Jump to content

BMW 320dA E90


Bestie

Recommended Posts

Va salut. Dupa 5 ani in care am tot schimbat diferite masini din grupul VAG am decis ca este momentul sa incercam si un BMW. Masina aleasa este un BMW 320dA negru, din 2005, cu 141.000 km.

 

Lista de dotari este una care pe mine m-a impresionat:

 

- cutie steptronic

- bi-xenon adaptiv

- navigatie profesionala (include Romania)

- dvd, mp3, tv, magazie 6 cd-uri, bluetooth

- sistem audio Logic 7 cu Harman Kardon

- scaune sport cu reglaj electric, memorii si incalzite

- piele Dakota Lemon

- pachet lumini exterior-interior

- perdelute laterale spate + luneta (electrica)

- PDC

- senzori ploaie, lumina

- oglinzi rabatabile electric

- jante 18"

 

...si cam atat momentan.

 

Vis-a-vis de aceste dotari am cateva nelamuriri dar pe care sper ca le voi elucida repede. In primul rand as vrea sa vad filme in masina, avand dvd speram sa pot...inca nu am aflat cum. Apoi, bi-xenonul... cum este el "bi"? Eu vad xenon doar pe becul cu lupa si cand dau pe "lunga" se aprinde un halogen in plus... Boxele mi s-a spus ca ar fi Harman Kardon, da' nu scrie nimic pe niciuna. Ar trebui sa scrie undeva, ceva? Senzorul de lumina mi se pare prea sensibil, in miezul zilei, pe Auto, mi se aprind farurile. Cel de ploaie mi se pare prea lent... Asa e la BMW? Momentan...cam atat :) In legatura cu aceste dotari, as putea sa aflu undeva echiparea de fabrica a masinii? Adica, la grupul VAG, exista un sticker in portbagaj, cu PR-Codes, pe care le poti descifra pe net. Exista asa ceva si pt BMW?

 

PS: momentan atasaz pozele din anuntul de vanzare al masinii. Inca nu am avut ocazia sa-i fac eu poze noi :)

post-24474-0-43419400-1305116534_thumb.jpg

post-24474-0-98584800-1305116538_thumb.jpg

post-24474-0-55993600-1305116543_thumb.jpg

post-24474-0-96210700-1305116547_thumb.jpg

post-24474-0-71544900-1305116558_thumb.jpg

post-24474-0-58464200-1305116564_thumb.jpg

post-24474-0-44880400-1305116625_thumb.jpg

post-24474-0-30303000-1305116630_thumb.jpg

post-24474-0-03893500-1305116635_thumb.jpg

post-24474-0-64469400-1305116640_thumb.jpg

Edited by Bestie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la bi-xenon cand dai faza lunga ai sa vezi ca lupa o sa se miste in sus si in jos cand dai faza scurta . senzorul de lumini daca e bifata optiunea far de zi se va aprinde si cand e soare afara , senzorului de ploaie ii poti modifica sensibilitatea miscand "rotita" care o ai pe maneta stergatorului
Link to comment
Share on other sites

Foarte nasoala masina eu cred ca ar trebui sa o dai repede :)) stiu eu pe cineva - mie :)) glumeam binenteles

E masina la care visez si eu sper ca intr-o zi sa am si eu asa ceva, in rest este exceptionala imi place foarte foarte mult masina ta, sa ai grija mare de ea, este o bijuterie imi place mult si culoare pielii din masina. Sanatate si multi kilometri fara probleme si nu in ultimul rand drum intins sa ai.

 

Pentru codurile de care zici ca sunt si la vag poti apela aici pe forum la un coleg la care in dai ultimele 7 cifre sau litere din VIN depinde cum le ai si el iti da toate optiunile masinii de la a-z si asa ai posibilitatea sa afli ce optiuni mai ai in plus fata de cele stiute de tine.

L.E faina masinuta :goodjob:

Edited by skorpyon
Link to comment
Share on other sites

In primul rand sa o stapanesti sanatos! Este foarte dotata masina si arata bine. Am vauzut-o si eu cand mi-am postat anuntul de vanzare cu masina mea. De curiozitate daca imi poti da un PM cu cat ai dat pe ea in final. Am vazut ca era postata la 14.700 euro.

 

Acum sa-ti raspund la unele intrebari.

 

1. Filme nu poti vedea. DVD-ul este doar pentru harta navigatiei sau muzica. Ca sa vezi filme iti trebuie o interfata multimedia la care sa conectezi ulterior un DVD aftermarket.

