Jump to content

Zgomot caseta directie?


GIM

Recommended Posts

La fel se aude si la mine mai mult in partea stanga cu motorul oprit cand dau de volan stanga dreapta. Am pus pivoti noi si bielete directie noi si aceeasi bataie. Joc in caseta nu am deloc cand misc de volan la rece si nici in mers nu se simte pierdere de directie. O fi avand ceva caseta inauntru. Ii mai dau asa cat merge.
Link to comment
Share on other sites

si eu am tot aceeasi problema, la directie totul ok totul nou in schimb in viraje cloncane.....pb descoperita casetta de directie...mai precis o bucsa din teflon din caseta de directie care din pacate nu poate fi schimbata(ca si la vechile dacii); pana nu curge si nu are joc mare mecanicul a zis ca nu are rost sa o schimb...dar dupa aceea...o alta caseta de directie si 'neplacerile' vor disparea
Link to comment
Share on other sites

si eu am tot aceeasi problema, la directie totul ok totul nou in schimb in viraje cloncane.....pb descoperita casetta de directie...mai precis o bucsa din teflon din caseta de directie care din pacate nu poate fi schimbata(ca si la vechile dacii); pana nu curge si nu are joc mare mecanicul a zis ca nu are rost sa o schimb...dar dupa aceea...o alta caseta de directie si 'neplacerile' vor disparea

Dar cum au pus-o aia acolo. Eu zic ca merge facuta alta la strung bun :D si iese ca nou. Nimic nu e imposibil. Si daca nu e turnat din fabrica se poate. :D Cred ca aceeasi problema o am si eu , doar ca a mea doar la rece. in mers, viraje etc nici nu se aude.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca raspunsul corect e undeva mai la inceputul topicului, eu as suspecta rulmentul de sarcina,mai ales daca atunci cand virezi usor se aud mai multe pocnituri dar de o intensitate scazuta, si faptul ca dispar si reapar fara sa faci nimic deosebit masinii tot rulment sarcina sau flansa indica.Sper sa nu aiba nimic si pocnitul sa dispara dar de cat caseta mai bine rulmenti.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Aceleasi sunete ciudate se aud si la mine cand virez stanga. Am fost la service, am facut o constatare, problema o constituie flansa de la amortizor. :thumbsup: Initial am crezut si eu ca este vreo bucsa sau pivot ceva. Cand parchez zici ca se exorcizeaza asa face...trebuie schimbate neaparat amortizoarele, e si rusinos sa se auda astfel de zgomote. :poke: Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

S-au uitat de unde vine zgomotul, apoi au ridicat-o pe elevator. Pe elevator la virajul rotilor nu se aude niciun zgomot nimic. Decat in sarcina troncane. Nu conteaza ca e in mers sau sta pe loc, iar zgomotul este ceva continuu de fier pe fier sa zic asa.. Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.