Jump to content

Cele mai fiabile masini in 2010 conform ADAC


Recommended Posts

Se pare ca si in 2010 BMW si-a lasat amprenta cu privire la fiabilitatea masinilor castigand in 3 clasamente diferite in functie de clasa in care s-au situat diferitele modele;si asta in ciuda faptului ca tot mai des se vehiculeaza ca, concurenta si nu numai(nu dau nume) ar fi peste aceasta marca la mai multe capitole.

Sursa: http://www./2011/05/cele-mai-fiabile-masini-in-2010-conform-adac/

 

Scuze ca nu am pus link-ul cum trebuie insa nu stiu cum sa fac sa accesez direct pe el...daca ma puteti ajuta... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Totusi,sa fac o mica detaliere:

Clasa mini-1.toyota aygo(bmw nu are masina in aceasta clasa)

Clasa mica-1.mini(sub aripa BMW)

Clasa compacta-1.BMW seria 1

Clasa medie-1.BMW X3(urmat de mercedes C-klasse,dupa care pe pozitia a 3-a se afla BMW seria 3)

Clasa mare-1.Audi A5(insa BMW Seria 5 se afla pe pozitia a doua)

Clasa monovolum-neinteresant.

Observati ca sunt cam amestecate diferite modele(suvuri mici la clasa medie,cele mari la clasa mare,etc) insa cica asa au vrut cei de la ADAC.

Totusi mai lipsesc si cele din clasa de lux(probabil alea nu s-au stricat niciodata) :fear: ,insa clubul german stie mai bine ce si cum...

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa spui ca E39 diesel face lift nu e fiabil ??? :no: ,parerea mea ca e mult mai fiabil ca un E60.

 

In experienta mea de 8 luni cu E39 525d 2001 nu am observat nici o fiabilitate (de asta o si vand). Conteaza cum a fost intretinuta si inainte masina,,,,

Cat despre E60, nu stiu ce sa zic ca nu sunt posesor. Insa nu mi-as mai lua BMW mai vechi de maxim 3 ani.

Link to comment
Share on other sites

clasamentul e facut in urma sesizarilor clientilor ADAC. ADAC e in principal o retea de asistenta rutiera, nu au service propriuzis. LA ei suni cand esti cu masina crapata in doua pe autostrada sa vina sa te tracteze.

Mie nu mi se pare relevant un astfel de clasament. OK, poate BMW ramane mai rar mort complet, de nu te tarai cu el pana la primul service sau garaj, dar asta nu o face o masina neaparat fiabila.

daca vrei sa vezi fiabilitate.. cauti studii JDpower, cauti studii despre TCO pe o perioada de 8 ani, cat se considera ca e viata unei masini.. etc.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am un E 39 de 5 ani aproape ,stiam masina ,merg foarte mult , adevarat este ca pe autostrada 80% insa lasand schimburile normale ,mari lucruri nu am schimbat la masina , poate am fost norocos insa E 39 se poate considera o masina fiabila , cel putin eu asa o vad!
Link to comment
Share on other sites

Domi, iar te contrazic :p

Pai fix asta conteaza, de cate ori ramane omul cu masina in drum. In rest, mici erori, defectiuni rezolvabile la service, nu prea deranjeaza pe nimeni asa de tare.

 

Plus ca, bai, niste nesimtiti astia de la ADAC, au indraznit sa puna la indoiala ceea ce afirma gurul forumului nostru. Nu mai spun nimic... sunt total dezamagit si cand o sa-i prind pe astia de la ADAC o sa le trag o mama de bataita sa puna masini japoneze in top... :LMAO:

BTW, Toyota aigo e pejo si citroen si se face prin fosta cehoslovacie...

 

Nu pot sa nu ma bucur cand vad ca iarasi X3 rullz :goodjob:

 

Domi, jdpower are anumite criterii care nici ele nu prea corespund nevoilor zilnice ale posesorilor de masini... daca vrei dezvoltam.

Link to comment
Share on other sites

mi se par mai relavante alea.

Sincer pe mine ma intereseaza mai mult cat ma costa sa tin masina aia si cat costa "micile" probleme de rezolvat si cat de des apar.

Ajungi lejer la pretul unui Aygo dinala :) .

 

Numai ce a venit un coleg cu un X3 luat de nou cu servo-directia varza .. 40.k km in 2 ani facuti .. pachet dinala de intretinere etc... asteapta acuma intristarea..Masina aia nu a vazut sosea mai la est de Polonia..

Apropo de Quasqai aia prezent is el in top. Cred ca la 80 % din ele le moare navigatia si odometrul si cam tot ce e pe acolo.. solutia e sa opresti, iei contectul si restartezi ca la windows..

Daca mergi in continuare asa, nu se inregistreaza nici un km..

Mergi la reprezentanta.. nici o eroare, defectul nu exista esti nebun ..

. .. intri pe un forum .. zeci de pagini.. :)

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

(...) daca vrei sa vezi fiabilitate.. cauti studii JDpower, cauti studii despre TCO pe o perioada de 8 ani, cat se considera ca e viata unei masini.. etc.

 

Pentru ca veni vorba... :rolleyes:

http://www.wall-street.ro/top/Auto/88277/Top-Care-sunt-cele-mai-bune-masini-in-viziunea-nemtilor.html

 

http://www.wall-street.ro/top/Auto/88277/Top-Care-sunt-cele-mai-bune-masini-in-viziunea-nemtilor/9/SUV.html

Deci da ! :goodjob:

Edited by Letty
Link to comment
Share on other sites

Lety,din clasamentul pe care l-ai postat tu,arata cam contrariul...acuma,Dumnezeu ii mai intelege ce si cum!

