Jump to content

Cele mai fiabile masini in 2010 conform ADAC


Recommended Posts

Daca ai incercat sa fii amuzant...afla ca nu ti-a iesit. O masina daca este scumpa nu inseamna ca este si fiabila vezi ferrari!

Si-acum vin si eu cu intrebarea: Cate rolls-uri ai avut pana acum sau cu cate ai mers ori cate persoane cu rolls cunosti de esti atat de informat si indignat pe deasupra!

Ti-am dat un exemplu de masini fiabile recunoscute pe plan mondial(LC si Hilux) nu dupa ureche,aia cu masina unui var era doar o completare.

 

<<intr adevar rolls royce e departe de a fi o masina fiabila...mai ales ca e sub aripa bmw.>> -- Dar tie ti se pare cumva ca bmw fabrica masini fiabile??

Exista si masini fiabile, dar la alta clasa, si alte preturi. Tu cate rolls-uri si ferrari-uri ai avut ?

 

"vezi ferrari" ce sa vedem la ferrari ? si daca te referi la problema cu adezivul de la 458 italia care se topea si lua foc masina... no comment.

 

Numai fii asa arogant cu sly "cate rolls-uri ai avut pana acum" ca si tu vorbesti tot din reviste, oricum ti-am urmarit posturile si am vazut ca de fel asa esti de o frustrare putin iesita din comun, no offence.

Edited by ggolfuletz
Link to comment
Share on other sites

Te cred dar eu la a mea nu am schimbat niciun bec macar si sa stii ca nu crut cu nimic. De asta e masina, sa mearga... nu e niciun drum din tara asta care sa-i fi stat in fata, indiferent de starea lui.

 

am cunoscut iarna trecuta in austria un roman posesor X3 2.0d 2006 70k km luat de nou de el. cred ca te-ar contrazice putin. :) Din prima zi cum a ajuns, masina a parcat in reprezentanta, acuzand mici defectiuni: turbina si alternator. pe scurt 2500 euro au țâșnit din buzunarul omului.

Link to comment
Share on other sites

tu ai zis din prima zi, de aia am zis ca e noua. Bmw sunt greu de intretinut datorita stilului sport de proiectare si condus. posibil sa faca si anume dar ma gandesc ca ar fi greu sa mentina un echilibru chiar daca ar face-o. Ma gandesc ca la vw de exp unde masina este proiectata doar ca mijloc de locomtie, soferii conducand o mai lejer se pastreaza mai bine in timp. e discutabila treaba, oricum bmw sunt greu de intretinut daca nu ti permiti
Link to comment
Share on other sites

m am referit la prima zi cand a ajuns in austria la schi. si eu cu umilul meu e39 530d - 300k cu turbo original. la ei X3 era masina sotiei, nu stiu daca are vreo relevanta. asa se explica si cei doar 70k facuti in aproape 5 ani.
Link to comment
Share on other sites

Daca ai incercat sa fii amuzant...afla ca nu ti-a iesit. O masina daca este scumpa nu inseamna ca este si fiabila vezi ferrari!

Si-acum vin si eu cu intrebarea: Cate rolls-uri ai avut pana acum sau cu cate ai mers ori cate persoane cu rolls cunosti de esti atat de informat si indignat pe deasupra!

Ti-am dat un exemplu de masini fiabile recunoscute pe plan mondial(LC si Hilux) nu dupa ureche,aia cu masina unui var era doar o completare.

 

<<intr adevar rolls royce e departe de a fi o masina fiabila...mai ales ca e sub aripa bmw.>> -- Dar tie ti se pare cumva ca bmw fabrica masini fiabile??

 

 

 

 

parerea ta.conteaza putin spre deloc pt mine.lasa i pe altii sa decida daca am fost amuzant sau nu

 

tu pana una alta esti paralel.cu subiectul

 

ai citat primul postul meu si ti am raspuns.intr adevar bmw nu fabrica masini fiabile,nici rolls de fapt nimeni probabil in viziunea ta.

 

in afara de toyota yaris.sau prius.sau hilux??never mind

Link to comment
Share on other sites

Treaba cu fiabilitatea la BMW s-a mai discutat(cred ca mai sunt topicuri),pt unii BMW e fiabil,pt altii nu. Eu tind sa cred ca BMW nu face tocmai masini fff fiabile -haideti sa ne uitam putin la vesnicele bube ale masinilor(debitmetrul,sonde,etc etc),ca sa nu mai zic ca forumul e plin de colegi care cer un sfat/parere/ajutor in legatura cu defectiunile lor la masini- raportat la ceea ce se vrea a fi (adica marca premium) dar mai ales la pret. Binenteles ca mai conteaza si tara in care e,drumurile,infrastructura,modul de exploatare si multe alte criterii,insa la banii pe care-i dai pe o masina noua si la cativa zeci de mii de km sa incepi sa te plangi ca a picat aia sau cealalta....mi se pare cam aiurea.

Parerea mea e ca cei de la BMW stiu de f multi ani despre defectele de baza ale masinilor lor,cred ca ar fi trebuit sa remedieze macar cateva dintre ele.

Link to comment
Share on other sites

cataline,majoritatea care se plang de sonde,debitmetre si alte chestii au masini peste 10 ani si un numar considerabil de km

 

ce inseamna masina fiabila?nu poti avea pretentii la o masina care si a depasit durata de viata estimata sau chiar daca nu,are 500000 de km reali.sa fim seriosi

Link to comment
Share on other sites

cataline,majoritatea care se plang de sonde,debitmetre si alte chestii au masini peste 10 ani si un numar considerabil de km

 

ce inseamna masina fiabila?nu poti avea pretentii la o masina care si a depasit durata de viata estimata sau chiar daca nu,are 500000 de km reali.sa fim seriosi

Sly,ai si tu dreptate,dar hai sa ne uitam putin pe forum(si mai sunt o gramada care nu se gasesc pe acest forum) cate e90-uri si e60-uri sunt "buboase" care nici macar nu au 10 ani pt ca nu existau acum 10 ani.

 

Ca sa nu mai zic si de celelalte masini din gama cum ar fi x-uri,septare,z-uri samd. Si alea sunt cu gramada,si daca-i intrebi pe posesori?aceeasi problema!

Link to comment
Share on other sites

nu e bine sa generalizam.din pacate in romania masinile chiar daca sunt de productie recenta nu sunt intretinute corespunzator iar despre drumuri n are rost sa amintim

 

ce procent dintre masinile de la noi au carte service?

 

ca sa nu vorbim ca multe dintre ele au trecut succesiv pe la diferiti samsari care le au mai dat si km inapoi...

 

cred ca mai relevant ar fi un studiu pe DE sau UK.

Link to comment
Share on other sites

Am specificat in commul meu de mai sus ca depinde si de tara unde este exploatat,si sunt sigur ca e o mare diferenta daca e sa comparam 2 masini de acelasi tip si fel,una fiind in romanica iar alta intr-o tara mai de "doamne-ajuta".

In alta ordine de idei,nu ma intelege gresit,nu am nimic cu BMW,din contra iubesc aceasta marca,altfel nu as fi pe aici si nici bmw n-as fi avut, + ca eu am deschis acest topic si am fost bucuros cand am aflat ca bmw a fost castigator intr-un sondaj pe tema fiabilitatii,insa am o oarecare retinere si anume faptul ca se putea mai bine la ceea ce se vrea a fi BMW,pt ca nu vorbim de chevrolet,hyundai,daihatsu,s.a.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.