Jump to content

e normal consumul pe care il am la un BMW 320d ?


cata320d

Recommended Posts

Salut! e prima data cand ma inregistrez intr-un forum, si nici BMW-ul nu-l am de mult timp...(sper sa reusesc sa intru si eu in discuriile voastre)...

Problema mea este ca BMW-ul meu (320d, cutie steptronic, din 2001) consuma cam 11 litri in oras (in conditii normale de exploatare pentru un oras ca Galati) sau chiar 12-14 dimineata cand plec la munca si e frig...

Prima mea intrebare este : e normal acest consum pentru un motoras de 2000cm? (am utilizat si un BMW 530 d care imi afisa consum de pana in 8,5 litri in oras)

a doua intrebare : ce pot sa fac? (am schimbat filtru de aer si cel de motorina)

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut! e prima data cand ma inregistrez intr-un forum, si nici BMW-ul nu-l am de mult timp...(sper sa reusesc sa intru si eu in discuriile voastre)...

Problema mea este ca BMW-ul meu (320d, cutie steptronic, din 2001) consuma cam 11 litri in oras (in conditii normale de exploatare pentru un oras ca Galati) sau chiar 12-14 dimineata cand plec la munca si e frig...

Prima mea intrebare este  : e normal acest consum pentru un motoras de 2000cm? (am utilizat si un BMW 530 d care imi afisa consum de pana in 8,5 litri in oras)

a doua intrebare : ce pot sa fac? (am schimbat filtru de aer si cel de motorina)

multumesc!

145740[/snapback]

 

da, si al meu - 320 d 2002, 150 cp, cutie manuala, imi ia cam 9-10 in bucuresti, mers bara la bara, desi OBDu' imi afiseaza 6,5 in mod constant

deci, as zice ca tie iti consuma normal - stiu ca la automata e consumul mai mare.

si asta cu toate consumabilele schimbate, cauciucuri noi, fara mare forja.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am impresia ca iti consuma cam mult, la al meu rar imi afiseaza mai mult de 9% prin oras. In general sta pe la 8% si scade daca nu e aglomeratie. Acum nu stiu cat de precis e calculul pe care il face calculatorul dar, cel putin teoretic, ar trebui sa fie bun.

Diferenta ca eu am cutie manuala.

Edited by MishuVerde
Link to comment
Share on other sites

stai linistit e normal.. xtreme si mishulverde au motoarele de 136 cp si alea consuma mai putin.. cu cel de 150cp ai sansa sa vezi ca performanta se plateste :)

145899[/snapback]

 

 

 

problema e ca si al meu e tot de 136 cai :) ... iar consumul din dimineata asta este de 14,9 (probabil ca se datoreaza si faptului ca a fost mai frig)...

se pare ca imi consuma mai mult decat normal (nu numai pe comp si si la pompa).

inca mai caut solutia pentru rezolvarea problemei, pana atunci nu-mi ramane decat sa... :blink:... si sa mai cer sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am impresia ca iti consuma cam mult, la al meu rar imi afiseaza mai mult de 9% prin oras. In general sta pe la 8% si scade daca nu e aglomeratie. Acum nu stiu cat de precis e calculul pe care il face calculatorul dar, cel putin teoretic, ar trebui sa fie bun.

Diferenta ca eu am cutie manuala.

145778[/snapback]

 

pe mine ma intriga tare de tot diferenta intre consumul real, facut cu rezervoru' si cel aratat de computeru' de bord...cum dreacu se poate sa existe diferente mari intre ele ? Inseamna ca obdu' ala e mai mult un gadget...sa zici ca ai si tu ceva acolo pe bord. Nu inteleg cum la BMW se poate intampla asa ceva...daca era la Matiz, ziceam, e Matiz si gata...da' la BMW ?

Stie cineva cum se poate ajusta asta la E46, astfel incat compu' sa arate cifra exacta ? Am vazut posturi pt E39 parca...da' la E46 ?

Link to comment
Share on other sites

pe mine ma intriga tare de tot diferenta intre consumul real, facut cu rezervoru' si cel aratat de computeru' de bord...cum dreacu se poate sa existe diferente mari intre ele ? Inseamna ca obdu' ala e mai mult un gadget...sa zici ca ai si tu ceva acolo pe bord. Nu inteleg cum la BMW se poate intampla asa ceva...daca era la Matiz, ziceam, e Matiz si gata...da' la BMW ?

Stie cineva cum se poate ajusta asta la E46, astfel incat compu' sa arate cifra exacta ? Am vazut posturi pt E39 parca...da' la E46 ?

146219[/snapback]

 

Cauze sa fie diferente intre consumul aratat de OBC si cel "facut cu rezervorul" pot fi multe. De exemplu masurarea cantitatii de combustibil din rezervor, de catre OBC, nu cred ca se face foarte precis, la urma urmei nu este nevoie. In mod sigur senzorii de nivel al combustibilului de pe masini au tolerante destul de mari si, tot in mod sigur, nu li se face verificare metrologica periodica.

La pompa in schimb masurarea se face cat mai precis posibil fiind vorba de banii la urma urmei. Si se face verificare metrologica periodica. Si poti fi sigur ca si la pompa exista diferente in functie de temperatura la care se face masurarea. Cu atat mai mari cu cat alimentezi mai mult.

 

Cat despre distanta parcursa, OBC-ul masoara distanta in functie de cate rotatii faci, dar rotile mai umflate au diametrul mai mare si implict va rezulta o distanta parcursa mai mare. Si mai exista si diferente intre diametrul cauciucurilor, chiar daca au aceeasi dimensiune specificata, in functie de tipul, producatorul si uzura acestora.

 

Asa ca, putin cate putin, toleranta mica cu toleranta mica, se aduna si ies diferente.

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze nu am citit atent postul tau cu datele masinii.. la cel de 136cp nu este normal totusi consumul asta.. pe de alta parte se pun niste intrebari: cati km faci cu masina de iti arata consumul asta? pt ca daca mergi putin consumul mediu nu are cum sa scada.. mai ales daca mai mergi si prin aglomeratie.. in al doilea rand: ai verificat consumul asta si la pompa? asa ca sa faci o paralela ca din pacate nu te poti increde sigur nici in pompa.. eu am vazut cu ochii mei cat se fura la fostul shell cand am fost sa bag benzina si era acolo echipa de la metrologie. am mai scris si pe alt topic..

cat despre ajustarea consumului masurat de BC nu stiu daca se poate la E46.. o sa ma mai documentez si sper sa gasim un raspuns..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.