 

2. Bixenonul chiar este bi.. :) Asta nu inseamna ca ai patru becuri de xenon. Lumina celor doua care se aprind pe faza scurta este inaltata atunci cand dai faza lunga. Halogenul este in principiu pentru flash-uri, dar se aprinde si acela la faza lunga. Ca sa vezi diferenta asteapta sa vina noaptea, cu faza scurta aprinsa da niste flash-uri si apoi comuta pe faza lunga. O sa vezi diferenta.

 

3. Legat de senzorul de lumina, vezi sa nu fie bifat in iDrive la Settings -> Vehicle -> Daylight running lights. Daca este asta bifat indiferent de conditii pe Auto faza scurta va fi aprinsa. Tot acolo o sa vezi ca ai trei nivele de sensibilitate a senzorului de lumina: Sensitive, Normal si Slow. Sensibilitatea senzorului de ploaie poate fi si ea reglata de pe micul comutator aflat pe maneta stergatoarelor.. In fine, nici eu nu am fost foarte multumit de el, cateodata stergea prea rar, alteori inutil. Este bun insa la viteze mari pe autostrada.

 

4. Vezi ca avem un coleg de forum care te poate ajuta cu lista de optionale a masinii daca postezi VIN-ul. Topicul este chiar aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/93054-afla-optiunile-masinii-tale-dupa-vin/page__st__440

 

Multi km fara probleme! Asteptam si alte poze :)

Edited by Schumi
Link to comment
Share on other sites

Va salut. Dupa 5 ani in care am tot schimbat diferite masini din grupul VAG am decis ca este momentul sa incercam si un BMW. Masina aleasa este un BMW 320dA negru, din 2005, cu 141.000 km.

 

Lista de dotari este una care pe mine m-a impresionat:

 

- cutie steptronic

- bi-xenon adaptiv

- navigatie profesionala (include Romania)

- dvd, mp3, tv, magazie 6 cd-uri, bluetooth

- sistem audio Logic 7 cu Harman Kardon

- scaune sport cu reglaj electric, memorii si incalzite

- piele Dakota Lemon

- pachet lumini exterior-interior

- perdelute laterale spate + luneta (electrica)

- PDC

- senzori ploaie, lumina

- oglinzi rabatabile electric

- jante 18"

 

...si cam atat momentan.

 

Vis-a-vis de aceste dotari am cateva nelamuriri dar pe care sper ca le voi elucida repede. In primul rand as vrea sa vad filme in masina, avand dvd speram sa pot...inca nu am aflat cum. Apoi, bi-xenonul... cum este el "bi"? Eu vad xenon doar pe becul cu lupa si cand dau pe "lunga" se aprinde un halogen in plus... Boxele mi s-a spus ca ar fi Harman Kardon, da' nu scrie nimic pe niciuna. Ar trebui sa scrie undeva, ceva? Senzorul de lumina mi se pare prea sensibil, in miezul zilei, pe Auto, mi se aprind farurile. Cel de ploaie mi se pare prea lent... Asa e la BMW? Momentan...cam atat :) In legatura cu aceste dotari, as putea sa aflu undeva echiparea de fabrica a masinii? Adica, la grupul VAG, exista un sticker in portbagaj, cu PR-Codes, pe care le poti descifra pe net. Exista asa ceva si pt BMW?

 

PS: momentan atasaz pozele din anuntul de vanzare al masinii. Inca nu am avut ocazia sa-i fac eu poze noi :)

 

 

LOVELY! Sã o stãpâneºti sãnãtos ºi sã te bucuri de ea, fãrã numãr, fãrã numãr! :thumbsup: :D

Link to comment
Share on other sites

Daca-s km reali, e super :) In rest, frumos interiorul, adica pielea...lemnul mie nu-mi place, dar important e sa-ti placa tie. Superb volanul si super misto ca ai navi profesionala. S-o stapanesti sanatos oricum :)

 

Ne zici si un pret ? Ca-s curios :) Daca vrei :) Ms.

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina, s-o stapanesti sanatos!

 

Nu inteleg de ce se increteste asa pielea asta...si a mea a inceput sa se faca la fel la scaunul soferului si ma enerveaza :angry:

 

face niste cute in zona aia la sofer , la pasager eu nu am avut .Probabil e din croiala .

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca nu am raspuns mai repede dar am fost plecat cateva zile si nu am avut acces la net. Pretul de achizitie a fost 14.000. Masina este inscrisa pe RO deci nu tre' sa platesc nici o taxa. :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.