Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

uite aici gugumanie.. taxa de prima vanzare.. :)

Cica asa ramane, s-a stabilit in sedinta coalitiei..

http://0-100.hotnews.ro/2011/05/30/coalitia-este-de-acord-cu-extinderea-taxei-auto-la-masinile-inmatriculate-in-romania-inainte-de-2007/

::)

Ma uit la el si fata lui imi spune ca vrea bani,muuult bani. :pirate:

App,opozitia,unde e?ce face,doarme? sigur asteapta ceasul votarii...

Link to comment
Share on other sites

opozitia din pacate nu exista

 

daca era si aveau cojones,prelua de mult puterea ca ocazii au fost destule

 

dar sunt si aia vai de mama lor si o stiu

 

din pacate ne cam meritam soarta, de 1 mai nemtii au iesit in strada ca au traiul greu, romanii erau la gratare si chefuri....pe asta se bazeaza si marele guvern...."da i dreq ca sunt prosti si mai pot duce"

 

 

 

subscriu.avem o toleranta la durere incredibila

Link to comment
Share on other sites

Indiferent cine este la putere, legile nu se fac pentru romani. Nici macar nu sunt luati in calcul cand se da o lege.

App de legi...in italia,pe langa alegerile locale care doar ce s-au incheiat(o parte),saptamana ce urmeaza se vor vota 4 referendumuri:unul e legat de economia si infrastructura pe plan local,un altul privind imunitatea si gradul de protejare al parlamentarilor in cazul unor infractiuni,celalalt referendum consta in privatizarea regiei nationale de apa cat si despre constructia unor noi centrale nucleare,iar ultimul nu-mi mai aduc aminte despre ce e vorba(revin cu amanunte),in fine... Deci legile sunt in vigoare,insa opozitia si parlamentul a cerut sa se voteze,adica sa vada daca si prostimea,multimea,populatia de rand e deacord cu aceste legi,iar daca nu,se vor abroga. Sa inteleg ca la ei se poate,nu?

De ce in romanica nu se face asa ceva?de ce nu ne intreaba si pe noi astia multi si prosti(in opinia lor) daca suntem deacord cu anumite legi,cu privatizarile,cu taxe,etc?

Link to comment
Share on other sites

Din ce am inteles eu din taxa asta e ca UE are probleme ca taxa se aplica doar la inmatricularea unei masini din alt stat UE si asta produce concurenta neloiala cu piata interne SH.

De fapt ideea e ca toate masinile din Romania sa plateasca taxa asta. Si cum nu poti sa-i ceri omului din prima asa taxa s-au gandit sa o puna la prima vanzare ( prima vanzare nu de la inmatriculare ci prima vanzare de cand legea o sa intre in vigoare ).

Adica si aia cu dacia 1310 vor trebui sa plateasca vreo 2940 euro (4200 taxa de acum - 30 % ) . Singurele masini exceptate vor fi cele cu taxa achitata din 2007 pana acum (fie noi fie aduse de mai stiu eu pe unde ). Au zis la televizor ca masura afecteaza potential 3.000.0000 masini.

Deci in consecinta tot ce e sub 5000 euro euro se duce la dezmembrat sau casare, sau proprietarul o tine pana moare.

 

Ca la cubanezi :laugh:

http://tommyimages.com/Stock_Photos/Caribbean/Cuba/Classic_American_Cars/slides/Cuba_3422-Havana_Classic_Car.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg si eu..

Eu am masina inmatriculata din xx.xx.2009

Daca o tin pana mor, mai platesc ceva?

 

 

LE

 

Acu' am citit postul lui DSF

 

"Deci in consecinta tot ce e sub 5000 euro euro se duce la dezmembrat sau casare, sau proprietarul o tine pana moare.

 

Ca la cubanezi :laugh: "

Edited by warhammer23
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg si eu..

Eu am masina inmatriculata din xx.xx.2009

Daca o tin pana mor, mai platesc ceva?

 

pai daca ai inmatriculat-o in 2009 ai platit taxa (fie ai cumparat-o de noua si s-a platit de dealer , fie adusa de afara si ai platit-o cand ai inmatriculat-o)

Link to comment
Share on other sites

pai daca ai inmatriculat-o in 2009 ai platit taxa (fie ai cumparat-o de noua si s-a platit de dealer , fie adusa de afara si ai platit-o cand ai inmatriculat-o)

 

Am luat-o din Ro inmatriculata, sh. E un E34. :)

 

LE.

 

Aha.Deci la revanzare apar probleme.Asta ma interesa.

Acu citisem si postul cu Cuba. :pirate:

Edited by warhammer23
Link to comment
Share on other sites

Am luat-o din Ro inamtriculata, sh. E un E34. :)

 

Probabil cand o vei vinde va trebui platita si banuiesc ca e mare rau taxa. ( adica vezi cat e acum si scade 30 %).

 

L.E. Peste vreo 2 ani am eu o presimtire ca BMW -urile vor deveni masini exclusiviste tare prin Romanica.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Cica nu au de unde sa restituie taxa si cheltuielile de judecata.

Pai sa plateasca cretinii aia de ministri care au dat legea. Sa stea 1000 de ani in inchisoare daca nu au de unde plati.

Poate asa vom avea si legi date corect, nu la plezneala, pe considerentul ca oricum nu raspunde nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Probabil cand o vei vinde va trebui platita si banuiesc ca e mare rau taxa. ( adica vezi cat e acum si scade 30 %).

 

L.E. Peste vreo 2 ani am eu o presimtire ca BMW -urile vor deveni masini exclusiviste tare prin Romanica.

Eu am o presimtire ca romanica va deveni tara bicicletelor...vom fi cei mai eco din europa! Vroiam sa pun si carutele,dar le-au interzis astia pe sosele + ca gloaba/martoaga "polua" aerul cu mirosul de balega,deci ar fi introdus si aici o taxa,dar le-au scos din circulatie.

Link to comment
Share on other sites

Moare ea in familie dar peste vreo 2-3 ani cand nu o sa mai incaseze mare lucru pe ideea asta noua, nu ti se pare logic sa puna direct taxa la proprietarul actual. ( ca sa nu fie discriminare intre cel care vine si cumpara si cel care o tine pe viata ).

N-as vrea sa fiu in pielea vreunui posesor de 750, e38 inmatriculata prin 2006.:D sau samsar cu vreo 20 masini pe stoc

 

Or sa vanda Renault-ul Logan de o sa lucreze in 3 ture aia de la fabrica.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

DSF,pai asta se si urmareste

oricum impozitul va creste exponential

 

Pai cat sa mai creasca frate impozitul ala ca e mai mare de 3 ori ca in Olanda si asta e tara cu cele mai mari taxe din Europa continentala.

Astia o cauta cu lumanarea mai rau ca Ceausescu. Ce dracu face amaratul ala care a facut rate la Logan 10 ani dupa ce termina de platit banca. O da direct la casare, de unde sa mai scoata ala vreo 3000-4000 cat o fi atunci taxa .

Sau pensionarii aia cu o nenorocita de 1310 cu care se taraie la piata ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.