Jump to content

Consum BMW 318i E46 (1998-2001)


AlinMotru90

Recommended Posts

Consum extraurban 6 mers normal, iar oras in jur de 12, dar daca este foarte aglomerat poate lua si 14-15.

In materie de intretinere costurile sunt cam aceleasi, dieselul consuma mai putin dar nu se merita sa il iei decat daca faci multi km pentru ca iti pot pica unele piese mai scumpe gen turbina.

Edited by efreet
Link to comment
Share on other sites

consumul ala de 6 il scoti daca mergi cam ca bunicuta, altfel iti ia in jur de 7-8 la extern, ajungi si la 9-9.5 la un mers de autostrada la 140 si peste, iar in oras sub 12 cam greu, depinde de oras, insa mie imi lua in Sibiu 12, banuiesc ca in Bucuresti ajungi lejer la un 13-14. Ca si costuri de intretinere e ok, eu am facut cu ea pana sa o dau aproape 70k km, si cea mai scumpa piesa schimbata cred ca a fost debitmetrul(200Eur) asta pentru ca am luat Bosch original, in rest maruntisuri, daca o iei in stare buna si o mentii la fel nu o sa ai probleme iar motorasul e ok.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am 318i de 3 ani si in afara consuma 7 la mers normal. Pe autostrada, mers 140-160 cam 8%. In oras 12 daca e trafic ok, daca e aglomerat 13-14. Eu n-am facut prea multi km (cam 25k) dar in acest timp nu mi s-a stricat nimic. In afara de consumabile a mai fost o bucsa, o bieleta, chestii normale..
Link to comment
Share on other sites

in afara daca merg pe pilot automat la un mers linistit, deobicei am copilul in masina si nu ii dau tare, imi ia cam 6-6.5%

 

in oras 10,5- 11 maxim, am noroc ca serviciul meu e intr-o directie in care e aglomerat in general pe sens opus. :sorcerer:

 

intradevar in depasiri se simte lipsa de putere mai ales daca e masina plina, dar oricum la noi nu prea ai unde sa-i dai, si pe unde ai sint radare si tot asa ,

piese am schimbat cateva la articulati si debitmetru tot asa am luat bosh , deci per total e k sint multumit, am clima , trapa , pilot automat imi place f mult cum arata.

Link to comment
Share on other sites

6% chiar n-am reusit. Am incercat o data sa scot un minim si mai putin de 6,5% n-a fost. E drept, a fost pe autostrada, cu mers 110-130, fara nicio bruscare. Pe drumuri nationale unde mai treci si prin sate si mergi mai incet si nu faci depasiri, poate iese si 6. Dar oricum, e plictisitor.
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare putin in oras, pe timpul zilei. Voi nu faceti si accelerari in forta (atat cat poate ea)?

Mai e o chestie, eu ma pregatesc de revizie, si am observat ca dupa ce fac asta scade simtitor consumul. Mai ales ca la revizia asta trebuie sa schimb si filtrul de benzina.

Link to comment
Share on other sites

scoti si 6% cu ea, am ''reusit'' o data, dar crede-ma ca am mi-a albit parul atunci, am facut-o de curiozitate dar nu as putea merge asa, e drept ca nu am pierdut cine stie ce timp dar stilul ala de mers ma face sa adorm :), practic am mers de la SB la VL pe V. Oltului mai tot drumul in spatele tirurilor, nu cred ca am facut mai mult de 5 depasiri si alea fara sa retrogradez in a 3a, asa cu a 4a sau a 5a...
Link to comment
Share on other sites

te inteleg :), asa am fost si eu cand mi-a, luat primul BMW, tot un E46 318i, am fost foarte incantat de masina asa ca ti-o recomand, ai doar grija sa iti iei una ingrijita de care sa te poti bucura, altfel vei fi unul din cei cam multi care si-au luat ''cazane'' si apoi se plang peste tot ca BMW-ul e vai de mama lui si ca nu e masina buna...normal ca nu e doar miere insa per total e o masina buna :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

mik, tu la ce ai trecut dupa 318i?