Link to comment
Share on other sites

Pe mine deja ma amuza chestiile astea cu "cea mai fiabila masina".Masini fiabile nu prea se mai fabrica de mult !

+ 1. :thumbsup:

Oare exista pe lumea asta masina in care sa te tina cel putin 50000km fara sa-i faci absolut nimic in afara de reviziile si intretinerea corespunzatoare? Intreb asta pt ca se spune ca acum 20 de ani erau...

Link to comment
Share on other sites

+ 1. :thumbsup:

Oare exista pe lumea asta masina in care sa te tina cel putin 50000km fara sa-i faci absolut nimic in afara de reviziile si intretinerea corespunzatoare? Intreb asta pt ca se spune ca acum 20 de ani erau...

 

 

se numeste rolls

Link to comment
Share on other sites

Poate nu o sa va fie pe plac: VW Golf V Break, fabricatie 2008, motor 1.9 TDI 105 CP a rulat pana acum 61.000 Km fara absolut nici o defectiune. Reviziile au fost facute conform cartii tehnice, iar schimburile de ulei la interval mediu de 12.000 Km, in loc de 15.000 Km recomandat.
Link to comment
Share on other sites

Poate nu o sa va fie pe plac: VW Golf V Break, fabricatie 2008, motor 1.9 TDI 105 CP a rulat pana acum 61.000 Km fara absolut nici o defectiune. Reviziile au fost facute conform cartii tehnice, iar schimburile de ulei la interval mediu de 12.000 Km, in loc de 15.000 Km recomandat.

Tot ce-i posibil,nu e un caz special(parerea mea),ca sunt doar 61000 km,insa sunt curios,depaseste 200000 fara sa-i schimbe absolut nimic in afara de revizii?

Link to comment
Share on other sites

se numeste rolls

 

Rolls apartine de bmw,foarte multe componente,motoare,etc sunt aceleasi deci fiabil n-are cum sa fie.

 

Un exemplu de masina fiabila ar fi toyota Land cruiser LC120 sau Hilux.Cunosc masina unui var care cumparata de noua,are aprox 140.000km in 3 ani fara nici o problema si mers foarte mult prin hartoape,iar la serviceurile toyota vin foarte multe la revizii cu peste 300.000 de km fara sa fi intalnit vreo problema la ele.

Link to comment
Share on other sites

Tata are ford focus break din 2005 iar pana acum are 100k km si nu a avut NICIO defectiune, doar motorina + filtre si cauciucuri :). O foloseste in Italia, poate si din cauza asta. EU cu e39 meu de 2 ani aproape am bagat cat am dat pe masina :)
Link to comment
Share on other sites

Eu cu Ford-ul m-am lamurit .. Am închiriat un Mondeo din Austria , motorul chiar mergea foarte bine, insa in interior tot vibra, plasticuri..torpedo-ul, bordul .. Si mașina era din 2011 Edited by fizz
Link to comment
Share on other sites

Rolls apartine de bmw,foarte multe componente,motoare,etc sunt aceleasi deci fiabil n-are cum sa fie.

 

Un exemplu de masina fiabila ar fi toyota Land cruiser LC120 sau Hilux.Cunosc masina unui var care cumparata de noua,are aprox 140.000km in 3 ani fara nici o problema si mers foarte mult prin hartoape,iar la serviceurile toyota vin foarte multe la revizii cu peste 300.000 de km fara sa fi intalnit vreo problema la ele.

 

 

 

lol ai pus punctul pe i...

intr adevar rolls royce e departe de a fi o masina fiabila...mai ales ca e sub aripa bmw..

 

eu as zice ca e o saracie de masina,se strica tot la 5000 km :LMAO:

 

cunosc si eu un cumnat de al doilea,a facut serviciul militar pe un tanc m1 abrams a facut cu el 500k si n a schimbat o roata... :flowers:

Link to comment
Share on other sites

lol ai pus punctul pe i...

intr adevar rolls royce e departe de a fi o masina fiabila...mai ales ca e sub aripa bmw..

 

eu as zice ca e o saracie de masina,se strica tot la 5000 km :LMAO:

 

cunosc si eu un cumnat de al doilea,a facut serviciul militar pe un tanc m1 abrams a facut cu el 500k si n a schimbat o roata... :flowers:

 

Daca ai incercat sa fii amuzant...afla ca nu ti-a iesit. O masina daca este scumpa nu inseamna ca este si fiabila vezi ferrari!

Si-acum vin si eu cu intrebarea: Cate rolls-uri ai avut pana acum sau cu cate ai mers ori cate persoane cu rolls cunosti de esti atat de informat si indignat pe deasupra!

Ti-am dat un exemplu de masini fiabile recunoscute pe plan mondial(LC si Hilux) nu dupa ureche,aia cu masina unui var era doar o completare.

 

<<intr adevar rolls royce e departe de a fi o masina fiabila...mai ales ca e sub aripa bmw.>> -- Dar tie ti se pare cumva ca bmw fabrica masini fiabile??

Link to comment
Share on other sites

lol ai pus punctul pe i...

intr adevar rolls royce e departe de a fi o masina fiabila...mai ales ca e sub aripa bmw..

 

eu as zice ca e o saracie de masina,se strica tot la 5000 km :LMAO:

 

cunosc si eu un cumnat de al doilea,a facut serviciul militar pe un tanc m1 abrams a facut cu el 500k si n a schimbat o roata... :flowers:

Dar daca i-a schimbat senilele? a facut si schimbul de ulei si turela? :sweat: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.