergeau greu la deschidere si inchidere,mai ales tijele alea cred ca nu erau unse de mult timp...acum e mult mai bine. :)
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Este vorba despre usa de la sofer ( la celelalte nu scartie, bineinteles aceea e utilizata cel mai des! ) ! Am tot cautat sa ung parghia, cu vaselina grafitata, dar se pare ca nu dau sau nu ajung la locul unde trebuie sa fie vaselina. Balamalele le-am uns, dar zgomot in continuare, deci numai ramane decat parghia, care tine usa soferului, si nu reusesc.

 

Cine a uns, cu ce si cum? Detalii, poze, orice e binevenit. Este foarte deranjant acel zgomot, parca deschid usa de la wc de curte si scartie de rupe :no:

 

am avut si eu problema aceasta la e46 320d fl, nu am reusit sa rezolv nici cu wd-40, nici cu vaselina alba, si nimic.

singura chestie e sa schimbi cu totul piesa aceea care opreste usa in trepte cu una noua, asa s-a rezolvat la mine,

pt ca vechea piesa isi formase un fel de sant in interior unde face contact bucata aceea de fier care intra in usa

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

din ce am citit si din ce stiu, poate stiu gresit, wd40, este un spray care pe moment unge, dar pe termen lung usuca locul aplicat, deci imi trebuie cu siguranta ori ulei ori vaselina grafitata (am vaselina grafitata). ulei de motor normal 5w40 sau ulei de motor ars(ulei folosit). ideea este ca nu stiu exact cum e parghia acolo inauntru, o poza, sau ceva explicatii, un desen, sa imi dau seama unde trebuie sa ajung sa fac ungerea. la mine cred ca trebuie unsa nu schimbata, dar daca totusi o sa mai scartaie o sa o schimb cu totu si gata.

 

piesa 5 http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=EL71&mospid=47660&btnr=41_1101&hg=41&fg=40 partea mai mare intra in usa? daca da are cineva vre-o poza sau unde sa ung?

Edited by Munteanu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu mai folositi WD40 in locurile unde sunt si elemente de cauciuc. Aceasta solutie ataca partile din cauciuc.

Curatati bine parghia cu spray de frane, lasati sa se usuce si apoi dati cu spray siliconic, acesta nu ataca acel cauciuc si intra in stratul superficial al plasticului sau al metalului. Lasati cateva minute si dupa aia stergeti usor cu o carpa. Astfel praful se aseaza mai greu.

 

Nu folositi vaselina. E magnet pentru mizerie... mai rau faceti decat daca nu dati cu nimic. Din fabrica masina are balamalele unse cu vaselina dar... am observat ca la mizeria de la noi nu prea e buna.

Link to comment
Share on other sites

ok, nu e rea ideea, o sa caut un spray cu silicon. acum, e vre-o firma anume sau orice rebut? sau cam la ce bani gasesc calitate? 5-10-15-20-25-35-50 ron? sa ma uit la practiker la nigrin sa vad daca are, sau dedeman. sau sa dau cu orice prastie de spray silicon?

 

ok, o sa caut la practiker, dar ce sa curat vaselina de pe brat si ceeea bagata inauntru? pe aia am cam bagat ceva in usa inspre brat, aia nu stiu cat demult o sa pot sa o curat. as da si la celelalte usi preventiv...o sa vad, oricum nu prea am cum sa curat acolo e foarte strimt.

Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

La 15 lei la Praktiker de la Nigrin. E fff bun. Ai grija ca are presiune mare. Ceea ce e foarte bine. Si sa nu dai mult, e inutil.

 

Dar sa cureti bine suprafata inainte.

 

Hai ca vad ca ai editat dupa aia.

Nu lua orice spray. Vezi ca una e cel de gresat si alta e cel de plastice, de bord.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Merge cu WD40, ca n-ai nici un cauciuc pe balamale si tija aia. E intradevar mansonul ala de izolare dar bagi paiul ala inauntru si dai. Eu am dat la un e36 si a disparut scartiala instant si dupa 2 ani tot nu facea nici un zgomot.

Face treaba super buna WD40 si rezista in timp, la 528 sora-mi era blocata trapa, am incercat si cu parghia manuala si tot n-am reusit sa o deschid. I-am bagat 2 jeturi de WD40 pe sine si a inceput sa mearga instant electric si au trecut 4 luni de atunci si nu mai face nici o figura.

Cel mai bun e un spray cu teflon dar sunt cam greu de gasit si destul de scumpe.

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine schimbi ala cu totul, pt ca problema aia o sa revina la un moment dat cand ti-e lumea mai draga si te face de kkt...

pt ca este o piesa veche si foarte uzata, poti sa dai cu toate solutiile pe ea ca nu-si mai revine, eu am vazut sistemu ala si tija aia nu e mare,

o sa umpleti usa de solutii, de curatat nu ai cum sa o mai cureti.

aveti bmw pastrativi-le calumea, piesa aia e in jur de 2 mil noua parca,

nu cauta sh ca o sa dai de aceeasi problema. de schimbat, mi-am schimbat-o singur.

Link to comment
Share on other sites

du'te la augsburg- au un spray cu vaselina lichida .... dai cateva pufuri la balamale si adio scartait. Am patit si eu la E46 pt ca nu prea foloseam usile din spate ...

 

LE: cam greu de ajuns la augsburg de la focsani ... incearca la un magazin de piese auto

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

vezi ca este un spray cu vaselina sub presiune de la bmw.eu am dat 11 euro pe el si este exact pentru balamalele de la usi.scrie pe el ceva de genul "tor bremsen".cred ca il gasesti si la groza dan.eu l-am luat din timisoara de la tibi.
Link to comment
Share on other sites

nu am gasit la practiker spray cu silicon, sa vad la dedeman sau carefour. sa incerc si alta firma, ce ar fi mai bun. chiar nimeni nu are o poza cu acel orpitor de la usa?

 

nasol. altceva? help me! tare urat mai se aude....iar umblu la usa wc-ului!

Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

NU gasesti la Dedeman sau Carrefour. Doar la Praktiker are.

Daca ai la indemana niste spray cu silicon de bord da cu ala pana faci rost de ceea ce trebuie.

 

Vali, ce zici tu de vaselina lichida e bun dar nu aici. Aduna mizeria.

Spray-ul ala cu vaselina lichida e super meserias ca sa dai in zone greu accesibile. Vaselina aia are in componenta o solutie care dupa ce se evapora lasa vaselina in stare solida.

Mai e si sprayul de lant de moto care formeaza o pelicula care nu lasa mizeria sa intre dar e scumpisor si greu de indepartat-curatat.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.