Si eu am fost foarte incantat de ea, dar acum dupa 3 ani m-am obisnuit si parca as vrea alta mai noua, mai puternica :D Cu toate astea, chiar si acum dupa 3 ani, de fiecare data cand vin de la un drum lung, fie ca am fost doar eu, fie ca au mai fost si alti prieteni (cu golf, passat, octavia, etc) de fiecare data sunt foarte incantat si multumit de ea.

Link to comment
Share on other sites

alex, daca eram inca in Ro nu cred ca o luam, impozitul e nesimtit, sincer nu vad de ce te-ar deranja pe BG atata timp cat ai incredere sau cel mai bine iti faci rezidenta ori mai sunt niste portite de evitare a impozitulu, in mod legal. 330 acesta(am mai avut unul inainte) imi place foarte mult, e intr-adevar mare diferenta de putere fata de 318i desi din pacate aici nu prea ai unde, paradoxal, sa mergi prea tare, autostrazile sunt pline de camere, rar prinzi cate o portiune de cativa km fara. Am fost in alta parte unde i-am incercat putin limitele si intr-adevar masina trage bine de tot, are si km putini, doar 54k km acum iar fostul proprietar chiar o folosea sa mearga din joi in pasti, eu ce am mai dezmortit-o :), masina e inca complet stock, nu mi-ar strica niste jante de 18 cu niste cauciucuri mai late, acum are 205/50/17, groaznic cand vreau sa plec mai tare sau in curbe, pierde usor aderenta si eventual o suspensie mai rigida un pic, ar fi multe de povestit :), poluam topic-ul omului. Concluzia e ca merita, imi place sound-ul de 6L cat si puterea unui 3.0 pe E46, o combinatie foarte reusita :D. Consumul e irevelevant aici, e ieftina benzina asa ca nu prea iti pasa cat consuma, ca idee o medie de 14-15% dar eu o folosesc mai mult in weekend sau seara, ma duc pe picioare la birou ca e la 3 min de casa :). Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Eu am 318i de 3 ani si in afara consuma 7 la mers normal. Pe autostrada, mers 140-160 cam 8%. In oras 12 daca e trafic ok, daca e aglomerat 13-14. Eu n-am facut prea multi km (cam 25k) dar in acest timp nu mi s-a stricat nimic. In afara de consumabile a mai fost o bucsa, o bieleta, chestii normale..

 

 

Eu am 320i consuma in Bucuresti bara la bara 11,4 cu Ac iar in afara 7,4 cu Ac motor 2000 , 200000km la bord.Am avut o fiesta din 98 consuma 12 in oras acum este in service i am spart un far in bara unui suv asta e , istorie

Link to comment
Share on other sites

Eu am 320i consuma in Bucuresti bara la bara 11,4 cu Ac iar in afara 7,4 cu Ac motor 2000 , 200000km la bord.Am avut o fiesta din 98 consuma 12 in oras acum este in service i am spart un far in bara unui suv asta e , istorie

 

Fiesta care consuma mai mult decat 320i-ul :goodjob:

 

mers numai bara la bara in buc 320d imi lua peste 11,aproape de 12%

Link to comment
Share on other sites

consumul ala de 6 il scoti daca mergi cam ca bunicuta, altfel iti ia in jur de 7-8 la extern, ajungi si la 9-9.5 la un mers de autostrada la 140 si peste, iar in oras sub 12 cam greu, depinde de oras, banuiesc ca in Bucuresti ajungi lejer la un 13-14.

 

+1 :thumbsup: Subscriu. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

a mea e din 98 si consuma 10.5% in oras (timisoara) si in cea mai mare aglomeratie 11.3%(cu clima) ; in afara (adica mixt pe la noi prin tara) consuma 6.5% mers normal, 7% pe la 140 km/h, si cel mai mic consum pe care am reusit sa-l scot cu ceva eforturi depuse...a fost de 5.4%.

post-23745-0-89360800-1305652144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

a mea e din 98 si consuma 10.5% in oras (timisoara) si in cea mai mare aglomeratie 11.3%(cu clima) ; in afara (adica mixt pe la noi prin tara) consuma 6.5% mers normal, 7% pe la 140 km/h, si cel mai mic consum pe care am reusit sa-l scot cu ceva eforturi depuse...a fost de 5.4%.

 

Eu cred ca e un consum destul de bun atat in oras cat si in afara. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.